همراه با عکاس «مدآنلاین» به دنبال آرایش تازه بر صورت شهر

بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

1394/12/24
15:6
کد خبر: 11720
مدآنلاینطراحینقد و نظرگزارشبوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

مدآنلاین، رویا مرادی: چقدر این روزها حال شهر خوب است. شور و اشتیاق برای خرید و نو شدن، و به اتمام رساندن کارهای نیمه تمام. و چقدر لذت بخش است در بین همه فشردگی های روزهای پایانی سال کمی به آهستگی قدم زدن در خیابان ها و پارک های شهر.
مشاممان پر می شود از بوی سبزه و درختان تازه جوانه زده و بنفشه ها و سنبل ها، که از کنار هر فضای سبز یا گلفروشی عبورر کنید حالتان را سر جایش می‌آورد. این روزهای پایتخت را اگر خوب نگاه کنید چشمانتان هم بی‌نصیب نخواهد ماند. اگر گذرتان به خیابان انقلاب، ولیعصر و بلوار کشاورز افتاده باشد حتما نگاهتان با تعجب به درختان، کف پیاده‌رو ها و صندلی‌های پارک ملت برای لحظاتی گره خورده است.

رنگ، رنگ و رنگ. بله میهمانی عظیمی بر پاست. در سطح شهر هنرمندانی جوان و پر انرژی را می‌بینیم که به تنهایی یا گروهی مشغول طراحی و  ساخت و ساز و رنگ کردن هستند. جوانانی که به واسطه فراخوان سازمان زیباسازی شهر تهران فرصت یافته‌اند که ایده‌هایشان را در سطح شهر و  در تماس مستقیم با مردم اجرا کنند. آنچه از آن بهره گرفته شده، هنر محیطی است؛ در فراخوان سازمان زیباسازی هم از این طرح با عنوان «رویداد هنری بهارستان» یاد شده است؛ طرحی که هر سال از سوی این سازمان با عنوان «سالانه هنرهای شهری بهار تهران» اجرا می‌شود. این هنر جدید، سال‌هاست جای خودش را میان هنرهای معاصر باز کرده و طرفداران زیادی بخصوص در میان جوانان دارد. این روند هنری که در سطح شهر شاهد آن هستیم ترکیب ماده یا موادی ارزان قیمت و کم‌دوام چون رنگ و کاموا و پلاستیک و آینه و طلق‌های رنگی هستند و برای بازه زمانی محدودی در نظر گرفته شده‌اند.


بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

از میدان انقلاب به سمت چهارراه ولیعصر دو هنرمند جوان با استفاده از درب بطری‌های پلاستیکی و چسباندن آنها روی دیوار یک مدرسه دخترانه فرم‌های انتزاعی خلق کرده‌اند و بعد از زیبایی که به چشم می‌آید این به ذهن خطور می‌کند که روزانه آن‌قدر درب بطری در شهر تولید می‌شود که می‌توان بسیاری از این دیوارها را با آنها پوشاند؛ ایده‌ای تقریبا مشابه ولی با مواد دور ریز و با فرمی دیگر در محوطه جلوی درب مترو میدان جهاد واقع در میدان فاطمی را پوشانده است.

بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

 

درختانی عظیم از بطری‌های پلاستیکی و فلزی نوشابه عابرین را واداشته که دست به کار شوند و تصاویری را با گوشی‌های موبایل خود ثبت کنند. ای کاش وقتی زباله‌هایمان را گوشه و کنار شهر رها می‌کنیم به این فکر کنیم که ممکن است به این صورت سر راهمان سبز شوند.

بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

سر به هوا یا سر به زیر؟ شخصیت‌های کارتونی مینیون‌ها با نگاه شیطنت‌آمیزی که به عابران می اندازند جای خودشان را در دل آنها باز کرده‌اند.

بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

هنرمندانی هم ماهی‌های کوچک و بزرگی را بر دیواره کانال بی‌آب بلوار کشاورز به تصویر  کشیده‌اند که یادمان می‌آورد آب زیادی برایمان باقی نمانده است.

بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

آن طرف خیابان، جلوی ساختمانی نیمه‌کاره و تیره درختی بلند قامت خشکیده، پوشیده شده از بادکنک‌های رنگی خودنمایی می‌کند و آدم را یاد کارتون‌ها می‌اندازد و این تضاد جلوه خوبی به آن قسمت داده است.

بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

مسیر کانال را مستقیم به سمت تقاطع کارگر که پیش برویم باز هنرمندانی هستند که با ایده‌هایی متفاوت مشغول کار هستند. درختانی رنگین‌کمانی که لطافت خاصی به آنها داده و آنها را به پیشباز بهار برده است.

بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

جوانی فارغ‌التحصیل دانشگاه هنر مشغول چسباندن قطعات رنگی بر دیوار و کف پیاده‌رو ضلع جنوبی پارک لاله است.

بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

هنرنمایی ها در این  بلوار  همچنان ادامه دارد. گذرگاهی مسقف با طلق‌های رنگی که پروانه‌های سفید از یک طرف وارد آن می‌شوند و رنگی از طرف دیگر خارج می‌شوند.

بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

اگر محدوده بین پارک ساعی تا میدان ونک محل تردد شماست حتما چشمانتان را تیز کنید تا دیدنی‌ها را از دست ندهید. باز هم گذرگاه رنگی دیگر و ایده جالب و خاطره‌انگیز فولکس قدیمی که قورباغه‌هایی از آن به داخل آب راه پیدا کرده‌اند.

بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

ایده گل‌های رنگی بر روی نرده‌های زمین فوتبال با این هدف در ذهن طراح آن شکل گرفته است که طرح گل‌های رنگی با استفاده از متریال نرم پارچه و پشم شیشه از تیرگی و  خشک بودن ظاهر این محیط مردانه بکاهد.

بعد از رانندگی و راه رفتن‌های تند و دوندگی‌های روزانه انصاف هم ایجاب می‌کند کمی فرصت استراحت به خودمان بدهیم. اگر در محدوده تقاطع نیایش با ولیعصر یا بالاتر از آن هستید، پارک ملت، بستر مجسمه‌های فراوانی شده است. اینجا هم هنرمندان با حضور پر رنگ خود حال و هوای دیگری به پارک داده اند. آنها در فواصل نزدیک به هم مشغول کار هستند و بعضی از کارها به اتمام رسیده است.

بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

مجسمه ها خود بستر هنرنمایی هنرمندانی دیگر شده‌اند و بدون آنکه آسیبی به آنها برسد هویت موقتی جدیدی پیدا کرده‌اند. صندلی‌ها و تنه درختان آینه کاری شده و کف پیاده‌رو هم بی‌نصیب نمانده‌اند.

بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

آنها که ایده خود را از طراحی تا اجرا در محل و بین مردم انجام داده‌اند در تعامل با مردم موفق‌تر عمل کرده‌اند. هنرمندان از استقبال بی نظیر مردم می‌گویند. اینکه کنار آنها می‌نشینند و  کار اجرا را دنبال می‌کنند و بعضی‌ها در روند کار ایده‌هایی هم مطرح می‌کنند که برای هنرمندان بسیار جالب است و پیگیر آن هستند که اتمام کار چه وقت است که بیایند و از تکمیل شده آن عکس بگیرند. به این مجموعه وصف هدفون عظیمی در تقاطع خیابان انقلاب و فلسطین را باید اضافه کنیم و قرار است از آن موسیقی فیلم برایمان پخش شود.

