در تیپ دانشجویان رشته‌های مختلف سرک کشیده‌ایم به دنبال تعریف «تیپ دانشجویی»

دانشجویان رشته‌های مختلف چگونه لباس می‌پوشند/ خانم دکتر و آقامهندس نداریم!

1395/2/16
6:10
کد خبر: 11878
مدآنلاینطراحینقد و نظرگزارشدانشجویان رشته‌های مختلف چگونه لباس می‌پوشند/ خانم دکتر و آقامهندس نداریم!

دانشجویان رشته‌های مختلف چگونه لباس می‌پوشند/ خانم دکتر و آقامهندس نداریم!


مدآنلاین، رویا مرادی: سوال مشترکی که آدم‌ها هر جا و در هر سمتی و با هر جنسیتی که دارند از خودشان ممکن است بپرسند، این است که چی بپوشم؟ ممکن است شما هم بارها این سوال را از خودتان پرسیده باشید یا دست کم آن را با نزدیک‌ترین شخص به خودتان به‌خصوص کسی که به خوشسلیقه‌گی او اعتماد دارید در میان گذاشته باشید و مشورت خواسته باشید. قطعا اجتماعی بودن  فرد و اهمیت جامعه‌ای که می‌خواهد وارد آن بشود، نقش تعیین‌کننده‌ای در پاسخ به این سوال دارد. ممکن است شما به یک میهمانی ساده دوستانه دعوت شده باشید یا آماده رفتن به محل کار، مدرسه، کوه یا دانشگاه می‌شوید. هر یک از اینها نوعی از پوشش را برایمان تداعی می‌کند. دوران دانشجویی برای من با دغدغه انتخاب لباس مناسب و مقبول قوانین دانشگاه و از طرفی سلیقه فردی و ادراک خودم از زیبایی بصری گذشت. آن دوران گذشت اما دانشگاه‌ها پابرجا هستند و هرسال پذیرای جوانان مشتاق علم‌آموزی هستند و آنها هم به این فکر می‌کنند که چه بپوشند. این شد که تصمیم گرفتم به خلوت بعضی از این دانشجوها وارد شوم و نظرشان را درباره آنچه به آن «تیپ دانشجویی» می‌گویند جویا شوم. به سراغ محله‌های دانشجوخیز شهر آمدم. چهارراه ولیعصر و میدان و خیابان انقلاب. اینها بستر دانشگاه‌های مهمی هستند و دانشجوی هرجای دیگری باشی هم گذرت به این حوالی می‌افتد. مدتی روبه‌روی این دو همسایه دیوار‌به‌دیوار می‌ایستم و به رفت و آمد افراد نگاه می‌کنم. ناخودآگاه چشم بنا را بر مقایسه می‌گذارد.

یک بام و دو هوا
دختر جوانی در چند قدمی دانشگاه در حین راه‌رفتن شال مشکی خود را با مقنعه مشکی عوض می‌کند و به‌سرعت وارد دانشگاه امیرکبیر می‌شود. دانشجوها مثل نقاشی‌هایی خوش‌رنگ و لعاب با لباس‌هایی متفاوت از نظر طرح، از دانشگاه هنر که چسبیده به دانشگاه امیرکبیر است خارج می‌‎شوند. پسر و دختر هم ندارد، هر چند برای دخترها ماجرا خب... جدی‌تر است.
دو خانم مهندس جوان که پوشش سر تا پا مشکی‌شان با اندک نشانه‌ای از رنگ تزیین شده بود، مشغول گفت و گو بودند که به سراغ‌شان می‌روم. در رشته مهندسی پزشکی تحصیل می‌کنند. پیشنهادم را برای اینکه جلوی دوربین «مدآنلاین» بایستند رد می‌کنند، خجالتی‌اند؟ نه! معذوریتی دارند؟ اینطور به نظر نمی‌رسد؛ خودشان می‌گویند چون تیپ خود را دوست ندارند و ترجیح‌شان این است که تیپ بهتری برای عکس داشته باشند. از تیپ دانشجویی برایشان می‌گویم؛ عقیده‌شان این است که این تیپ در دانشگاه با دانشگاه دیگر و رشته‌ای با رشته دیگر فرق می‌کند و تعریف واحدی نمی‌توان برای آن در نظر گرفت. مانتوی نسبتاً بلند و  شلوار گشاد، پوشش مناسب دانشگاه به حساب می‌آید. صحبتهایشان شکلی از گله هم به خود می‌گیرد؛ از سختگیری دانشگاه و حراست و مقایسه تیپشان با بچه‌هنریهای همسایه که چه آزادانه تردد می‌کنند و اینکه بعضی اوقات برای گذر از گیت حراست چه استتارها که نمی‌کنند! از نظر آنها تیپ مهندسی بیشتر درباره آقایان صدق می‌کند.

