برنامه سلامت و زندگی در گفت‌وگو با عجیب‌ترین بدنساز زن دنیا/ عضلات هشتادساله

1395/4/22
3:0
کد خبر: 12212
مدآنلاینآرایشی و بهداشتیسلامتبهداشت فردیبرنامه سلامت و زندگی در گفت‌وگو با عجیب‌ترین بدنساز زن دنیا/ عضلات هشتادساله

مدآنلاین-نسرین میرعربشاهی: حساب کنید ببینید تا به حال چند بار در زندگی به خودتان قول داده‌اید که از شنبه ورزش می‌کنم یا از شنبه رژیم می‌گیرم؟ اگر اراده داشته باشید «شنبه» برای‌تان شروع درپیش‌گرفتن سبک‌ زندگی جدید و بهتری می‌شود. برنامه زندگی روزمره‌تان مرتب می‌شود و در آخر از خودتان راضی خواهید بود. سعی کنید ورزش‌کردن مرتب را از سن پایین شروع کنید تا برای‌تان تبدیل به عادت شود و برای خودتان هدف‌گذاری کنید. اما اگر میانسال شده‌اید و برنامه ورزشی در زندگی روزمره‌تان ندارید باید بگوییم که هنوز هم دیر نشده است. وقتی داستان این مادربزرگ ورزشکار و خوش‌اندام را بخوانید، روزنه امیدی در دل‌تان روشن خواهد شد!
ارنستین شفرد، زن آفریقایی آمریکایی 80 ساله بدن‌سازی است که به پیرترین بانوی بدن‌ساز دنیا معروف است و نامش در رکوردهای جهانی گینس هم ثبت شده است. شفرد در دوران جوانی‌اش چند سالی در بالتیمور مدل بوده است اما در 56 سالگی وقتی می‌بیند که بدنش چقدر از فرم افتاده، به همراه خواهرش تصمیم می‌گیرند که به کلاس‌های ایروبیک بروند. خواهر ارنستین شفرد در سال 1992 بر اثر آنوریسم مغزی جان خود را از دست داد اما ارنستین شفرد روحیه خود را نباخت و ورزش حرفه‌ای را ادامه داد و مقام‌های زیادی هم کسب کرد. امروز شفرد الهام بخش خیلی از بانوان میانسال دنیا است و موفقیت امروزش را با انتشار کتابی به نام «ارنستین شفرد تمام‌نشدنی» جشن گرفته است. در این کتاب او درباره رازهای سلامتی و سرزنده بودنش نوشته است. قسمت‌هایی از این کتاب را بخوانید تا برای‌تان انگیزه‌ای ایجاد شود:

- سن چیزی جز یک عدد نیست.  شفرد عقیده دارد که از فرم افتادن بدن در میانسالی در واقع یک انتخاب است و نه یک اجبار!
- سالم بخورید. شفرد روزانه 1700 کالری به بدن می‌رساند که این رژیم شامل سفیده تخم مرغ، مرغ و سبزیجات است.
- هر روز تمرینات تکراری انجام دهید. شفرد در مصاحبه‌اش با اپرا وینفری فاش کرد که «من هر روز تمرینات تکراری انجام می‌دهم که این برنامه روزانه ساعت 3 یا 4 صبح با 10 مایل دویدن شروع می‌شود.
- کاری که دوست دارید انجام دهید را پیدا کنید. این مربی فیتنس مردم را تشویق می‌کند ورزش را به شکلی که دوست دارند انتخاب کنند. او به اپرا گفت: همه نمی‌خواهند یک بدنساز باشند، همه نمی‌خواهند یک دونده شوند. پس چیزی را انتخاب کنید که دوستش دارید.
- چیزی برای انگیزه داشته باشید. شفرد قدرت را در عبادت می‌بیند و می‌گوید که بیشترین انگیزه‌اش را مدیون خواهرش است.
هیچکس بدش نمی‌آید که مانند شفرد در سن بالا بدنی سالم و خوش اندام داشته باشد. اما ببینیم که آیا ما هم می‌توانیم مانند او چنین برنامه منظم و بی نقص روزانه‌ای داشته باشیم؟
2:30 بامداد: بیدار می‌شود و مراقبه می‌کند و دعاهایی از انجیل می‌خواند. کمی شیرینی حلقه‌ای با کره بادام زمینی و سفیده تخم‌مرغ آبپز می‌خورد و نیم لیتر آب می‌نوشد.
3:45 بامداد: به سمت پارک نزدیک خانه‌اش می‌رود و 16 کیلومتر می‌دود. به خانه بازمی‌گردد برای صبحانه جوی دوسر، سه سفیده تخم‌مرغ آبپز و یک قاشق گردو می‌خورد و 250 میلی لیتر سفیده تخم‌مرغ خام می‌نوشد.
8 صبح: با سالن ورزشی می‌رود و 1 ساعت و 45 دقیقه تمرین می‌کند.
10 تا 11 صبح: یک گروه مرد و زن قدیمی را تمرین می‌دهد. پیرترین زن 89 ساله است.
11: 5 تا 6 زن را در سالن ورزشی تمرین می‌دهد. 250 میلی لیتر دیگر سفیده تخم‌مرغ خام می‌نوشد.
1 بعد از ظهر: به خانه می‌رود یک کنسرو ماهی تن، یک پیمانه اسفناج، نصف پیمانه سیب زمینی شیرین می‌خورد و 250 میلی لیتر آب می‌نوشد. استراحت می‌کند.
6 تا 7 شب: یک کلاس دیگر در سالن ورزشی دارد. بعد به خانه می‌رود و گوشت بوقلمون، برنج قهوه‌ای، بروکلی، سفیده تخم‌مرغ و کلی آب می‌خورد.
10 تا 10:30 شب: یک لیوان دیگر سفیده تخم‌مرغ خام می‌نوشد و می‌خوابد.
در ادامه، مصاحبه تازه شفرد با مجله تایمز را می‌خوانیم:

