آشنایی با مجلات مد در مدآنلاین/ «کازمو» سفیدپوست‌های زیبا را به بهشت می‌برد

1395/3/27
9:0
کد خبر: 12166

آشنایی با مجلات مد در مدآنلاین/ «کازمو» سفیدپوست‌های زیبا را به بهشت می‌برد

مدآنلاین-هومن باوریان: در ادامه معرفی مجلات حوزه مد، در این گزارش به یکی دیگر از قدیمی‌ترین مجلات این حوزه می‌پردازیم. «کازموپولیتن» یا عنوان کوتاه‌تر و مصطلح‌تر،«کازمو» مجله بین‌المللی مد، از سال 1886تا به امروز همچنان در حال نشر است اما در طول این یکصدو سی سال فعالیت یک انقلاب و شاید تکامل را تجربه کرده است. این مجله در ابتدای فعالیت به عنوان یک مجله خانواده منتشر و بعدها شکل ادبی به خود گرفت و در نهایت در اواخر دهه شصت میلادی به مجله زنان تبدیل شد. عناوین محتوایی این مجله از سال 2011 به این سو مقالاتی در رابطه با مسائل زنان، روابط زناشویی، سلامت، بهداشت، زیبایی، مد و اخبار سلبریتی‌ها را شامل می‌شود.  این مجله امروز توسط انتشارات «هرست مگزین»-همان ویلیام راندولف هرست معروف که ارسن ولز «همشری کین» را درباره او ساخت- منتشر می‌شود. کازمو در 64 نسخه بین‌الملی و به 35 زبان مختلف منتشر و در 110 کشور توزیع می‌شود.

از مجله خانواده تا مجله ادبیات و مد
در شروع فعالیت و انتشار این مجله در سال 1886 توسط انتشاراتی «اشلیکت و فیلد»، «پل اشلیکت» در سرمقاله شماره اول  حال و هوای مجله را این طور بیان کرده است: «یک مجله درجه یک خانوادگی...ما یک دپارتمان مجزا را به طور کامل به مقالات در رابطه با مسائل زنان ، مد و پوشاک، دکوراسیون خانه، آشپزی و مدیریت کودکان اختصاص داده‌ایم ... یک بخش مجزا هم برای مقالات نسل جوان‌تر خانواده در نظر گرفته شده است». در این دوره کوتاه دو ساله تیراژ مجله نوپای کازموپولیتن به 25000 نسخه می‌رسد اما در ادامه انتشاراتی اشلیکت و فیلد فعالیت خود را متوقف می‌کند.

 

«جان بریسبن واکر» در سال 1889 امتیاز مجله کازموپولیتن را خریداری می‌کند و در همان سال «الیزابت بیسلند» خبرنگار خود را به تقلید و برای مسابقه و رقابت با «نلی بلای» خبرنگار روزنامه «نیویورک ورلد» به سفر دور دنیا می‌فرستد تا با الهام از « دور دنیا در هشتاد روز» و شخصیت مشهور «فیلیس فاگ» ژول ورن مخاطبین مجله را افزایش دهد. در این دوره مجله کازموپولیتن به سردبیری «ای.دی واکر» با تصاویر رنگارنگ، داستان‌های دنباله‌دار و معرفی کتاب دوران پرباری را سپری می‌کند. در این دوران کازموپولیتن به منبع اصلی انتشار داستان تبدیل می‌شود و نویسندگان بزرگی چون کرت ونه گات، سینکلر لوئیس،آپتون سینکلر، اچ.جی ولز، رودیارد کیپلینگ، جک لندن و تئودور درایزر داستان‌های خود را برای اولین بار در این مجله منتشر می‌کنند. در این دوره در هر شماره به طور متوسط پنج تا هشت داستان کوتاه، رمان کوتاه یا مقالاتی در رابطه با سلامت و مد به چاپ می‌رسد و تا سال 1892 تیراژ مجله به 75000 نسخه می‌رسد.

آشنایی با مجلات مد در مدآنلاین/ «کازمو» سفیدپوست‌های زیبا را به بهشت می‌برد

در سال 1905 ویلیام راندولف هرست مجله را به قیمت 400 هزار دلار –معادل ده میلیون دلار امروز – خریداری و «چارلز ادوارد راسل» روزنامه‌نگار مشهور را به مجله می‌آورد و او بسیاری از مهمترین مقالات تحقیقی خود را در کازموپولیتن آن روز به نگارش در می‌آورد. داستان‌های «کارآگاهی علمی» کرگ کندی نیز از بخش‌های ثابت مجله در این دوران است.

