ستاره‌ هتل‌ها؛ وقتی پنج با چهار واقعاً برابر نیست!/ جزئیاتی درباره تفاوت هتل‌ها

1395/3/8
10:30
کد خبر: 1947
مدآنلاینعروسیماه عسلسفرهای خارجیستاره‌ هتل‌ها؛ وقتی پنج با چهار واقعاً برابر نیست!/ جزئیاتی درباره تفاوت هتل‌ها


مدآنلاین: شما هم مثل ما بارها شنیده‌اید که می‌گویند فلان هتل سه ستاره است یا مثلا پنج ستاره و حتماً هم می‌دانید که هتلی با پنج ستاره، از هتلی با ستاره‌های کمتر، امکانات و تسهیلات بیشتری به شما ارائه می‌دهد. اما واقعاً این ستاره‌ها چه معنایی دارند؟ هر ستاره، با توجه به چه امکانات و ویژگی‌هایی به یک هتل ارائه می‌شود؟ ما در این گزارش شما را با جزئیات این ماجرا آشنا می‌کنیم. علاوه بر این، شما با خواندنِ این راهنمایِ «مدآنلاین» می‌توانید برای انتخاب مناسب‌ترین هتل با توجه به شرایط ماه عسلتان، اقدام کنید.

اگر قصد سفر به شهر یا کشوری را داشته باشید ترجیح می‌دهید در کجا اقامت کنید؟ از تفاوت‌های هر یک از محل‌های اقامتی خود چه می‌دانید؟ نظرتان درباره 5 ستاره یا 2 ستاره چیست؟ همه ما اطلاعات مختصری درباره هتل‌ها و انواع آنها داریم؛ چراکه یقیناً برای یکبار هم که شده است در حین سفر در این مکان‌ها اقامت کرده و از  خدمات آنها بهره‌مند شده‌ایم.
با این حال، شاید این پرسش برای شما بارها پیش آمده باشد که اصطلاحاتی که آژانس‌های مسافرتی درباره هتل‌ها به کار می‌برند چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ برای مثال تفاوت هتل ها با متلها و یا هتل‌آپارتمان با هتل پانسیون در چیست؟
در این گزارش سعی شده است تا به شرحی مختصر از مهمترین نکاتی که در حین سفر و انتخاب اقامتگاه مناسب موردنیاز است، بپردازیم.
ابتدا، همه چیز درباره هتل، متل، پانسیون، ریزورت و داستان ستاره‌ها.


هتل داریم تا هتل

«هتل»؛ این واژه برگرفته از یک اصطلاح فرانسوی به معنای میزبان بوده که در تعریف کلی عبارت است از نوعی مکان مسکونی اجاره‌ای که معمولاً برای مدت کوتاه به افراد اجاره داده می‌شود. هتل‌ها از امکانات اقامتی و گردشگری شهرها به حساب می‌آیند و بیشتر مورداستفادهٔ مسافران و گردشگران خارجی قرار می‌گیرند.
این اقامتگاه‌ها دارای تعداد زیادی اتاق هستند که گاه به چند صد اتاق هم  خواهد رسید. ضمن اینکه برخی هتل‌ها برای جذب مسافر بیشتر خود را به امکانات جانبی همچون رستوران، استخر، شنا، کافی‌شاپ و سالن اجتماعات مجهز کرده‌اند.


«متل»؛ هتل‌های سر راهی
بی‌شک همه ما تعریفی از «متل» در ذهن داریم  که این تعریف برمی‌گردد به فیلم‌های گنگستری و مکان‌هایی که با این اسم در خارج از شهر قرار گرفته است. متل تلفیقی است از دو واژه Motor و Hotel و اساساً ماهیت بین راهی داشته و معمولاً خارج از شهرها قرار دارد. در تعریف متل می‌توان گفت که هتلی است که در آن مسافران می‌توانند با خودروی شخصی وارد شده و حتی خودرو را مقابل درب اتاق خود پارک نمایند.
به طورکلی و در ساده‌ترین تعریف، آنچه باعث می‌شود تا متل از هتل متمایز شود، نبود لابی در متل‌ها است. چراکه میهمانان به مجرد وارد شدن به متل بدون نیاز به پیاده شدن کلید اتاق خود را از ریسپشن دریافت نموده و مستقیماً به سمت اتاق خود رانندگی کنند.

