نگاهی به همه لباس‌های غیررسمی مسوولان، به بهانه اسپرت‌پوش‌شدن وزیر بهداشت

از شلوار جینِ اسحاق تا آستین‌کوتاهِ ناطق/ دیپلماسیِ دگرپوش!

1395/2/4
12:55
کد خبر: 11886
مدآنلاینپوشاکمردانهخانگی و راحتیاز شلوار جینِ اسحاق تا آستین‌کوتاهِ ناطق/ دیپلماسیِ دگرپوش!

از شلوار جینِ اسحاق تا آستین‌کوتاهِ ناطق/ دیپلماسیِ دگرپوش!

مدآنلاین، نگار حسینخانی: می‏‌گویند «هر سخن وقتی و هر نکته مکانی دارد!» اگر بخواهیم تنها بخش دوم این ضرب‏‌المثل را در این گزارش کوتاه از آنِ خود کنیم، شاید باید بگوییم؛ هر پوششی منوط به این‏که چه کارکردی قرار است داشته باشد و تا چه اندازه باید راحتی پوشنده لباس چه به لحاظ روانی و چه تحرکی را تامین کند، وابسته به آن است که آن لباس برای کجا تهیه شده یا آن جایِ خاص چه نوع لباس‌‏هایی برای پوشیدن می‏‌طلبد. این نکته زمانی برایمان مهم می‌‏شود که عکسی از سوی خبرگزاری تسنیم از وزیر بهداشت در حال پیاده‏‌روی با لباس اسپرت منتشر می‏‌شود؛ تی‏شرتی خط‏‌دار سفید مشکی، شلوار و کفش ورزشی سفید، لباسی مناسب پیاده‏‌روی. اما موردی عجیب برای کسانی که همیشه دکتر هاشمی را با لباس‌‏های معمول وزرا، یعنی کت و شلوار و تیپ‏‌های دیپلمات و لباس اتاق عمل دیده‏‌اند. چرا اهالی سیاست، آنقدر از تصور معمول جامعه دور زندگی می‏‌کنند، که تصور پوشیدن هر آنچه ما نیز می‏‌پوشیم، در ذهن مخاطب عجیب و نامعمول جلوه می‏‌کند؟

کافی ا‏ست نام هر یک از اهالی سیاست را در کادر جست‏وجوی گوگل بنویسید، تا ابراز تعجب و شگفتی مردم از نوع این پوشش‏‌ها را هم کنار عکس‌ها ببینید. از تغییر لباسِ حسن روحانی، رییس جمهوری در خانه یا حین ورزش و کوهنوردی گرفته تا تی‏شرت پوشیدن و کلاه کپ گذاشتن شهردار تهران، محمدباقر قالیباف و لباس کوهنوردی صادق خرازی، تیپ اسپرت اکبر ولایتی، شورت ورزشی علی مطهری، کفش کوه و کاپشن جهانگیری، معاون اول رییس جمهور و لباس راحت حجت‏‌الاسلام هاشمی‏‌رفسنجانی در منزل و کنار خانواده.

آنچه مسلم است این است که معمولا این روند در چهره‏‌های مهم سیاست کمتر قابل روییت و سراغ گرفتن است. معمولا به ضرب‏‌المثل هر نکته مکانی دارد، کمتر توجه شده و مردم با لباس‏‌هایی دوخته شده بر تنِ دیپلمات‏‌های خود مواجه‏‌اند که به نظر مناسب جایی که در آن حضور پیدا کرده‏‌اند نیست. این سنت‏‌شکنی اخیر سیاسیون البته کم‏‌کم این رویه را تغییر خواهد داد که «دکتر سرما نمی‏‌خورد و تیم رییس جمهوری لباس راحت نمی‏‌پوشد». شاید همین رویه کمک کند تا مردم هم‌‏ذات‏‌پنداری و باور قوی‏‌تری از این پیدا کنند که مردان و زنان اول جامعه نیز مثل همه آنها هستند و تفاوت چندانی در سبک زندگی‏‌هایشان با آنها ندارند، به‌خصوص در وقت‌هایی که مشغول رومزه‌گی‌هایشان هستند.