بوتاکسِ تهران با رنگ و نقش

این آثار در ایام نوروز هم در سطح شهر باقی هستند. شما خوانندگان مدآنلاین هم اگر قصد سفر در روزهای تعطیلات ندارید، فرصتی بگذارید و خودتان را فارغ از بدوبدوهای معمول هرروزه‌تان در پایتخت به این هنرهای خلاقانه بسپارید. یادمان باشد هدف خلق آثاری که مرور کردیم جز این نیست که با محیط زیستمان دوست باشیم.

نمایش همه عکس ها
 • ایجاد نقش و نگار انتزاعی با درب بطری زینت‌بخش خیابان انقلاب
  ایجاد نقش و نگار انتزاعی با درب بطری زینت‌بخش خیابان انقلاب
 • بلوک‌های سیمانی پمپ بنزین وصال و لباس نو
  بلوک‌های سیمانی پمپ بنزین وصال و لباس نو
 • بلوک‌های سیمانی پمپ بنزین وصال و لباس نو
  بلوک‌های سیمانی پمپ بنزین وصال و لباس نو
 • خالق مینیون‌های انقلاب
  خالق مینیون‌های انقلاب
 • شهری به رنگ مردمانش یا مردمی به رنگ شهر
  شهری به رنگ مردمانش یا مردمی به رنگ شهر
 • شکوفه‌های بافتنی بلوار کشاورز و استقبال از بهار
  شکوفه‌های بافتنی بلوار کشاورز و استقبال از بهار
 • شکوفه‌های بافتنی بلوار کشاورز و استقبال از بهار
  شکوفه‌های بافتنی بلوار کشاورز و استقبال از بهار
 • روزی که زباله‌ها سراغمان را می‌گیرند
  روزی که زباله‌ها سراغمان را می‌گیرند
 • تن‌پوش جدید برای مجسمه‌ها و صندلی های پارک ملت
  تن‌پوش جدید برای مجسمه‌ها و صندلی های پارک ملت
 • احجام رنگی از جنس کاموا و حصیر بر پهنای دیوار در پارک ملت
  احجام رنگی از جنس کاموا و حصیر بر پهنای دیوار در پارک ملت
 • نقاشی تصاویر جذاب بر موانع سنگی پارک ملت
  نقاشی تصاویر جذاب بر موانع سنگی پارک ملت
 • نگاهی دیگر به المان‌های شهری
  نگاهی دیگر به المان‌های شهری
 • نگاهی دیگر به المان‌های شهری
  نگاهی دیگر به المان‌های شهری
 • تن‌پوش جدید برای مجسمه‌ها و صندلی های پارک ملت
  تن‌پوش جدید برای مجسمه‌ها و صندلی های پارک ملت
 • سایه رنگی درختان پارک ملت بر سر ما
  سایه رنگی درختان پارک ملت بر سر ما
 • هنرمندی مشغول اجرای طرح خود بر روی مجسمه در پارک ملت
  هنرمندی مشغول اجرای طرح خود بر روی مجسمه در پارک ملت
 • آینه کاری تنه درختان پارک ملت کنجکاوی مردم را برانگیخت
  آینه کاری تنه درختان پارک ملت کنجکاوی مردم را برانگیخت
 • رویداد بهارستان توریست ها را به ملت کشاند
  رویداد بهارستان توریست ها را به ملت کشاند
 • فولکسی که قورباغه هایش را به آب انداخته مهمان خیابان ولیعصر
  فولکسی که قورباغه هایش را به آب انداخته مهمان خیابان ولیعصر
 • لبخند بلوک‌های سیمانی به عابران
  لبخند بلوک‌های سیمانی به عابران
 • رقص ماهی‌ها بر کف پیاده‌روهای خیابان ولیعصر
  رقص ماهی‌ها بر کف پیاده‌روهای خیابان ولیعصر
 
