گزارش مدآنلاین از نمایش مجموعه پاییز و زمستان پارادایم

بوی جوانی در لباس‌های متفاوت طراحان جوان

1394/9/24
19:17
کد خبر: 10709
مدآنلاینطراحینقد و نظرگزارشبوی جوانی در لباس‌های متفاوت طراحان جوان

بوی جوانی در لباس‌های متفاوت طراحان جوان

مدآنلاین - ساناز صفایی:  ازدر که وارد می‌شوی، بوی جوانی می‎پیچد توی شامه‌ات.  می‌رود تا تمام سلول‌های مغزت و می‎نشیند روی همه باورهایت. این را می‎شود با رنگی که روی دیوارهاست کامل کرد؛ پازلی ساده از جوانی. جوانی نشسته در خاطر چند جوان که طراحی می‎کنند. اینان در تلاشند تا از تفاوت حرف بزنند، تفاوت در همه چیز؛ از رنگ و بو و طرح و رنگ. اینجا همنشینی زیبای مد امروزی است با کلاسیک‌های تجملی و سانتی‌مانتالیسم. اینان سری نترس دارند و نگاهی جسورو همین است که تفاوت را می‎شود در یکایک این آثار دید؛ روی دیوارها؛ اینجا، نمایشگاه پاییز وتابستان پارادایم است، جایی که طراحان جوان حرف می‎زنند .

بوی جوانی در لباس‌های متفاوت طراحان جوان

 

هیپی بپوش و راحت باش

برند جوان و نوپای «دزل» از شرکت کنندگان این نمایشگاه گروهی است. الناز مشیرآذین طراح بیست و چهارساله این برند است که دو سال سابقه حضور جدی در بین طراحان جوان دارد:«رشته تحصیلی من گرافیک است که از طراحی چندان دور نیست و از یک خانواده هستند. هم زمان دوره طراحی و دوخت لباس را در مجتمع فنی تهران گذراندم. این مجموعه چهارمین مجموعه‌ای است که ارائه کردم. دو مجموعه بهار و تابستان و دومجموعه پاییز زمستان ارائه کرده‌ام.»

می‎توان به چشم هم دید که در انتخاب پارچه‌های این مجموعه وسواسی خرج شده است، دقتی و حوصله‌ای. پارچه‌ها  هم پشم و فوتر مرغوب هستند که همنشینی زیبایی با چرم دارند، این همنشینی پارچه و چرم، پالتوها را ریخت کلاسیک و فرمال خارج کرده و آنها را به همراهان دوست داشتنی روزمرگی‎‎ها بدل کرده است:«از نظر من پارچه اهمیت خاصی دارد . برای همین برای انتخاب پارچه‌زمان و انرژی بیشتری گذاشتم. دوست نداشتم طرح‌ها در انتخاب پارچه بی‌کیفیت جلوه‎نمایی نکنند یا کاربردی نباشند.» « من عاشق پارچه هستم. در مانتوو پالتو مدل‌ها محدود هستند اما پارچه‌های دنیای متفاوت خودشان را دارند.»
شور و جسارت جوانی مشیرآذین در این طرح‌ها دیده می‎شود، آنجا که ساختارهای معمول شکسته و به مد نزدیک شده است:« در مجموعه جدید سعی کرده‌ام، پایم را، کمی فراتر از طرح‌هایی بگذارم که معمولا می‌بینیم. از چرم و پارچه تا به امروز به این صورت استفاده  نشده است» و او این ترکیب را زیبا می‎بیند که چرم را در کنار پارچه‌های زمستانی نشانده است.
نگاهی به دامن‌های این طراح هم نشان می‌دهد که مد و فشن در ذهن او جای ویژه‌ای دارند:« بیشتر طراحی لباس را دوست دارم ولی در طراحی لباس فراتر از فشن کار می‌کنم که طبیعتا مخاطب خاص دارد. فراتر از فشن (های فشن) همانطور که  از اسم آن پیداست فراتر از آن چیزی است که از فشن انتظار داریم. طراحی فراتر از فشن یا عجیب و متفاوت است. البته این طرح‌ها را در ایران معمولا کار نمی‌کنند. من هم تنها در طراحی لباس به سمت های فشن می‌روم و برای مانتو پالتو طرح‌‌های کاربردی‌تر و همه پسندتری دارم.»