آشنایی با مجلات مد در مدآنلاین/ «کازمو» سفیدپوست‌های زیبا را به بهشت می‌برد

هرست در ادامه موفقیت‌های خود در این مجله، کمپانی «کازموپولیتن پیکچرز» را تاسیس می‌کند که از سال 1918 تا 1938 بر اساس داستان‌های منتشر شده در مجله فیلم نیز تولید می‌شود. مجله کازموپولیتن در دوران هرست و در طول جنگ جهانی دوم به تیراژ دو میلیون نسخه می‌رسد و درآمد تبلیغات آن بیش از پنج میلیون دلار است. در دهه پنجاه میلادی با انتشار کمتر داستان تیراژ مجله کاهش پیدا می‌کند و البته ظهور تلویزیون و کتاب‌های جیبی است که به طور کلی عصر طلایی مجلات را به پایان می‌رساند.

32سال قدرت‌نمایی خانم سردبیر

تیراژ مجله کازموپولیتن تا یک دهه بعد نیز همچنان کاهش پیدا می‌کند تا اینکه خانم «هلن گرلی براون» در سال 1965 به سمت سردبیری مجله منصوب می‌شود و از همان ابتدای ورود یک کازموپولیتن جدید برای خانم‌های جوان مدرن پدید می‌آورد. در این زمان است که طرح پیش از این نقاشی شده روی جلد جای خود را به عکس‌های سلبریتی‌ها و مدل‌های جوان می‌دهد. در دوران سردبیری خانم براون مسائل مرتبط با سلامت بانوان به طور صریح در مجله مطرح می‌شود که در آن زمان در نوع خود کاملا منحصربفرد است و پیام کلی مجله به این سو می‌رود که یک خانم در زندگی زناشویی چگونه می‌تواند خوشبخت‌تر و شاداب‌تر باشد. برخی عناوین مقالات این مجله که می‌تواند یک آشنایی کلی با  حال و هوای مجله ایجاد کنند بدین شرح است: «چهار صفت که آقایان نمی‌توانند در مقابل آن مقاومت کنند»، «آقایان در رابطه با مو یا آرایش خانم‌ها چه فکر می‌کنند» و  «اگر همسر شما خیانت می‌کند راه حل شما چیست».

آشنایی با مجلات مد در مدآنلاین/ «کازمو» سفیدپوست‌های زیبا را به بهشت می‌برد

نسخه ویژه انگلستان مجله کازمو در سال 1972 انتشار خود را آغاز کرد و همانند نسخه آمریکایی مسائل سلامت، زنان، مد، زیبایی و مانند اینها را پوشش می‌دهد. در سال 1978 یک نسخه آزمایشی از کازموپولیتن آقایان با عکس روی جلد «جک نیکلسون و اروره کلمنت» نیز منتشر شد و تا دو شماره ادامه پیدا کرد، اما پس از خرید مجله «اسکوایر» توسط انتشارات هرست انتشار نسخه ویژه آقایان متوقف شد. امروزه مشترکین مجله کازمو به بیش از سه میلیون نفر رسیده است.

 

آشنایی با مجلات مد در مدآنلاین/ «کازمو» سفیدپوست‌های زیبا را به بهشت می‌برد

جنجال‌ها و خلاقیت‌های کازمویی خانم سردبیر
جنجالی بودن یکی از راه‌های فروش بیشتر مجلات است و در این میان کازموپولیتن نیز مانند هر مجله دیگری در حوزه مد از عنصر جنجال بی‌بهره نبوده است. قدیمی‌ترین جنجال این مجله که حسابی نام کازمو را بر سر زبان‌ها انداخت به انتشار تصویر برهنه دو صفحه‌ای «برت رینولدز» بازمی‌گردد که در دهه هفتاد میلادی در دسته جذاب‌ترین مردان قرار داشت.