ست‌های مختلف گردنبند برای گردن‌کشیده‌ها، لاغراندام‌ها و عاشقان پیراهن
ست‌های مختلف گردنبند برای گردن‌کشیده‌ها، لاغراندام‌ها و عاشقان پیراهن
انتخاب گردنبند با توجه به اندازه گردن، فرم بالاتنه و مدل لباس‌مان باید صورت گیرد در غیر این صورت به جای این‌که گردنبندمان زیبا به نظر برسد، کل لباس و اندام‌مان نامتناسب به چشم می‌آید. مثلاً اگر بالاتنه چاق و گردن کوتاهی دارید باید از جواهرات یا ...
700 هزار زن بورکینی یا مایوی اسلامی پوشیدند
700 هزار زن بورکینی یا مایوی اسلامی پوشیدند
امروز همه دیگر نام بورکینی یا همان لباس شنای اسلامی را شنیده‌اند؛ ...
حاشیه‌های لباس گرانقیمت نخست‌وزیر هندوستان
حاشیه‌های لباس گرانقیمت نخست‌وزیر هندوستان
اگر نام نخست‌وزیر هندوستان را فراموش کردید نگران نباشید با کمی دقت به ...
 
اگر نام نخست‌وزیر هندوستان را فراموش کردید نگران نباشید با کمی دقت به کت و شلوار ایشان و دقیق شدن به راه‌راه‌های آن می‌توانید نام «نارندرا مودی» را که به زیبایی بر روی پارچه نقش بسته مشاهده کنید. این ...
امروز همه دیگر نام بورکینی یا همان لباس شنای اسلامی را شنیده‌اند؛ لباسی که به شکل پوششی برای کل بدن به زنان مسلمان اروپایی اجازه داد از استخرهای شنای این کشورها و حتی از سواحل آن‌ها نیز استفاده کنند. ...
ماساژ یخ زیر آفتاب تند تهران؛ پوست صورت را ویتامینه کن
برای ماساژ پوست صورت با یخ، چندان فرصت ندارید! خدای ناکرده در سرمای ملایم پاییز و سوز زمستان که نمی‌خواهید صورت‌تان را یخ ماساژ دهید؟ پوست صورت وقتی ...
میان ازبین‌رفتن کاربرد یک ساختمان و کشف قابلیت‌های آن توسط فردی، زمان زیادی طی خواهد شد. اما وقتی این اتفاق می‌افتد، آن ساختمان مسیر جدیدی را می‌تواند شروع کند. برای بیان مثالی که این چرخه را نشان ...
انتخاب گردنبند با توجه به اندازه گردن، فرم بالاتنه و مدل لباس‌مان باید صورت گیرد در غیر این صورت به جای این‌که گردنبندمان زیبا به نظر برسد، کل لباس و اندام‌مان نامتناسب به چشم می‌آید. مثلاً اگر بالاتنه چاق و گردن کوتاهی دارید باید از جواهرات یا بدلیجات کوچک‌تری انتخاب کنید بعضی از افراد چاق ...
سوپربایک، فوق اسپرت و خلاصه همه‌چیزتمام!
ام‌وی‌آگوستا، سازنده مطرح ایتالیایی سوپربایک‌ها، از موتور سیکلت بازطراحی شده F۴ که تنه‌اش را شرکت زاگاتو بازطراحی کرده است، رونمایی کرد. این ...
بازگشت دسته‌گل‌های آبشاری به دنیای مد