تیپ چندمنظوره/ بچه‌های هنر؛ از ایالتی دیگر!

دانشجویان رشته‌های مختلف چگونه لباس می‌پوشند/ خانم دکتر و آقامهندس نداریم!

پسرها با تیپ‌های متفاوتی دیده می‌شوند. کیف دستی و عینک، شلوار جین و تیشرت و کوله‌پشتی. موضوع بحث را با دو آقای مهندس که تازه از دانشگاه بیرون آمده‌اند، مطرح می‌کنم. رشته تحصیلی‌شان مهندسی برق است، ولی اثری از تیپ مهندسی معروف دیده نمی‌شود. خودشان هم خنده‌شان می‌گیرد. آقایی که جلیقه پوشیده می‌گوید: «تیپ مهندسی به تیپ ساده و صاف و اتوکشیده می‌گویند.»  اما می‌گوید در مورد خودش ترجیحا لباسی را انتخاب می‌کند که راحت باشد و برای فعالیت‌های مختلف در طول روز از جمله رفتن به محل کار و دانشگاه یا یک قرار دوستانه و تفریح مناسب باشد و دغدغه‌ای نسازد. آنها ایده یا پیشنهاد خاصی درباره تیپ دانشجویی ندارند و از نظرشان هم این مساله نسبی است و به دانشگاه و رشته مربوط می‌شود. و دوباره پای بچه‌های خوشرنگ و لعاب همسایه به میان می‌آید. به گونه‌ای راجع به آنها صحبت می‌شود که انگار تافته‌ جدا بافته و از ایالت دیگری هستند. 


داروسازهای دانشگاه تهران؛ راحت در آزمایشگاه

مسیر را به سمت نرده‌های سبزرنگ دانشگاه تهران تغییر می‌دهم. وسط پیاده‌رو  چند تا جوان حلقه زده‌اند و مشغول صحبت هستند.  به نظر دانشجو می‌رسند. درست حدس زده‌ام؛ داروسازی می‌خوانند. از بین این پنج نفر، دو نفرشان کاملا ساکتند و انگار که نظر دوستانشان به نظر آنها نزدیک است. تیپ، برای این دکترهای داروساز آینده که در خوابگاه دانشجویی زندگی می‌کنند، معنای دیگری دارد. از نظر یکی از آنها در دانشگاه تیپ واحدی نداریم و در کل تیپ با اعتقادات  شخص، خانواده و جایی که در آن بزرگ شده است، ارتباط مستقیم دارد. دیگری معتقد است تیپ تحت‌تاثیر محیط و آدم‌های آن شکل می‌گیرد. می‌گوید: «به‌خصوص حضور جنس مخالف، تاثیر به‌سزایی در انتخاب‌هایمان دارد».
یکی دیگر از بچه‌ها حضور خانواده را در خوش‌تیپ و مرتب‌ بودن آنها که در خوابگاه زندگی می‌کنند هم بی‌تاثیر نمی‌داند زیرا لباس‌هایشان همیشه اتوکشیده است.

دانشجویان رشته‌های مختلف چگونه لباس می‌پوشند/ خانم دکتر و آقامهندس نداریم!

این خانم هم که هم‌رشته و همکلاس دوستان داروسازمان است راحتی خودش در محیط دانشگاه و کار در آزمایشگاه و سرپا ایستادن‌هایش به اضافه حراست دانشگاه را می‌سنجد و دست به انتخاب این تیپ که در عکس مشاهده می‌کنید، می‌زند.

نه مهندس نه نقاش؛ دوازده‌سال پس از لباس فرم

دانشجویان رشته‌های مختلف چگونه لباس می‌پوشند/ خانم دکتر و آقامهندس نداریم!