آشنایی با مجلات مد در مدآنلاین/ «کازمو» سفیدپوست‌های زیبا را به بهشت می‌برد

آشنایی با مجلات مد در مدآنلاین/ «کازمو» سفیدپوست‌های زیبا را به بهشت می‌برد

مقاله کازمو در رابطه با پیشنهادهای آرایشی با نام «21 گرایش آرایشی در سال 2015 که خواهند مرد» باعث شد که کاربران نه چندان باحوصله شبکه‌های اجتماعی غوغا به پا کنند. عدم حساسیت مناسب نسبت به استفاده از نژادهای مختلف و نابرابری نژادی در عکس‌های این مقاله کازموپولیتن را مجبور به عذرخواهی کرد. در عکس‌های این مقاله مدل‌های سفیدپوست به غیر از «نیکول ریچی» که دو رگه است برای نشان دادن گرایش‌های ماندنی سال به کار رفته‌اند و بسیاری از مدل‌های رنگین پوست برای گرایش‌های نه چندان مناسب سال انتخاب شده‌اند. البته سر و صدا در شبکه‌های اجتماعی باعث شد که این طور به نظر برسد که تمامی گرایش‌های نامناسب با مدل‌های رنگین پوست نشان داده شده است که البته اینطور نبود و در میان آنها چهره‌های سفیدپوست هم به چشم می‌خورد که البته این موضوع چیزی از سهل انگاری گردآورندگان مقاله کم نمی‌کند. عنوان‌های انتخاب شده بر بالای عکس‌ها مثل «سلام زیبارو» و «خدا بیامرزد» نیز غیرحرفه‌ای و یکی از عوامل اعتراضات به این مقاله بوده است.

آشنایی با مجلات مد در مدآنلاین/ «کازمو» سفیدپوست‌های زیبا را به بهشت می‌برد

اما کارداشیان‌های همیشه جنجالی و دردسرساز. این بار اعضای خانواده کارداشیان در جنجال نقش مستقیمی نداشتند بلکه عنوان انتخاب شده برای طرح روی جلد پنجاهمین سالگرد فعالیت مجله با نام «خانواده اول ایالات متحده» باعث جنجال رسانه‌ای شد. خانواده اول عنوانی است که تنها برای خانواده روسای جمهور کشورها به کاربرده می‌شود و این مقایسه بی تناسب از سوی منتقدین بی احترامی به خانواده اوباما قلمداد شد.

جوایز و فعالیت‌های جنبی مجله کازموپولیتن
عناوین و جوایزی چون جذاب‌ترین، برترین، رویایی‌ترین چهره سال دهه‌ها است که از سوی مجلات مختلف به چهره‌های مشهور و تاثیرگذار سال اهدا می‌شود، مجله کازمو نیز بیش از یک دهه است که دو جایزه جداگانه با عنوان جسورترین شخصیت مرد و زن سال به برگزیدگان خود اهدا می‌کند. از برندگان مرد این مجله می‌توان به چهره‌هایی چون «راسل برند»، «پل وسلی»، «جان مِیِر»، «جان بون جووی» و از میان خانم‌های برگزیده به «کاترین هایگل»، «نیکول شرزینگر» و «ساندرا بولاک» اشاره کرد.

آشنایی با مجلات مد در مدآنلاین/ «کازمو» سفیدپوست‌های زیبا را به بهشت می‌برد

فعالیت‌های مجله کازمو در زمینه سلامت و بهداشت زنان تنها به نوشتن مقاله ختم نمی‌شود و آنها کمپین‌های مختلفی در این رابطه نیز برگزار می‌کنند. کمپین « خورشید امن را تمرین کنیم» این مجله برای اطلاع رسانی در رابطه با سرطان پوست و همچنین مضرات برنزه کردن مصنوعی پوست از مهمترین فعالیت‌های این مجله در سال 2006 است. این فعالیت اینقدر جدی بود که حتی کنگره آمریکا قانونی جدید در رابطه با هشدارهای تخت‌های برنزه و مسائل مربوط به آن به تصویب رساند.

عطری با بوی مجله

آشنایی با مجلات مد در مدآنلاین/ «کازمو» سفیدپوست‌های زیبا را به بهشت می‌برد

در ماه می سال 2015 کازموپولیتن انگلستان از عرضه اولین عطر خود خبر داد، این عطر با نام کازموپولیتن و با الهام از ماهیت مورد علاقه مقالات این مجله یعنی، سرگرمی، جسارت و زنانگی طراحی شده است که در سپتامبر 2015 به بازار عرضه شد.

کازمو و فعالیت‌های سیاسی

آشنایی با مجلات مد در مدآنلاین/ «کازمو» سفیدپوست‌های زیبا را به بهشت می‌برد

در سپتامبر 2014 کازموپولیتن اعلام کرد که از این پس از کاندیداهای سیاسی نیز حمایت و پشتیبانی خواهد کرد، اما کاندیداهای مورد نظر می‌بایست تمامی معیارهای مورد نظر مجله را قبول داشته باشند. کازمو اعلام کرد که تنها از اشخاص سیاسی حمایت می‌کند که به دستمزد برابر برای مرد و زن، سقط جنین قانونی، عرضه رایگان قرص‌ها و ملزومات پیشگیری از بارداری، کنترل اسلحه و مخالفت با داشتن مدرک شناسایی ویژه رای دادن اعتقاد داشته باشند.