دسته‌ گل عروس به عنوان یکی از پیشکش‌های آقاداماد به عروس‌خانوم در مرکز توجه قرار دارد. هر چند در دکوراسیون محل برگزاری مراسم عروسی نیز معمولاً از ...
همه آنچه درباره خواص دسر باید بدانید اما جرأت پرسیدنش را نداشتید!
اغلب دسرها شیرین هستند، اما گاهی مواد غذایی دیگری همچون انواع پنیر هم به عنوان دسر مصرف می‌شود. در برخی کشورها، وعده جداگانه‌ای به نام دسر وجود ...
کمد دوست‌داشتنی من
تفاوتی ندارد که در محیط کار باشید یا یک جمع صمیمی دوستانه، چه برای خرید بیرون رفته باشید چه برای ورزش کردن، بانوی ایرانی همیشه شیک می‌پوشد و به ...
جنگلی با مه و باران بر دیوار یک استخر
مانوئل آکانا، معمار نام‌آشنای اسپانیایی با استفاده از آینه، ابرهای مصنوعی و گیاهان بزرگ، دیوار یک استخر در مادرید را به شکل جنگلی با مه و باران ...
به جای الماس و طلا با خاویار زیبا شوید
شاید الماس، یاقوت، مروارید، طلای 24عیار و پلاتین، مجموعه‌ای از جواهرات رویایی برای هر کسی باشند، اما آیا این جواهرات تجملاتی می‌توانند در رژیم ...
نورپردازی در داخل حمام معمولاً ساده، قابل پیش‌بینی و اغلب غیر تزئینی است. یعنی بیش‌تر ما فکر می‌کنیم دستشویی و حمام جای این طراحی برای نورپردازی نیست و سر و ته ماجرا می‌توان با یک لامپ ساده هم آورد! ...
جواهرات خانه‌های جواهر معتبر نظیر کارتیه، دیور، بودلز و دیگران، معمولاً با منابع الهام شگفت‌انگیزی همراه است و در جواهرات یک دهه اخیر، این برندها همیشه الهام از طبیعت، دریا و اقیانوس، حیوانات، حشرات، ...
 LC۵۰۰ لوکس‌ترین خودروی مسابقه‌ای لکسوس
لکسوس در حال جایگزینی خودروی مسابقه‌ای RC F در ژاپن با یک LC۵۰۰ جدید است. همان‌طور که نسخه تولیدی لکسوس LC500 خیره‌کننده به نظر می‌رسد سبک و سیاق ...
پرتقال، ترش، شیرین، ملس و...؛ طعم پرتقال را حس کرده‌اید، با آن بوی فوق‌العاده که حس جنگل‌های شمال را به آدم می‌دهد؟ فکرش را بکنید شما بشوید عروس پرتقالی فصل پاییز! اسمش هم زیباست چه برسد به عملی‌کردن ...
پاییز در راه است و خرید لوازم‌التحریر و وسایل مدرسه برای بچه‌ها هم آرام‌آرام داغ می‌شود. پیشنهاد کارگاهی امروز مد در خانه مدآنلاین اما این است که برای یکی از این وسایل، به بازار نروید؛ اصلاً لازم نیست پا از خانه بیرون بگذارید. هر از گاهی لازم است که خودتان را از مشغله‌ها و مشکلات زندگی رها کنید و ...
نام
 