از در دانشگاه که می‌آیند بیرون مشخص است که یک جورهایی با هنر پیوند دارند. بله، طراحی صنعتی. این دانشجوها می‌توانند با لباس‌های رنگی و متفاوت با آنچه به نام مانتوی دانشجویی در مانتوفروشی‌ها به فروش می‌رسد  و البته شال به جای مقنعه به دانشگاه بیایند. اما تیپ بچه‌های طراحی صنعتی را که ارتباط مستقیم با صنعت و مهندسی دارد، مابین مهندسی و نقاشی می‌دانند و دانشجویان رشته نقاشی را از آنجا که سر و کار بیشتری با رنگ دارند در لباس پوشیدن راحت‌تر می‌بینند.

دانشجویان رشته‌های مختلف چگونه لباس می‌پوشند/ خانم دکتر و آقامهندس نداریم!

سارا که از رشته مهندسی به طراحی صنعتی آمده، فضای قبلی را بسیار منضبط و خشک می‌داند ولی به این نکته هم اشاره می‌کند که برای دخترها منعی برای سرکردن شال حتی شال‌های رنگی در مهندسی دانشگاه تهران وجود ندارد، ولی افراد بسیار تحت‌تاثیر اطرافیان خود هستند و مقنعه را ترجیح می‌دهند. او همچنان ادامه می‌دهد که دانشگاه اولین اجتماع جدی است که افراد بعد از دوران مدرسه و پوشیدن دوازده سال لباس فرم که بیشتر در مورد دخترها صدق می‌کند وارد آن می‌شوند و مدتی زمان می‌برد که به یک تعریف از شخصیت و استایل برای خودشان برسند.

دانشجویان رشته‌های مختلف چگونه لباس می‌پوشند/ خانم دکتر و آقامهندس نداریم!

حتی این پسرها هم که در رشته طراحی صنعتی تحصیل می‎کنند بر این باورند که دانشجوهای رشته‌های نقاشی و نمایش بیشتر از رشته‌های دیگر هنر در آرایش ظاهر خود اغراق می‌کنند و معتقدند که خاص و متفاوت هستند، هم در فکر و هم در ظاهر: «اما از بیرون که نگاه کنید خیلی شبیه به هم هستند و به تیپ هنری‎ها معروف هستند. آنها حتی در صحبت کردن هم تیپ دارند و یک جور خاصی حرف می‌زنند و استفاده از کلمات انگلیسی و قلمبه‌سلمبه در مکالمات‌شان رایج است. اما فضای مطبوع و جذابی برای دوستانمان در رشته‌های دیگر هست. آنها می‌گویند وقتی به پردیس هنرهای زیبا  می‌آییم حالمان خوب می‌شود و انرژی می‌گیریم. او داشتن احساس راحتی در لباس‌ها و محیط تحصیل‌اش را مایه آرامش فکری خود می‌داند».

دانشجویان رشته‌های مختلف چگونه لباس می‌پوشند/ خانم دکتر و آقامهندس نداریم!

در فکر گفته‌ها و شنیده‌های امروزم با دانشجوها هستم که سر از خیابان وصال درمی‌آورم و به طور اتفاقی واژه دانشگاه را از دو دوست که روی نیمکت نشسته و مشغول صحبت‌ند می‌شنوم. البته پوشش آنها بیشتر من را جذب می‌کند. خودم را معرفی می‌کنم و می‌گویم چه کارشان دارم؛ جالب اینجاست که استقبال می‌کنند و می‌گویند اتفاقا پیش پای من در همین باره داشتند صحبت می‌کردند. به اعتقاد آنها آدم در هر شرایطی باید خودش را حفظ کند و پایبند به عقایدش باشد: «تعیین تیپی که با آن در دانشگاه حاضر شویم، به خودمان بستگی دارد. اینکه بدانیم دانشگاه یکسری قوانین را برای ما وضع کرده که طبق آن جلو برویم و کسی مانع آراستگی ما در چهارچوب تعیین‌شده نمی‌شود». یکی از آنها که در رشته گرافیک درس می‌خواند به چادر خود اشاره می‌کند که این پوشش هیچ مانعی برای تحصیل او در یک رشته هنری نشده است و او هم به غیر از امروز که استثنائاً رنگ تیره به سر کرده، اغلب با لباس‌های رنگی، شاد و مرتب در کنار چادر که حجاب اصلی او است، در دانشگاه حاضر می‌شود.
دخترها از این که به موضوعات مهم و ریشه‌ای از این جنس که مهره مهمی از زنجیره بزرگ مسائل اجتماعی و فرهنگی کشور ما هستند پرداخته‌ایم تشکر می‌کنند. با هم خداحافظی می‌کنیم و می‌روند. من همچنان بر روی نیمکت نشسته‌ام و به آدم‌ها نگاه می‌کنم. به راه رفتن‌شان، به لباس‌هایی که پوشیده‌اند. صدایی نمی‌شنوم جز صدای فکر خودم. حرف‌های این چند نفر در گوشم می‌پیچد. چقدر شبیه خودم هستند. شبیه دغدغه دورانی که گذشت. نمی‌دانم آینده هم شبیه ما می‌شود؟