هتل پانسیون، برای اقامتی طولانی‌تر

پانسیون‌ها معمولاً در شهر واقع شده است و در آنها تعدادی اتاق، سالن غذاخوری، کتابخانه و سالن مطالعه و حتی اتاق تلویزیون تعبیه شده است. از آنجایی که سالن غذاخوری پانسیون‌ها تنها مختص به ساکنان همان پانسیون است، برای صرف غذا پذیرای مشتریانی خارج از پانسیون نخواهند بود. هتل پانسیون‌ها خلاف هتل‌ها و متل‌ها علاوه بر قوانین خاصی که دارند، اتاق‌ها را به صورت ماهانه یا سالانه اجاره می‌دهند.


هتل آپارتمان؛ بفرمایید خانه خودتان است!
همانطور که از نام آنها برمی‌آید، این نوع مکان‌ها بیش از آنکه شبیه به هتل و مشمول قوانین سختگیرانه آنها باشند، بیشتر شبیه آپارتمان هستند. با این تفاوت که پخت و پز بر عهده خود مسافر بوده و مسافر هر زمان که اراده کند می‌تواند  مکان موردنظر را تخلیه کند.
معمولاً قیمت آنها از هتل‌های همردیف پایین‌تر است و مسافرینی که در آن اقامت می‌گزینند آن را به مثابه خانه خود می‌انگارند تا  هرچه را که از ملزومات زندگی آپارتمان‌نشینی است د ر این مکان فراهم کنند.


ریزورت هتل
این اقامتگاه‌ها، اماکنی هستند که به منظور استراحت مسافران در کنار سواحل و چشمه‌های آب معدنی قرار داده شده‌اند.


ستاره هتل‌ها به چه معناست؟
بی‌شک با اقامت یک‌روزه در هتل‌ها و حتی با یک گشت‌وگذار در سایت هتل‌ها درخواهید یافت که قیمت هتل‌ها در طیفی قرار می‌گیرد  که چندان شباهتی به هم ندارد.
این ستاره‌ها تعریفی برای نوع و تنوع خدمات هر یک از هتل‌ها بوده و در سیستم شناسایی بین‌المللی هم این ستاره‌ها هستند که مدنظر قرار می‌گیرند. به‌طوری که گفته می‌شود هتل‌های 5 ستاره از نظر سیستم خدمت‌رسانی بهتر از هتل‌های 4 ستاره بوده و هتل‌های 4 ستاره هم به مراتب بهتر از هتل‌های 2 یا 3 ستاره هستند.
ستاره و درجه هتلها بر اساس کیفیت خدمات، تجهیزات مناسب، آموزش پرسنلی، رعایت موازین بهداشتی، فضاها و امکانات ساختمانی و تأسیساتی و همچنین غذا تعیین می‌شود و بدیهی است هر نقصانی در بخش‌های یادشده در هتل می‌تواند در تقلیل درجه هتل مؤثر باشد.
با این حال شاهدیم که در برخی مواقع کیفیت و خدمات ارائه شده از سوی هتل‌ها با درجه و ستارهٔ آنها تناسب ندارد که این خود حاکی از دادن نشانه‌های قلابی بر سر در هتل‌ها است.

هتل دو ستاره؛ در حد تلویزیون و مبل باکیفیت!
تمیزی و راحتی و دکوراسیون منظم و هماهنگ از الزامات این هتل‌ها است و ارائه رتبه دو ستاره، مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر است:
خانه‌داری بسیار خوب، دکوراسیون جذاب و وجود تلویزیون رنگی در تمام اتاق‌ها، مبلمان باکیفیت، دارای رستوران با قابلیت ارائه سرویس در هر وعده غذایی، خدمات‌رسانی به اتاق‌ها، ورودی هتل با ظرفیت مناسب، تخت‌هایی با اندازه معمولی و بزرگتر، سرویس حمام خوب و زیبا، قفسه‌های کافی، امکانات تفریحی، حوله و صابون، پرسنل آموزشدیده و لاندری و روم سرویس.