نمایش همه عکس ها
 • حسن روحانی، رییس جمهور ایران، یکی از پیشقراولانِ انتشار عکس‌هایش با لباس‌های غیررسمی بوده است. انتشار عکس‌هایی از او به‌هنگام تماشای فوتبال در خانه‌اش یا انتشار عکس‌هایی با لباس و گرمکن ورزشی هنگام کوه‌پیمایی، از آن رو جالب توجه‌تر بوده است که روحانیون اغلب با لباسی جز لباس روحانیت ظاهر نمی‌شوند یا دست کم، پوشش‌های دیگر خود را کم‌تر در معرض دید عموم قرار می‌دهند.
  حسن روحانی، رییس جمهور ایران، یکی از پیشقراولانِ انتشار عکس‌هایش با لباس‌های غیررسمی بوده است. انتشار عکس‌هایی از او به‌هنگام تماشای فوتبال در خانه‌اش یا انتشار عکس‌هایی با لباس و گرمکن ورزشی هنگام کوه‌پیمایی، از آن رو جالب توجه‌تر بوده است که روحانیون اغلب با لباسی جز لباس روحانیت ظاهر نمی‌شوند یا دست کم، پوشش‌های دیگر خود را کم‌تر در معرض دید عموم قرار می‌دهند.
 • آیت‌الله هاشمی نیز بارها عکس‌هایی از خود با لباس‌های خانگی و غیررسمی منتشر کرده است.
  آیت‌الله هاشمی نیز بارها عکس‌هایی از خود با لباس‌های خانگی و غیررسمی منتشر کرده است.
 • اسحاق جهانگیری شاید تنها مسوولی در نظام جمهوری اسلامی ایران باشد که عکسی با شلوار جین از او منتشر شده باشد! در این عکس، معاون اول رییس‌جمهور را به همراه سیاستمدار پیشکسوت، کمال خرازی، با پوششی کاملا اسپرت می‌بینید
  اسحاق جهانگیری شاید تنها مسوولی در نظام جمهوری اسلامی ایران باشد که عکسی با شلوار جین از او منتشر شده باشد! در این عکس، معاون اول رییس‌جمهور را به همراه سیاستمدار پیشکسوت، کمال خرازی، با پوششی کاملا اسپرت می‌بینید
 • تماشای محمدجواد ظریف، جز با آن کت و شلوار همیشه اتوکشیده و آن یقه دیپلماتِ شق و رق، جالب است. آقای وزیر خوش‌خنده و خوش‌لباس که پیش از این هم در «مدآنلاین»، چند باری به استایل او و سلایق خاصش در پوشش پرداخته‌ایم، در این عکس با تی‌شرت آستین‌کوتاه و لباسی غیررسمی دیده می‌شود.
  تماشای محمدجواد ظریف، جز با آن کت و شلوار همیشه اتوکشیده و آن یقه دیپلماتِ شق و رق، جالب است. آقای وزیر خوش‌خنده و خوش‌لباس که پیش از این هم در «مدآنلاین»، چند باری به استایل او و سلایق خاصش در پوشش پرداخته‌ایم، در این عکس با تی‌شرت آستین‌کوتاه و لباسی غیررسمی دیده می‌شود.
 • علی مطهری، نماینده‌ای که با فهرست امید از تهران به دور بعد مجلس نیز راه یافته است، عشق فوتبال است؛ این است که شاید تنها باری که با لباسی جز لباس رسمی خود دیده شده، دفعه‌ای است که به همراه دیگر نمایندگان مجلس پا به توپ شده است.
  علی مطهری، نماینده‌ای که با فهرست امید از تهران به دور بعد مجلس نیز راه یافته است، عشق فوتبال است؛ این است که شاید تنها باری که با لباسی جز لباس رسمی خود دیده شده، دفعه‌ای است که به همراه دیگر نمایندگان مجلس پا به توپ شده است.
 • برادر رییس‌جمهور، حسین فریدون، کاپشنی به تن دارد که در استانداردهای متعارف دولتمردان نیست؛ البته پیش از این، محمود احمدی‌نژاد، سعی داشت کاپشن را به جای کت و شلوار، تبدیل به لباس رسمی سیاست‌مردان در ایران کند؛ پروژه‌ای که نه‌تنها با شکست مواجه شد، بلکه حتی بسیاری را نیز از کاپشنی با عنوان «کاپشن احمدی‌نژادی» بی‌زار کرد.
  برادر رییس‌جمهور، حسین فریدون، کاپشنی به تن دارد که در استانداردهای متعارف دولتمردان نیست؛ البته پیش از این، محمود احمدی‌نژاد، سعی داشت کاپشن را به جای کت و شلوار، تبدیل به لباس رسمی سیاست‌مردان در ایران کند؛ پروژه‌ای که نه‌تنها با شکست مواجه شد، بلکه حتی بسیاری را نیز از کاپشنی با عنوان «کاپشن احمدی‌نژادی» بی‌زار کرد.