 
ست‌های مختلف گردنبند برای گردن‌کشیده‌ها، لاغراندام‌ها و عاشقان پیراهن
ست‌های مختلف گردنبند برای گردن‌کشیده‌ها، لاغراندام‌ها و عاشقان پیراهن
انتخاب گردنبند با توجه به اندازه گردن، فرم بالاتنه و مدل لباس‌مان باید صورت گیرد در غیر این صورت به جای این‌که گردنبندمان زیبا به نظر برسد، کل لباس و اندام‌مان نامتناسب به چشم می‌آید. مثلاً اگر بالاتنه چاق و گردن کوتاهی دارید باید از جواهرات یا ...
700 هزار زن بورکینی یا مایوی اسلامی پوشیدند
700 هزار زن بورکینی یا مایوی اسلامی پوشیدند
امروز همه دیگر نام بورکینی یا همان لباس شنای اسلامی را شنیده‌اند؛ ...
حاشیه‌های لباس گرانقیمت نخست‌وزیر هندوستان
حاشیه‌های لباس گرانقیمت نخست‌وزیر هندوستان
اگر نام نخست‌وزیر هندوستان را فراموش کردید نگران نباشید با کمی دقت به ...
 
اگر نام نخست‌وزیر هندوستان را فراموش کردید نگران نباشید با کمی دقت به کت و شلوار ایشان و دقیق شدن به راه‌راه‌های آن می‌توانید نام «نارندرا مودی» را که به زیبایی بر روی پارچه نقش بسته مشاهده کنید. این ...
امروز همه دیگر نام بورکینی یا همان لباس شنای اسلامی را شنیده‌اند؛ لباسی که به شکل پوششی برای کل بدن به زنان مسلمان اروپایی اجازه داد از استخرهای شنای این کشورها و حتی از سواحل آن‌ها نیز استفاده کنند. ...
ماساژ یخ زیر آفتاب تند تهران؛ پوست صورت را ویتامینه کن
برای ماساژ پوست صورت با یخ، چندان فرصت ندارید! خدای ناکرده در سرمای ملایم پاییز و سوز زمستان که نمی‌خواهید صورت‌تان را یخ ماساژ دهید؟ پوست صورت وقتی ...
میان ازبین‌رفتن کاربرد یک ساختمان و کشف قابلیت‌های آن توسط فردی، زمان زیادی طی خواهد شد. اما وقتی این اتفاق می‌افتد، آن ساختمان مسیر جدیدی را می‌تواند شروع کند. برای بیان مثالی که این چرخه را نشان ...
انتخاب گردنبند با توجه به اندازه گردن، فرم بالاتنه و مدل لباس‌مان باید صورت گیرد در غیر این صورت به جای این‌که گردنبندمان زیبا به نظر برسد، کل لباس و اندام‌مان نامتناسب به چشم می‌آید. مثلاً اگر بالاتنه چاق و گردن کوتاهی دارید باید از جواهرات یا بدلیجات کوچک‌تری انتخاب کنید بعضی از افراد چاق ...
سوپربایک، فوق اسپرت و خلاصه همه‌چیزتمام!
ام‌وی‌آگوستا، سازنده مطرح ایتالیایی سوپربایک‌ها، از موتور سیکلت بازطراحی شده F۴ که تنه‌اش را شرکت زاگاتو بازطراحی کرده است، رونمایی کرد. این ...
بازگشت دسته‌گل‌های آبشاری به دنیای مد
دسته‌ گل عروس به عنوان یکی از پیشکش‌های آقاداماد به عروس‌خانوم در مرکز توجه قرار دارد. هر چند در دکوراسیون محل برگزاری مراسم عروسی نیز معمولاً از ...
همه آنچه درباره خواص دسر باید بدانید اما جرأت پرسیدنش را نداشتید!
اغلب دسرها شیرین هستند، اما گاهی مواد غذایی دیگری همچون انواع پنیر هم به عنوان دسر مصرف می‌شود. در برخی کشورها، وعده جداگانه‌ای به نام دسر وجود ...
کمد دوست‌داشتنی من
تفاوتی ندارد که در محیط کار باشید یا یک جمع صمیمی دوستانه، چه برای خرید بیرون رفته باشید چه برای ورزش کردن، بانوی ایرانی همیشه شیک می‌پوشد و به ...