و اما انتقاد...
درحالی که کازموپولیتن، مجله‌ای برای خانم‌های بالغ است، این مجله در موارد متعددی با این انتقاد مواجه است که با استفاده از عکس روی جلد مدل‌های و سلبریتی‌های بسیار جوان نظیر «دمی لواتو» یا «سلینا گومز» و از استفاده از ادبیات اصطلاح محور و کاربرد گویش خیابانی نوجوانان امروزی سعی دارد افراد کم سن و سال را به خود جلب کند. ویکتوریا هرست، نوه ویلیام راندولف هرست و خواهر پتی هرست از مدافعان کمپینی است که قصد دارند مجلات اینچنین را با استفاده از اهرم قانون در دسته مجلات مضر برای افراد زیر سن قانونی اعلام کند. او معتقد است که این مجله سبکی زندگی را معرفی می‌کند که برای افراد زیر هجده سال مناسب نیست. البته باید اشاره کرد که گردانندگان این مجله نیز اصلا اصراری بر ترویج و تبلیغ مجله خود برای نوجوانان ندارند و تاریخچه کازمو کاملا گروه هدف این مجله یعنی افراد بزرگسال را مشخص کرده است و استفاده از عکس‌های جذاب سلبریتی‌ها به هیچ وجه نمی‌تواند رسالت خبررسانی این مجله را زیر سوال ببرد.

آشنایی با مجلات مد در مدآنلاین/ «کازمو» سفیدپوست‌های زیبا را به بهشت می‌برد

البته کازموی امروز هیچ نشانی از دوران درخشان ادبی یا نگاه هوشمندانه نسبت به مسائل زنان در دهه‌های پیشین را ندارد و حیرت‌انگیز است که مجله‌ای که زمانی نگاه زنان جامعه در رابطه با خود و اجتماع را تغییر می‌داد و جنجال برانگیزترین مسائل را مطرح می‌کرد امروز با تغییر توامان فرهنگ و زمانه اینچنین دچار تغییرات باورنکردنی شده و در بسیاری موارد کاملا سطحی و مضحک به نظر می‌رسد. باید گفت که جای خالی سردبیر استثنایی و خلاق این مجله خانم «هلن گرلی براون» که در سال 2012 در سن نود سالگی بدرود حیات گفت کاملا حس می‌شود.

 
ست‌های مختلف گردنبند برای گردن‌کشیده‌ها، لاغراندام‌ها و عاشقان پیراهن
ست‌های مختلف گردنبند برای گردن‌کشیده‌ها، لاغراندام‌ها و عاشقان پیراهن
انتخاب گردنبند با توجه به اندازه گردن، فرم بالاتنه و مدل لباس‌مان باید صورت گیرد در غیر این صورت به جای این‌که گردنبندمان زیبا به نظر برسد، کل لباس و اندام‌مان نامتناسب به چشم می‌آید. مثلاً اگر بالاتنه چاق و گردن کوتاهی دارید باید از جواهرات یا ...
700 هزار زن بورکینی یا مایوی اسلامی پوشیدند
700 هزار زن بورکینی یا مایوی اسلامی پوشیدند
امروز همه دیگر نام بورکینی یا همان لباس شنای اسلامی را شنیده‌اند؛ ...
حاشیه‌های لباس گرانقیمت نخست‌وزیر هندوستان
حاشیه‌های لباس گرانقیمت نخست‌وزیر هندوستان
اگر نام نخست‌وزیر هندوستان را فراموش کردید نگران نباشید با کمی دقت به ...
 