 • محمود احمدی‌نژاد چندین فریم عکس با لباس‌های غیررسمی دارد؛ او در دیدار با اقلیت‌ها و قومیت‌ها و ملل مختلف، لباس آن‌ها را به تن می‌کرد، اما چون این پوشش‌ها را باید مناسبتی در نظر آورد، به آن‌ها در این گزارش نپرداخته‌ایم؛ جز این‌ یکی که تی‌شرت و گرم‌کن‌پوش شده است.
  محمود احمدی‌نژاد چندین فریم عکس با لباس‌های غیررسمی دارد؛ او در دیدار با اقلیت‌ها و قومیت‌ها و ملل مختلف، لباس آن‌ها را به تن می‌کرد، اما چون این پوشش‌ها را باید مناسبتی در نظر آورد، به آن‌ها در این گزارش نپرداخته‌ایم؛ جز این‌ یکی که تی‌شرت و گرم‌کن‌پوش شده است.
 • محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، را یا با لباس نظامی دیده‌ایم یا با همان پوشش معمول و رسمی مسوولان یعنی کت و شلوار. در این عکس اما او را با کلاهی اسپرت و پوششی غیررسمی می‌بینیم.
  محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، را یا با لباس نظامی دیده‌ایم یا با همان پوشش معمول و رسمی مسوولان یعنی کت و شلوار. در این عکس اما او را با کلاهی اسپرت و پوششی غیررسمی می‌بینیم.
 • علی‌اکبر ناطق نوری را نیز در این عکس با تی‌شرت آستین کوتاه و حوله‌ای بر دوش می‌بینیم؛ ظاهراً، ورزش، از بزنگاه‌ةایی است که مسوولان ایرانی به هنگام پرداختن به آن، ناگزیر از انتخاب تیپی اسپرت بوده‌اند. هر چند داشته‌ایم مواردی را که با کت و شلوار به ورزش پرداخته‌اند!
  علی‌اکبر ناطق نوری را نیز در این عکس با تی‌شرت آستین کوتاه و حوله‌ای بر دوش می‌بینیم؛ ظاهراً، ورزش، از بزنگاه‌ةایی است که مسوولان ایرانی به هنگام پرداختن به آن، ناگزیر از انتخاب تیپی اسپرت بوده‌اند. هر چند داشته‌ایم مواردی را که با کت و شلوار به ورزش پرداخته‌اند!
 • علی‌اکبر ولایتی، اهل ورزش است و بیش‌تر کوه‌پیمایی؛ در این عکس، استایل اسپرت او با باقی سیاستمداران متفاوت است؛ نوعی اسپرت چریکی... با جلیقه و شلوار کتان و دستکش.
  علی‌اکبر ولایتی، اهل ورزش است و بیش‌تر کوه‌پیمایی؛ در این عکس، استایل اسپرت او با باقی سیاستمداران متفاوت است؛ نوعی اسپرت چریکی... با جلیقه و شلوار کتان و دستکش.
 • از نزدیکان دولت حسن روحانی، دو تن از آنان تا کنون به خاطر ترافیک سنگین مجبور به استفاده از موتورسیکلت برای رسیدن به جلسات شده‌اند؛ یکی محمد نهاوندیان رییس اتاق بازرگانی ایران و دیگری علی ربیعی وزیر کار. منتها این‌که از بین این دو، ربیعی را انتخاب کرده‌ایم به خاطر کلاهی است که هیچ مناسبتی با پوشش‌ها و استایل‌های رسمی دولتمردان ایرانی ندارد.
اما جز این، باری دیگر نیز او را با لباسی غیررسمی و این‌بار با لباسی ورزشی دیده‌ایم در حال ورزش‌های مختلف به همراه برخی معتادان ترک‌کرده.
  از نزدیکان دولت حسن روحانی، دو تن از آنان تا کنون به خاطر ترافیک سنگین مجبور به استفاده از موتورسیکلت برای رسیدن به جلسات شده‌اند؛ یکی محمد نهاوندیان رییس اتاق بازرگانی ایران و دیگری علی ربیعی وزیر کار. منتها این‌که از بین این دو، ربیعی را انتخاب کرده‌ایم به خاطر کلاهی است که هیچ مناسبتی با پوشش‌ها و استایل‌های رسمی دولتمردان ایرانی ندارد.
  اما جز این، باری دیگر نیز او را با لباسی غیررسمی و این‌بار با لباسی ورزشی دیده‌ایم در حال ورزش‌های مختلف به همراه برخی معتادان ترک‌کرده.
 