هتل سه ستاره؛ چشم‌اندازهای گسترده
در هتل سه ستاره خدمات به طور کامل ارائه و به طور شایسته مدیریت می‌شود، این نوع هتل‌ها دارای چشم‌انداز زیبا و امکانات گسترده‌اند. ارائه رتبه سه ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر است:
نظافت و خانه‌داری و نگهداری عالی، هال ورودی بزرگ با طراحی جذاب، فضای پذیرش فعال 24 ساعته، اتاق‌های بزرگ و راحت، بدون سروصدا با نور کافی و فضای نشیمن با دکوراسیون جذاب و تزیینات، مبلمان باکیفیت، سیستم مرکزی تهویه هوا و سیستم حرارتی، اتاق‌های مفروش شده باکیفیت بالا و دارای تشک‌های عالی، ترموستات کنترل درجه دما، سرویس حمام زیبا که بعضی از آنها دارای وسایل آرایشی، صابون و حوله باکیفیت عالی است. دارای سوییت اتاق لوکس و محدوده زمانی سرویس‌دهی اتاق‌ها گسترده است.
وجود دو دستگاه تلفن در اتاق، یکی کنار تخت و دیگری در حمام یا روی میز، استخر شنا در محوطه ساختمان یا نزدیک آن، سیستم بیدارباش، وجود بیش از یک رستوران در هتل با قابلیت ارائه سرویس در هر وعده غذایی، خدمات‌رسانی به اتاقها، ورودی هتل با ظرفیت مناسب، تخت‌هایی با اندازه استاندارد، سرویس حمام خوب و زیبا، قفسه‌های کافی، امکانات تفریحی، حوله و صابون، پرسنل آموزش‌دیده و لاندری و روم سرویس. از دیگر خصوصیات این هتل‌ها است.

هتل چهار ستاره؛ دکوراسیون جذاب با آثار هنری
این هتل‌ها نه تنها باید همه خدمات لازم را ارائه دهند بلکه باید از خود هویتی داشته باشند. تأمین راحتی و آسودگی میهمانان هدف اصلی کارکنان است، آنها آموزش‌دیده، کارآمد و آگاه و مؤدب هستند. این هتل‌ها دارای امکانات متنوعی هستند. ارائه رتبه چهار ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر است:
خانه‌داری و نگهداری فوق‌العاده از هتل، اتاق و فضای سبز، طراحی ساختمان به صورت خاص و جالب، هال ورودی لوکس، مبلمان بسیار خوب، فضاهای عمومی، آثار هنری، کیفیت بالای فرش و گل تازه، چشم‌انداز محیط طبیعی و فوق‌العاده، فضای مناسب و دکوراسیون جذاب برای پذیرش، رزرواسیون بسیار سریع و کارآمد، کارکنان متعهد با لباس متحدالشکل، وجود دربان، مدیریت متخصص، تجهیزات عالی رستوران و غذاهای متنوع، خدمات‌رسانی عالی به اتاقها، وجود اتاق‌های بزرگ با نور کافی و مبل مناسب و زیبا، دارای تلویزیون و دکوراسیون عالی و تزیین‌شده با کارهای هنری، دو تلفن یکی در کنار تخت و دیگری روی میز، دارای تشک راحت و پتوی اضافه و تخت‌های بزرگ و معمولی، سرویس‌دهی به‌صورت دو مرتبه در روز به اتاق‌ها، حمام بسیار تمیز با صابون وسایل آرایش و حوله، جعبه کمک‌های اولیه، آیینه مناسب جهت اصلاح و آرایش، یخچال در داخل، سیستم خشککن دست، در اختیار قرار دادن لباس‌های راحت به میهمانان، سیستم روشنایی هوشمند در حمام و اتاقخواب و سایر امکانات مثل حملونقل، روزنامه رایگان و امکانات تفریحی برای میهمانان از قبیل استخر، سونا، زمین‌های بازی و ارائه خدمات ویژه از قبیل اتاق ملاقات، پارک اتومبیل توسط مستخدم و ... .