اگر نام نخست‌وزیر هندوستان را فراموش کردید نگران نباشید با کمی دقت به کت و شلوار ایشان و دقیق شدن به راه‌راه‌های آن می‌توانید نام «نارندرا مودی» را که به زیبایی بر روی پارچه نقش بسته مشاهده کنید. این ...
امروز همه دیگر نام بورکینی یا همان لباس شنای اسلامی را شنیده‌اند؛ لباسی که به شکل پوششی برای کل بدن به زنان مسلمان اروپایی اجازه داد از استخرهای شنای این کشورها و حتی از سواحل آن‌ها نیز استفاده کنند. ...
ماساژ یخ زیر آفتاب تند تهران؛ پوست صورت را ویتامینه کن
برای ماساژ پوست صورت با یخ، چندان فرصت ندارید! خدای ناکرده در سرمای ملایم پاییز و سوز زمستان که نمی‌خواهید صورت‌تان را یخ ماساژ دهید؟ پوست صورت وقتی ...
میان ازبین‌رفتن کاربرد یک ساختمان و کشف قابلیت‌های آن توسط فردی، زمان زیادی طی خواهد شد. اما وقتی این اتفاق می‌افتد، آن ساختمان مسیر جدیدی را می‌تواند شروع کند. برای بیان مثالی که این چرخه را نشان ...
انتخاب گردنبند با توجه به اندازه گردن، فرم بالاتنه و مدل لباس‌مان باید صورت گیرد در غیر این صورت به جای این‌که گردنبندمان زیبا به نظر برسد، کل لباس و اندام‌مان نامتناسب به چشم می‌آید. مثلاً اگر بالاتنه چاق و گردن کوتاهی دارید باید از جواهرات یا بدلیجات کوچک‌تری انتخاب کنید بعضی از افراد چاق ...
سوپربایک، فوق اسپرت و خلاصه همه‌چیزتمام!
ام‌وی‌آگوستا، سازنده مطرح ایتالیایی سوپربایک‌ها، از موتور سیکلت بازطراحی شده F۴ که تنه‌اش را شرکت زاگاتو بازطراحی کرده است، رونمایی کرد. این ...
بازگشت دسته‌گل‌های آبشاری به دنیای مد
دسته‌ گل عروس به عنوان یکی از پیشکش‌های آقاداماد به عروس‌خانوم در مرکز توجه قرار دارد. هر چند در دکوراسیون محل برگزاری مراسم عروسی نیز معمولاً از ...
همه آنچه درباره خواص دسر باید بدانید اما جرأت پرسیدنش را نداشتید!
اغلب دسرها شیرین هستند، اما گاهی مواد غذایی دیگری همچون انواع پنیر هم به عنوان دسر مصرف می‌شود. در برخی کشورها، وعده جداگانه‌ای به نام دسر وجود ...
کمد دوست‌داشتنی من
تفاوتی ندارد که در محیط کار باشید یا یک جمع صمیمی دوستانه، چه برای خرید بیرون رفته باشید چه برای ورزش کردن، بانوی ایرانی همیشه شیک می‌پوشد و به ...
جنگلی با مه و باران بر دیوار یک استخر
مانوئل آکانا، معمار نام‌آشنای اسپانیایی با استفاده از آینه، ابرهای مصنوعی و گیاهان بزرگ، دیوار یک استخر در مادرید را به شکل جنگلی با مه و باران ...
به جای الماس و طلا با خاویار زیبا شوید
شاید الماس، یاقوت، مروارید، طلای 24عیار و پلاتین، مجموعه‌ای از جواهرات رویایی برای هر کسی باشند، اما آیا این جواهرات تجملاتی می‌توانند در رژیم ...
نورپردازی در داخل حمام معمولاً ساده، قابل پیش‌بینی و اغلب غیر تزئینی است. یعنی بیش‌تر ما فکر می‌کنیم دستشویی و حمام جای این طراحی برای نورپردازی نیست و سر و ته ماجرا می‌توان با یک لامپ ساده هم آورد! ...
جواهرات خانه‌های جواهر معتبر نظیر کارتیه، دیور، بودلز و دیگران، معمولاً با منابع الهام شگفت‌انگیزی همراه است و در جواهرات یک دهه اخیر، این برندها همیشه الهام از طبیعت، دریا و اقیانوس، حیوانات، حشرات، ...
 LC۵۰۰ لوکس‌ترین خودروی مسابقه‌ای لکسوس
لکسوس در حال جایگزینی خودروی مسابقه‌ای RC F در ژاپن با یک LC۵۰۰ جدید است. همان‌طور که نسخه تولیدی لکسوس LC500 خیره‌کننده به نظر می‌رسد سبک و سیاق ...
پرتقال، ترش، شیرین، ملس و...؛ طعم پرتقال را حس کرده‌اید، با آن بوی فوق‌العاده که حس جنگل‌های شمال را به آدم می‌دهد؟ فکرش را بکنید شما بشوید عروس پرتقالی فصل پاییز! اسمش هم زیباست چه برسد به عملی‌کردن ...
پاییز در راه است و خرید لوازم‌التحریر و وسایل مدرسه برای بچه‌ها هم آرام‌آرام داغ می‌شود. پیشنهاد کارگاهی امروز مد در خانه مدآنلاین اما این است که برای یکی از این وسایل، به بازار نروید؛ اصلاً لازم نیست پا از خانه بیرون بگذارید. هر از گاهی لازم است که خودتان را از مشغله‌ها و مشکلات زندگی رها کنید و ...
نام
 
پست الکترونیکی
 
وبسایت / وبلاگ
 
نظر شما