چه چیزی شما را با انگیزه نگه داشته است؟

شفرد: من به خواهرم قول داده بودم که رویاهایش را دنبال کنم و رویاهای او تبدیل به رویاهای من شدند. او گفت ما باید انگیزه و الهام بخشی برای دیگران باشیم تا سالم و شاد زندگی کنند و به آنها بفهمانیم که سن تنها یک عدد است و همه می‌توانند خوش‌اندام باشند. بعد از اینکه خواهرم را از دست دادم، دچار فشار خون بالا، حملات عصبی، کلسترول بالا و بیماری‌های دیگر شدم که خدا را شکر توانستم به کمک خانواده‌ام دوباره روی پاهای خودم بایستم و دویدن را شروع کردم. فهمیدم که نیازی نیست که همه قرص‌هایم را بخورم. فشار خونم پایین آمد، دیگر غمگین و افسرده هم نبودم. کسانی که می‌شناختم و نمی‌شناختم مرا تشویق می‌کردند که ادامه دهم. آنها به من گفتند که من و رویاهای خواهرم چقدر به آنها کمک کرده است. پس تا وقتی که جان در بدن دارم، به همین کار ادامه خواهم داد.

آیا به دنبال کسی برای انگیزه بودید؟
شاید خنده‌دار باشد اما من عاشق سیلوستر استالون هستم. شخصیت راکی الهام بخش من بوده است و من دریافته تم که مهم نیست چقدر سخت تمرین می‌کنی، چگونه ادامه دادن مهم‌تر است. پیروزی هم همین‌گونه به دست می‌آید. فیلم راکی من را برای غلبه به دنیا آماده کرد. من از توانایی‌هایم استفاده کردم تا دنیا را دوست بدارم و سالم باشم و روح خواهرم را زنده نگه دارم. روش من این است که تعیین شده و با دل و جان و منظم تمرین کنم و خوش‌اندام باشم.

چگونه شد که به بدنسازی روی آوردید؟
وقتی من و خواهرم شروع به ورزش کردیم او گفت: «قرار است ما دو تا از پیرترین رقیبان برای بدنسازان باشم و اسممان در گینس ثبت شود» قبل از اینکه او بمیرد نگاهی به من کرد و گفت:«من نتوانستم کاملش کنم اما تو کاری را که شروع کرده‌ایم را ادامه بده. تو باید نامت در گینس ثبت شود و یک بدنساز شوی.» من با یوحنی شمبورگر، مرد شایسته سابق تمرین می‌کردم و به طور حرفه‌ای از سن 71 سالگی شروع کردم. او گفت:«تو قرار است سفری طولانی داشته باشی و باید هر چیزی را که می‌گویم رعایت کنی. آیا می‌توانی از پسش بر بیایی؟» من هم سرم را تکان دادم و گفتم بله. در عرض 7 ماه او مرا برای سکوی مسابقات آماده کرد.