پست الکترونیکی
 
وبسایت / وبلاگ
 
نظر شما    
 
زیبا
1394/12/25     0:25
بسیار عالی است.خیلی برایم جالب بود شهرمان جذاب شده.
حقگو
1395/1/6     0:51
کار خوبی کردند، احمدی نژاد هم که صورتش را بوتاکس زد خیلی بهتر شد!
آ
1394/12/25     17:46
فوق العاده خوشگل شدن
مصطفی
1394/12/26     10:54
به نظر من بهتره از کلمه بوتاکس استفاده نکنید. به شخصه خودم و البته تعدادی از افرادی رو که میشناسم، با شنیدن کلمه بوتاکس یاد یه ظاهر بی روح میافتیم حتی اگر جذاب باشه!دقیقا با همین ذهنیت هم پست رو باز کردم در حالی که روح شهر رو عوض کرده از همون کلمه آرایش، حتی اگر لفظ سرخاب سفیداب استفاده می کردید بهتر بود! متشکر
هموطن
1394/12/27     8:58
افتخار میکنم به داشتن همچین هنرمندان عزیزی و باذوقی در ایران. درود به همتون. سربلندی شما آرزوی بنده س
فریده
1394/12/27     20:41
گزارش بسیار جالب ، خواندنی و دیدنی بود! چون ما نمی توانیم از تمام سطح شهر دیدن کنیم ، گزارشگر شما هنرمندانه به ما کمک کرد تا با یاری کلمات واز دریچه دوربین کنجکاوش زیبایی هارا ببینیم.در مورد "بوتاکس " با کاربر قبلی (مصطفی)موافقم.
بهار
1395/1/2     19:27
خوب بود قشنگ بود اما طبیعی نبود، کسی کاری طبیعی نکرده بود. بعضی هم هرچند ابتکاری بود اما رنگ طبیعت را مصنوعی میکرد. شاید همان بوتاکس بود.
مهرداد
1395/1/4     0:51
درورد به شرفتان. واقعا کیف کردم. سرافراز باشید و باشد که کمی به این هنرمندان اهمیت بدیم و پشتیبانیشون کنیم.
بی خانمان
1395/1/8     7:37
البته هرچیزی به صورت طبیعی زیباست به قول حافظ :به آب ورنگ و خال وخط چه حاجت روی زیبارا
مریم
1395/1/4     20:25
متاسفانه این زیبایی ها مربوطه به مرکز وبالای شهر است در پایین شهر از این خبرها نیست. این است فرق طبقاتی...
مسعود
1395/1/7     8:10
با سلام و احترام ، این قبیل فعالیتهای فرهنگی و هنری با هدف زیبا سازی چهره شهر و یا فرهنگ سازی در زمینه های مورد نیاز جامعه مثلا اهمیت دادن به فضای سبز و منابع طبیعی بویژه آب ، بسیار ضروری است . حضور چنین هنرمندانی مایه افتخار کشور ما ایران است . همچنین پشتیبانی و حمایت مالی و معنوی از این قشر بسیار ضروری است . بدیهی است چنانچه برای هنرمندانی که در این زمینه فعالیت میکنند تسهیلاتی چه بلحاظ مالی و چه معنوی فراهم گردد تا مشوق ایشان گردد این امر باعث تقویت موضوع خواهد شد .
فاطمه
1395/1/9     23:45
رنگی شدن شهر می تواند شادی بخش باشد اما استفاده از کاموا و پلاستیک و یا اشیایی که در مقابل نور آفتاب یا باد و باران آسیب پذیر هستند فقط وقت تلف کردن است.
عاطفه
1395/1/10     10:11
در كل كار خوبي است اما هنوز خيلي جاي فكر و بعد كار هست . بعضي از كارها خيلي بي ربط هستند يا در جاي نامناسب كار شدند بعضي ها هم شهر را كثيف و شلوغ نشان مي دهند. در حاشيه نهر خ وليعصر حد فاصل فاطمي -ميدان وليعصر دستهاي رنگي كار شده كه بيشتر احساس گدايي را منتقل مي كند با اندكي شادي كه مناسب نيست بايد با فرم هاي ديگري كار مي شد يا انبوه كيسه هاي اشغال در نزديك وروردي مترو فاطمي كه نه زيبا و نه در جاي مناسب است
رضا
1395/1/10     16:58
شهر میبایست زیبا طراحی و فرم گیرد. رنگ زدن اضافی بزکی است که حتی خاصیت بوتاکس را هم ندارد و مهمتر اینکه استفاده از این همه رنگ غیر محیط زیستی و اتلاف مواد است که پس از چندی بویژه با آلودگی هوا زشت تر هم میشود. پر کردن چاله، روشنائی مناسب در تقاطع هاکه از یاد رفته، پوشش انهار در مناطق تردد، آسان سازی تردد در پیاده روها به خصوص برای سالمندان، رفع موانع فیزیکی پر خطر و....خیلی چیزها بهتر از این بزک هاست. من دلم میگیره از این همه فرهنگ تظاهر مدیران
آزاده
1395/1/15     4:44
کاملاً با جناب رضا موافقم