جنگلی با مه و باران بر دیوار یک استخر
مانوئل آکانا، معمار نام‌آشنای اسپانیایی با استفاده از آینه، ابرهای مصنوعی و گیاهان بزرگ، دیوار یک استخر در مادرید را به شکل جنگلی با مه و باران ...
به جای الماس و طلا با خاویار زیبا شوید
شاید الماس، یاقوت، مروارید، طلای 24عیار و پلاتین، مجموعه‌ای از جواهرات رویایی برای هر کسی باشند، اما آیا این جواهرات تجملاتی می‌توانند در رژیم ...
نورپردازی در داخل حمام معمولاً ساده، قابل پیش‌بینی و اغلب غیر تزئینی است. یعنی بیش‌تر ما فکر می‌کنیم دستشویی و حمام جای این طراحی برای نورپردازی نیست و سر و ته ماجرا می‌توان با یک لامپ ساده هم آورد! ...
جواهرات خانه‌های جواهر معتبر نظیر کارتیه، دیور، بودلز و دیگران، معمولاً با منابع الهام شگفت‌انگیزی همراه است و در جواهرات یک دهه اخیر، این برندها همیشه الهام از طبیعت، دریا و اقیانوس، حیوانات، حشرات، ...
 LC۵۰۰ لوکس‌ترین خودروی مسابقه‌ای لکسوس
لکسوس در حال جایگزینی خودروی مسابقه‌ای RC F در ژاپن با یک LC۵۰۰ جدید است. همان‌طور که نسخه تولیدی لکسوس LC500 خیره‌کننده به نظر می‌رسد سبک و سیاق ...
پرتقال، ترش، شیرین، ملس و...؛ طعم پرتقال را حس کرده‌اید، با آن بوی فوق‌العاده که حس جنگل‌های شمال را به آدم می‌دهد؟ فکرش را بکنید شما بشوید عروس پرتقالی فصل پاییز! اسمش هم زیباست چه برسد به عملی‌کردن ...
پاییز در راه است و خرید لوازم‌التحریر و وسایل مدرسه برای بچه‌ها هم آرام‌آرام داغ می‌شود. پیشنهاد کارگاهی امروز مد در خانه مدآنلاین اما این است که برای یکی از این وسایل، به بازار نروید؛ اصلاً لازم نیست پا از خانه بیرون بگذارید. هر از گاهی لازم است که خودتان را از مشغله‌ها و مشکلات زندگی رها کنید و ...
نام
 
پست الکترونیکی
 
وبسایت / وبلاگ
 
نظر شما    
 
بیک بابا
1395/2/1     11:30
برای مشخص کردن ثیپ های مختلف بویژه دانشجویان ، سری به پاکستان و هند بزنید که از دور شغل این افراد مشخث است.
حقوقدان
1395/2/1     14:52
تيپ فقط تيپ بچه هاي حقوقي مخصوصاً ارشد از نوع خصوصي
محسن
1395/2/1     15:25
دانشجوها عمدتاً به تنها چيزي كه فكر نمي كنند درس است و دنبال همچين مسائل مزخرفي مي روند
حجت الله باقرنيا
1395/2/4     10:49
ايده خوبي است در پرداختن به پوشش در خيابان ها اما اين نوع نگارش در تمام اخبار مرتبط شما يكسان شده كمي خلاقيت براي نويسنده لازم است.
استاد دانشگاه
1395/2/4     13:14
از ديدن اين عكس ها لذت بردم. اين است تيپ معمول جوانان ما.
محسن
1395/5/21     16:49
اصولا مد و گرایش به مد زمانی معنا پیدا می کند که فرد در کنار داشتن زمان کافی برای این کار، درآمد کافی هم داشته باشه...قشر دانشجو نه "زمان کافی" دارند و نه "درآمد کافی".... پس مد به معنای واقعی کلمه برای این قشر (البته در ایران) معنای نداره.در این تصاویر زیبایی خاصی ندیدم(الته بجز اون خانوم چادری و اقا پسری که در عکس آخر بود)