وقتی شما و خواهرتان  شروع به ورزش کردید، شما 56 سال داشتید. دیدگاه شما در آن زمان نسبت به فیتنس چه بود؟
من زن شیکی بودم. دلم نمی‌خواست هیچ ورزشی کنم. خواهرم خیلی فعال بود. وقتی او شروع به تمرین کرد 45 کیلو داشت و پوست و استخوان بود. او برای رسیدن به وزن ایده آل 63 کیلو باید وزن اضافه می‌کرد که موفق هم شد. من 65 کیلو بودم و باید کمی وزن کم می‌کرد چون سلولیت داشتم و پشت پاهایم پر از چربی بود. وای خدای من! آنها افتضاح بودند. من و خواهرم برعکس همدیگر بودیم.

تا به حال وسوسه شده‌اید که رژیم‌تان را بشکنید؟
واقعا نه چون من مشکل رفلاکس معده دارم و باید حواسم باشد. اما هیچ قرصی برایش نمی‌خورم چون می‌دانم که کدام خوراکی‌ها برایم بد است. هیچ وقت برای پیتزا ضعف نمی‌کنم چون می‌دانم چه بلایی سرم خواهد آورد. برای کیک شکلاتی و مرکبات هم ضعف نمی‌کنم. چون می‌دانم تاثیر بدی روی مری ام خواهند گذاشت.  من دوست دارم لباس‌های جذب بپوشم و از پوشیدن این لباس‌ها لذت می‌برم. این لباس‌ها را تا چند سال پیش نمی‌توانستم بپوشم!

ایمان شما بزرگترین قسمت از زندگی شما است. تا به حال چگونه کمک‌تان کرده است؟
برای اینکه بتوانم روی پاهایم بایستم خیلی دعا کردم. اوایل که خواهرم از دنیا رفت، نمی‌خواستم به کلیسا بروم. یک روز مادرم به من گفت: «10 چیز را نام ببر که خدا برای به این سن رسیدنت انجام داده است.» من گفتم نمی‌توانم چون از دست خدا عصبانی هستم. اما یک شب خواهرم به خوابم آمد و گفت: «کاری را که گفته بودم را انجام ندادی.» من تا مدتی در فکرش بودم و بالاخره یک روز به کلیسا رفتم و در آجا سرودی شنیدم که اشکم را جاری کرد: «خدایا من اینجا هستم. خدایا این من هستم. وقتی شبها صدایم می‌زنی من تو را می‌شنوم. هر کجا که بگویی می‌روم. مردمانت را درقلبم نگه می‌دارم.» چیز دیگری که یادم می‌آید این است که گفتم: مرا به لذت بندگی ات بازگردان. لذت یک روز جدید را به من بازگردان. به من عشقی را عطا کن که پیش از این داشتم. «از آن روز به بعد، عزمم را جزم کردم و کاری را کردم که الان می‌کنم.»

برای افراد بالای 50 سال که می‌خواهند خوش اندام باشند چه توصیه‌ای دارید؟
من به افرادی که تا این سن هیچ ورزشی نکرده‌اند توصیه می‌کنم که خیلی خیلی آرام این کار را شروع کنند. جفت پا نپرند، چون ممکن است باعث توقف‌شان شود. کمی وقت بگذارید تا بفهمید چه کاری دوست دارید انجام دهید. شاید پیاده روی را دوست داشته باشید. با آن کار هم می‌توانید خوش اندام شوید. بعضی‌ها ایروبیک در استخر را ترجیح می‌دهند و بعضی‌ها وزنه‌برداری یا رقص. رشته‌ای که دوست دارید را انتخاب کنید و رهایش نکنید. اما به خاطر داشته باشید که هر رشته‌ای که انتخاب می‌کنید، برنامه‌ریزی شده باشد، با جان و دل انجام دهید و منظم باشید. من برای خوش‌اندام بودن 4 مرحله دارم: تغذیه درست، نوشیدن مقدار زیادی آب، انجام حرکات مقاومتی و چند حرکت قلبی عروقی. به هر کسی که می‌گوید شما برای شروع کردن پیر هستید گوش نکنید. به محض اینکه شروع کردید، زندگی جدیدی را تجربه خواهید کرد.