ست‌های مختلف گردنبند برای گردن‌کشیده‌ها، لاغراندام‌ها و عاشقان پیراهن
ست‌های مختلف گردنبند برای گردن‌کشیده‌ها، لاغراندام‌ها و عاشقان پیراهن
انتخاب گردنبند با توجه به اندازه گردن، فرم بالاتنه و مدل لباس‌مان باید صورت گیرد در غیر این صورت به جای این‌که گردنبندمان زیبا به نظر برسد، کل لباس و اندام‌مان نامتناسب به چشم می‌آید. مثلاً اگر بالاتنه چاق و گردن کوتاهی دارید باید از جواهرات یا ...
700 هزار زن بورکینی یا مایوی اسلامی پوشیدند
700 هزار زن بورکینی یا مایوی اسلامی پوشیدند
امروز همه دیگر نام بورکینی یا همان لباس شنای اسلامی را شنیده‌اند؛ ...
حاشیه‌های لباس گرانقیمت نخست‌وزیر هندوستان
حاشیه‌های لباس گرانقیمت نخست‌وزیر هندوستان
اگر نام نخست‌وزیر هندوستان را فراموش کردید نگران نباشید با کمی دقت به ...
 
اگر نام نخست‌وزیر هندوستان را فراموش کردید نگران نباشید با کمی دقت به کت و شلوار ایشان و دقیق شدن به راه‌راه‌های آن می‌توانید نام «نارندرا مودی» را که به زیبایی بر روی پارچه نقش بسته مشاهده کنید. این ...
امروز همه دیگر نام بورکینی یا همان لباس شنای اسلامی را شنیده‌اند؛ لباسی که به شکل پوششی برای کل بدن به زنان مسلمان اروپایی اجازه داد از استخرهای شنای این کشورها و حتی از سواحل آن‌ها نیز استفاده کنند. ...
ماساژ یخ زیر آفتاب تند تهران؛ پوست صورت را ویتامینه کن
برای ماساژ پوست صورت با یخ، چندان فرصت ندارید! خدای ناکرده در سرمای ملایم پاییز و سوز زمستان که نمی‌خواهید صورت‌تان را یخ ماساژ دهید؟ پوست صورت وقتی ...
میان ازبین‌رفتن کاربرد یک ساختمان و کشف قابلیت‌های آن توسط فردی، زمان زیادی طی خواهد شد. اما وقتی این اتفاق می‌افتد، آن ساختمان مسیر جدیدی را می‌تواند شروع کند. برای بیان مثالی که این چرخه را نشان ...
انتخاب گردنبند با توجه به اندازه گردن، فرم بالاتنه و مدل لباس‌مان باید صورت گیرد در غیر این صورت به جای این‌که گردنبندمان زیبا به نظر برسد، کل لباس و اندام‌مان نامتناسب به چشم می‌آید. مثلاً اگر بالاتنه چاق و گردن کوتاهی دارید باید از جواهرات یا بدلیجات کوچک‌تری انتخاب کنید بعضی از افراد چاق ...
سوپربایک، فوق اسپرت و خلاصه همه‌چیزتمام!
ام‌وی‌آگوستا، سازنده مطرح ایتالیایی سوپربایک‌ها، از موتور سیکلت بازطراحی شده F۴ که تنه‌اش را شرکت زاگاتو بازطراحی کرده است، رونمایی کرد. این ...
بازگشت دسته‌گل‌های آبشاری به دنیای مد
دسته‌ گل عروس به عنوان یکی از پیشکش‌های آقاداماد به عروس‌خانوم در مرکز توجه قرار دارد. هر چند در دکوراسیون محل برگزاری مراسم عروسی نیز معمولاً از ...
همه آنچه درباره خواص دسر باید بدانید اما جرأت پرسیدنش را نداشتید!