هتل پنج ستاره؛ فول امکانات که می‌گن همینه!
این نوع هتل‌ها در ردیف اول قرار دارند. قوانین و استاندارد مربوط به هتل پنج ستاره و کیفیت آن همواره باید ثابت نگه داشته شود.
ارائه رتبه پنج ستاره مستلزم داشتن بعضی موارد زیر است:
معماری و دکوراسیون زیبا و منحصربه‌فرد و مستمر، دارای بیش از 100 اتاق، هال ورودی، اتاق میهمان، فضای عمومی تزیین‌شده با کارهای هنری، مفروش‌شده باکیفیت بالا، دفتر پذیرش بسیار منظم در فضای کافی و آرام، دارای نگهبان و سرویس 24 ساعته، پرسنل آموزش‌دیده و متعهد، تزیین اتاق‌ها با استفاده از اشیای هنری، دارای سه تلفن (کنار تخت، روی میز و داخل حمام)، تمیزکردن اتاق به صورت دو مرتبه در روز، سرویس حمام زیبا و مدرن، دارای رستوران عالی و غذاهای متنوع و سرویس غذادهی، امکانات رستوران جذاب، سرویس حمل و نقل، مغازه و فروشگاه پوشاک، یخچال در داخل اتاق‌ها با انواع نوشیدنی.

 
ست‌های مختلف گردنبند برای گردن‌کشیده‌ها، لاغراندام‌ها و عاشقان پیراهن
ست‌های مختلف گردنبند برای گردن‌کشیده‌ها، لاغراندام‌ها و عاشقان پیراهن
انتخاب گردنبند با توجه به اندازه گردن، فرم بالاتنه و مدل لباس‌مان باید صورت گیرد در غیر این صورت به جای این‌که گردنبندمان زیبا به نظر برسد، کل لباس و اندام‌مان نامتناسب به چشم می‌آید. مثلاً اگر بالاتنه چاق و گردن کوتاهی دارید باید از جواهرات یا ...
700 هزار زن بورکینی یا مایوی اسلامی پوشیدند
700 هزار زن بورکینی یا مایوی اسلامی پوشیدند
امروز همه دیگر نام بورکینی یا همان لباس شنای اسلامی را شنیده‌اند؛ ...
حاشیه‌های لباس گرانقیمت نخست‌وزیر هندوستان
حاشیه‌های لباس گرانقیمت نخست‌وزیر هندوستان
اگر نام نخست‌وزیر هندوستان را فراموش کردید نگران نباشید با کمی دقت به ...
 