 
ست‌های مختلف گردنبند برای گردن‌کشیده‌ها، لاغراندام‌ها و عاشقان پیراهن
ست‌های مختلف گردنبند برای گردن‌کشیده‌ها، لاغراندام‌ها و عاشقان پیراهن
انتخاب گردنبند با توجه به اندازه گردن، فرم بالاتنه و مدل لباس‌مان باید صورت گیرد در غیر این صورت به جای این‌که گردنبندمان زیبا به نظر برسد، کل لباس و اندام‌مان نامتناسب به چشم می‌آید. مثلاً اگر بالاتنه چاق و گردن کوتاهی دارید باید از جواهرات یا ...
700 هزار زن بورکینی یا مایوی اسلامی پوشیدند
700 هزار زن بورکینی یا مایوی اسلامی پوشیدند
امروز همه دیگر نام بورکینی یا همان لباس شنای اسلامی را شنیده‌اند؛ ...
حاشیه‌های لباس گرانقیمت نخست‌وزیر هندوستان
حاشیه‌های لباس گرانقیمت نخست‌وزیر هندوستان
اگر نام نخست‌وزیر هندوستان را فراموش کردید نگران نباشید با کمی دقت به ...
 
اگر نام نخست‌وزیر هندوستان را فراموش کردید نگران نباشید با کمی دقت به کت و شلوار ایشان و دقیق شدن به راه‌راه‌های آن می‌توانید نام «نارندرا مودی» را که به زیبایی بر روی پارچه نقش بسته مشاهده کنید. این ...
امروز همه دیگر نام بورکینی یا همان لباس شنای اسلامی را شنیده‌اند؛ لباسی که به شکل پوششی برای کل بدن به زنان مسلمان اروپایی اجازه داد از استخرهای شنای این کشورها و حتی از سواحل آن‌ها نیز استفاده کنند. ...
ماساژ یخ زیر آفتاب تند تهران؛ پوست صورت را ویتامینه کن
برای ماساژ پوست صورت با یخ، چندان فرصت ندارید! خدای ناکرده در سرمای ملایم پاییز و سوز زمستان که نمی‌خواهید صورت‌تان را یخ ماساژ دهید؟ پوست صورت وقتی ...
میان ازبین‌رفتن کاربرد یک ساختمان و کشف قابلیت‌های آن توسط فردی، زمان زیادی طی خواهد شد. اما وقتی این اتفاق می‌افتد، آن ساختمان مسیر جدیدی را می‌تواند شروع کند. برای بیان مثالی که این چرخه را نشان ...
انتخاب گردنبند با توجه به اندازه گردن، فرم بالاتنه و مدل لباس‌مان باید صورت گیرد در غیر این صورت به جای این‌که گردنبندمان زیبا به نظر برسد، کل لباس و اندام‌مان نامتناسب به چشم می‌آید. مثلاً اگر بالاتنه چاق و گردن کوتاهی دارید باید از جواهرات یا بدلیجات کوچک‌تری انتخاب کنید بعضی از افراد چاق ...
سوپربایک، فوق اسپرت و خلاصه همه‌چیزتمام!
ام‌وی‌آگوستا، سازنده مطرح ایتالیایی سوپربایک‌ها، از موتور سیکلت بازطراحی شده F۴ که تنه‌اش را شرکت زاگاتو بازطراحی کرده است، رونمایی کرد. این ...
بازگشت دسته‌گل‌های آبشاری به دنیای مد
دسته‌ گل عروس به عنوان یکی از پیشکش‌های آقاداماد به عروس‌خانوم در مرکز توجه قرار دارد. هر چند در دکوراسیون محل برگزاری مراسم عروسی نیز معمولاً از ...
همه آنچه درباره خواص دسر باید بدانید اما جرأت پرسیدنش را نداشتید!
اغلب دسرها شیرین هستند، اما گاهی مواد غذایی دیگری همچون انواع پنیر هم به عنوان دسر مصرف می‌شود. در برخی کشورها، وعده جداگانه‌ای به نام دسر وجود ...
کمد دوست‌داشتنی من
تفاوتی ندارد که در محیط کار باشید یا یک جمع صمیمی دوستانه، چه برای خرید بیرون رفته باشید چه برای ورزش کردن، بانوی ایرانی همیشه شیک می‌پوشد و به ...
جنگلی با مه و باران بر دیوار یک استخر
مانوئل آکانا، معمار نام‌آشنای اسپانیایی با استفاده از آینه، ابرهای مصنوعی و گیاهان بزرگ، دیوار یک استخر در مادرید را به شکل جنگلی با مه و باران ...
به جای الماس و طلا با خاویار زیبا شوید
شاید الماس، یاقوت، مروارید، طلای 24عیار و پلاتین، مجموعه‌ای از جواهرات رویایی برای هر کسی باشند، اما آیا این جواهرات تجملاتی می‌توانند در رژیم ...
نورپردازی در داخل حمام معمولاً ساده، قابل پیش‌بینی و اغلب غیر تزئینی است. یعنی بیش‌تر ما فکر می‌کنیم دستشویی و حمام جای این طراحی برای نورپردازی نیست و سر و ته ماجرا می‌توان با یک لامپ ساده هم آورد! ...
جواهرات خانه‌های جواهر معتبر نظیر کارتیه، دیور، بودلز و دیگران، معمولاً با منابع الهام شگفت‌انگیزی همراه است و در جواهرات یک دهه اخیر، این برندها همیشه الهام از طبیعت، دریا و اقیانوس، حیوانات، حشرات، ...
 LC۵۰۰ لوکس‌ترین خودروی مسابقه‌ای لکسوس
لکسوس در حال جایگزینی خودروی مسابقه‌ای RC F در ژاپن با یک LC۵۰۰ جدید است. همان‌طور که نسخه تولیدی لکسوس LC500 خیره‌کننده به نظر می‌رسد سبک و سیاق ...
پرتقال، ترش، شیرین، ملس و...؛ طعم پرتقال را حس کرده‌اید، با آن بوی فوق‌العاده که حس جنگل‌های شمال را به آدم می‌دهد؟ فکرش را بکنید شما بشوید عروس پرتقالی فصل پاییز! اسمش هم زیباست چه برسد به عملی‌کردن ...
پاییز در راه است و خرید لوازم‌التحریر و وسایل مدرسه برای بچه‌ها هم آرام‌آرام داغ می‌شود. پیشنهاد کارگاهی امروز مد در خانه مدآنلاین اما این است که برای یکی از این وسایل، به بازار نروید؛ اصلاً لازم نیست پا از خانه بیرون بگذارید. هر از گاهی لازم است که خودتان را از مشغله‌ها و مشکلات زندگی رها کنید و ...
نام
 