اغلب دسرها شیرین هستند، اما گاهی مواد غذایی دیگری همچون انواع پنیر هم به عنوان دسر مصرف می‌شود. در برخی کشورها، وعده جداگانه‌ای به نام دسر وجود ...
کمد دوست‌داشتنی من
تفاوتی ندارد که در محیط کار باشید یا یک جمع صمیمی دوستانه، چه برای خرید بیرون رفته باشید چه برای ورزش کردن، بانوی ایرانی همیشه شیک می‌پوشد و به ...
جنگلی با مه و باران بر دیوار یک استخر
مانوئل آکانا، معمار نام‌آشنای اسپانیایی با استفاده از آینه، ابرهای مصنوعی و گیاهان بزرگ، دیوار یک استخر در مادرید را به شکل جنگلی با مه و باران ...
به جای الماس و طلا با خاویار زیبا شوید
شاید الماس، یاقوت، مروارید، طلای 24عیار و پلاتین، مجموعه‌ای از جواهرات رویایی برای هر کسی باشند، اما آیا این جواهرات تجملاتی می‌توانند در رژیم ...
نورپردازی در داخل حمام معمولاً ساده، قابل پیش‌بینی و اغلب غیر تزئینی است. یعنی بیش‌تر ما فکر می‌کنیم دستشویی و حمام جای این طراحی برای نورپردازی نیست و سر و ته ماجرا می‌توان با یک لامپ ساده هم آورد! ...
جواهرات خانه‌های جواهر معتبر نظیر کارتیه، دیور، بودلز و دیگران، معمولاً با منابع الهام شگفت‌انگیزی همراه است و در جواهرات یک دهه اخیر، این برندها همیشه الهام از طبیعت، دریا و اقیانوس، حیوانات، حشرات، ...
 LC۵۰۰ لوکس‌ترین خودروی مسابقه‌ای لکسوس
لکسوس در حال جایگزینی خودروی مسابقه‌ای RC F در ژاپن با یک LC۵۰۰ جدید است. همان‌طور که نسخه تولیدی لکسوس LC500 خیره‌کننده به نظر می‌رسد سبک و سیاق ...
پرتقال، ترش، شیرین، ملس و...؛ طعم پرتقال را حس کرده‌اید، با آن بوی فوق‌العاده که حس جنگل‌های شمال را به آدم می‌دهد؟ فکرش را بکنید شما بشوید عروس پرتقالی فصل پاییز! اسمش هم زیباست چه برسد به عملی‌کردن ...
پاییز در راه است و خرید لوازم‌التحریر و وسایل مدرسه برای بچه‌ها هم آرام‌آرام داغ می‌شود. پیشنهاد کارگاهی امروز مد در خانه مدآنلاین اما این است که برای یکی از این وسایل، به بازار نروید؛ اصلاً لازم نیست پا از خانه بیرون بگذارید. هر از گاهی لازم است که خودتان را از مشغله‌ها و مشکلات زندگی رها کنید و ...
نام
 
پست الکترونیکی
 
وبسایت / وبلاگ
 
نظر شما    
 
a
1395/2/4     23:7
خخخخخخخخ، احمدی نژادو خوب اومدی، کلی کیف کردم!!!
علی
1395/2/4     23:54
سلام چه ایرادی دارد
سعید
1395/2/5     8:35
این ساده زیستیشون من و کشته!!!!!!!!!!!!!!!!
رضا
1395/2/5     12:44
تحول تحول رشد رشد
حامد
1395/2/5     18:1
در عکس اسحاق جهانگیری و کمال خرازی، نفر وسط سید صفدر حسینی وزیر اقتصاد دولت اصلاحات و مدیر عامل فعلی صندوق توسعه ملی است
تحریریه مدآنلاین
1395/2/30     2:51
ممنون از راهنمایی شما دوست و همراه گرامی «مدآنلاین»
کریم
1395/2/6     12:31
با استین کوتاه چطور استخدام شده چون در گزینش به انسان گیر میدهند