اگر نام نخست‌وزیر هندوستان را فراموش کردید نگران نباشید با کمی دقت به کت و شلوار ایشان و دقیق شدن به راه‌راه‌های آن می‌توانید نام «نارندرا مودی» را که به زیبایی بر روی پارچه نقش بسته مشاهده کنید. این ...
امروز همه دیگر نام بورکینی یا همان لباس شنای اسلامی را شنیده‌اند؛ لباسی که به شکل پوششی برای کل بدن به زنان مسلمان اروپایی اجازه داد از استخرهای شنای این کشورها و حتی از سواحل آن‌ها نیز استفاده کنند. ...
ماساژ یخ زیر آفتاب تند تهران؛ پوست صورت را ویتامینه کن
برای ماساژ پوست صورت با یخ، چندان فرصت ندارید! خدای ناکرده در سرمای ملایم پاییز و سوز زمستان که نمی‌خواهید صورت‌تان را یخ ماساژ دهید؟ پوست صورت وقتی ...
میان ازبین‌رفتن کاربرد یک ساختمان و کشف قابلیت‌های آن توسط فردی، زمان زیادی طی خواهد شد. اما وقتی این اتفاق می‌افتد، آن ساختمان مسیر جدیدی را می‌تواند شروع کند. برای بیان مثالی که این چرخه را نشان ...
انتخاب گردنبند با توجه به اندازه گردن، فرم بالاتنه و مدل لباس‌مان باید صورت گیرد در غیر این صورت به جای این‌که گردنبندمان زیبا به نظر برسد، کل لباس و اندام‌مان نامتناسب به چشم می‌آید. مثلاً اگر بالاتنه چاق و گردن کوتاهی دارید باید از جواهرات یا بدلیجات کوچک‌تری انتخاب کنید بعضی از افراد چاق ...
سوپربایک، فوق اسپرت و خلاصه همه‌چیزتمام!
ام‌وی‌آگوستا، سازنده مطرح ایتالیایی سوپربایک‌ها، از موتور سیکلت بازطراحی شده F۴ که تنه‌اش را شرکت زاگاتو بازطراحی کرده است، رونمایی کرد. این ...
بازگشت دسته‌گل‌های آبشاری به دنیای مد
دسته‌ گل عروس به عنوان یکی از پیشکش‌های آقاداماد به عروس‌خانوم در مرکز توجه قرار دارد. هر چند در دکوراسیون محل برگزاری مراسم عروسی نیز معمولاً از ...
همه آنچه درباره خواص دسر باید بدانید اما جرأت پرسیدنش را نداشتید!
اغلب دسرها شیرین هستند، اما گاهی مواد غذایی دیگری همچون انواع پنیر هم به عنوان دسر مصرف می‌شود. در برخی کشورها، وعده جداگانه‌ای به نام دسر وجود ...
کمد دوست‌داشتنی من
تفاوتی ندارد که در محیط کار باشید یا یک جمع صمیمی دوستانه، چه برای خرید بیرون رفته باشید چه برای ورزش کردن، بانوی ایرانی همیشه شیک می‌پوشد و به ...
جنگلی با مه و باران بر دیوار یک استخر
مانوئل آکانا، معمار نام‌آشنای اسپانیایی با استفاده از آینه، ابرهای مصنوعی و گیاهان بزرگ، دیوار یک استخر در مادرید را به شکل جنگلی با مه و باران ...
به جای الماس و طلا با خاویار زیبا شوید
شاید الماس، یاقوت، مروارید، طلای 24عیار و پلاتین، مجموعه‌ای از جواهرات رویایی برای هر کسی باشند، اما آیا این جواهرات تجملاتی می‌توانند در رژیم ...
نورپردازی در داخل حمام معمولاً ساده، قابل پیش‌بینی و اغلب غیر تزئینی است. یعنی بیش‌تر ما فکر می‌کنیم دستشویی و حمام جای این طراحی برای نورپردازی نیست و سر و ته ماجرا می‌توان با یک لامپ ساده هم آورد! ...
جواهرات خانه‌های جواهر معتبر نظیر کارتیه، دیور، بودلز و دیگران، معمولاً با منابع الهام شگفت‌انگیزی همراه است و در جواهرات یک دهه اخیر، این برندها همیشه الهام از طبیعت، دریا و اقیانوس، حیوانات، حشرات، ...
 LC۵۰۰ لوکس‌ترین خودروی مسابقه‌ای لکسوس
لکسوس در حال جایگزینی خودروی مسابقه‌ای RC F در ژاپن با یک LC۵۰۰ جدید است. همان‌طور که نسخه تولیدی لکسوس LC500 خیره‌کننده به نظر می‌رسد سبک و سیاق ...
پرتقال، ترش، شیرین، ملس و...؛ طعم پرتقال را حس کرده‌اید، با آن بوی فوق‌العاده که حس جنگل‌های شمال را به آدم می‌دهد؟ فکرش را بکنید شما بشوید عروس پرتقالی فصل پاییز! اسمش هم زیباست چه برسد به عملی‌کردن ...
پاییز در راه است و خرید لوازم‌التحریر و وسایل مدرسه برای بچه‌ها هم آرام‌آرام داغ می‌شود. پیشنهاد کارگاهی امروز مد در خانه مدآنلاین اما این است که برای یکی از این وسایل، به بازار نروید؛ اصلاً لازم نیست پا از خانه بیرون بگذارید. هر از گاهی لازم است که خودتان را از مشغله‌ها و مشکلات زندگی رها کنید و ...
نام
 
پست الکترونیکی
 
وبسایت / وبلاگ
 
نظر شما    
 
آ
1395/3/8     16:36
خیلی مطالب جالب داشت ولی واقعا از 4 تا 5 ستاره که فرقی نداشت وقتی مال 4 ستاره رو میخوندم سرم سوت کشید!!! این همه امکانات در یکجا جمع چقدر عالی