پست الکترونیکی
 
وبسایت / وبلاگ
 
نظر شما    
 
آ
1395/4/22     12:13
نه من این خانم رو برنامشو دیدم صبح ساعت 6 نیم لیتر سفیده تخم مرغ خام میخوره + یک لیتر آب ساعت 9 صبح بعد از کلی ورزش دوباره نیم لیتر سفیده تخم مرغ خام + یک لیتر آب ساعت 2 ظهر دوباره بعد از کلی ورزش و تمرین نیم لیتر سفیده تخم مرغ خام میخوره + یک و نیم لیتر آب + سبزیجات فراوان + گوشت مرغ ساعت 4 عصر هم اینبار سفیده تخم مرغ میخوره ولی پخته درحالیکه یه جمعیت زیادی از زن و مرد و البته شخص اپرا منتظرش برای تمرینات ایروبیک هستن 8 شب و 11 شب هم مثل ساعتهای قبلی سفیده تخم مرغ میخوره ولی چون تا الان نزدیک به 5 لیتر آب هم خورده بوده دیگه آب نمیخوره که تا صبح بتونه لااقل یه چند ساعتی بخوابه و درضمن در تمام مصاحبه هاشم گفته به هیچ وجه امکان نداره این رژیم رو بشکونه همه هم تا الان تو شک هستن که چطور این خانم 80 سال عمر کرده مگه یه آدم چقدر آستانه تحملش نسبت به سفیده تخم مرغ میتونه بالا باشه؟!!! هرچند خودش گفته سن چیزی جز یک عدد نیست
آ
1395/4/23     11:15
البته بعد از دیدن این برنامه به این نتیجه رسیدم که اگر ساعت 4 بعد از ظهر هم بجای سفیده "پخته" سفیده "خام" میخورد این همه زن و مرد و خصوصا شخص اپرا رو برای تمرینات ایروبیک منتظر نگه نمیداشت