 

پالتوهای پاییز و زمستان 94 دزل راحت، کژوآل و هیپی هستند. به نظر می‌آید مشیرآذین گروه‌های سنی مختلف را مد نظر قرار داده است چرا که بیشتر طرح‌های او هم جوان پسند است و هم احتمالا زنان میانسال و حتی زنان دارای سن بیشتر را مدنظر قرار داده است:«شاید در نگاه اول طرح‌هایم اسپرت به نظر بیایند اما نوعی سادگی و متانت عمدی هم دارند که باعث شده خانم‌های مسن هم مشتری کارهایم باشند. این طرح‌ها برای استفاده روزمره و حتی محیط‌های کاری هم کاربرد دارند. به نظر من طرح‌های هر طراحی ارتباط مستقیم با شخصیت آن طراح دارد. تیپ و سلیقه شخصی من هم طوری است که هم اسپرت می‌پوشم و هم خانمی در استایل را می‌پسندم. فکر می‌کنم همین حس دو گانه را می‌شود از طرح‌هایم هم گرفت.» در طراحی این پالتوها روی یقه مانور زیادی داده نشده است:«در مجموعه‌های قبلی‌ام خیلی روی یقه مانور دادم ولی در این مجموعه چون با چرم و در یکی، دو نمونه، با پوست بازی کرده‌ام، لباس‌های بی یقه یا با یقه‌های ساده در نظرم آمده‎اند.»

شکست تکرار

بوی جوانی در لباس‌های متفاوت طراحان جوان

طرح‌های فرمال و مجلسی نیلوفر صبا شاید با سن و سال او چندان تطبیقی نداشته باشد اما او برخلاف سن کمش سابقه کار کمی ندارد. صبا متولد سال 70 است و از 17 سالگی در حرفه طراحی لباس مشغول بوده. او فارغ التحصیل رشته مدیریت از دانشگاه شهیدبهشتی است و فکر می‌کند این رشته از کار او به عنوان طراح دور نیست. او در این هفت سال برای هر فصل یک مجموعه ارائه کرده است.  او ابتدا برندی مشترک به نام «لاندا» داشته و بعد برند خودش را راه‌اندازی کرده است و حالا برند نیلوفر صبا دارد که به جز مانتو  و پالتو لباس را هم طراحی می‎کند.» صبا در مجموعه تازه‌اش برش‌ها و تغیرات نامتعارف و جسورانه‌ای به طرح‌های رایج کلاسیک داده است که بدون اینکه لباس را از حالت فرمال و رسمی خارج کند روحی جوانانه و مدرن هم به آثارش داده است:«من از هر چیزی ایده می‌گیرم. وقتی در خیابان راه می‌روم به لباس دیگران دقت می‌کنم و گاهی حتی از خطای دیدم الهام می‌گیرم. من ذهن بسیار خیالپردازی دارم و همین کمکم می‌کند هر چیزی منبع الهامم باشد مثل ساختمان‌ها، ماشین‌ها و ...»

بوی جوانی در لباس‌های متفاوت طراحان جوان

صبا در انتخاب پارچه‌ها هم قاعده را شکسته است، هم درجنس و  هم در رنگ. استفاده از رنگ‌های روشن و حتی طلایی ، تکه دوزی‌های سنتی، پارچه‌های پنبه ای و کنفی و ... عادت همیشگی‌مان به لباس زمستانی را تغییر داده:« یکی از علایق جدی من در این کار پارچه‌ها هستند. طرح و رنگ پارچه‌ها را خیلی دوست دارم. حتی از پارچه‌ها ایده می‌گیرم. بیشتر پارچه‌های این مجموعه را که از 30 طرح تشکیل شده از دبی و استانبول آورده‌ام و بعضی پارچه‌ها هم کار دست و سنتی هستند.» « من عاشق پارچه‌ها و طرح‌های ایرانی هستم و برای مجموعه بهار و تابستان آینده می‌خواهم از کاشان پارچه تهیه کرده و طرح‌هایم با الهام از لباس عشایر و کولی‌ها خواهد بود.»

 

لباس‌ها راحت، گشاد، بلند، گرم و نرم هستند:« وقتی می‌خواهم لباسی را طراحی کنم با خودم می‌گویم این لباس برای زنانی است که تنها دغدغه‌شان لباس نیست. من لباس‌هایم را برای زنان فعال در اجتماعی طراحی می‌کنم. برای همین طراحی لباس‌هایم راحت و آزاد هستند تا زنان بتوانند براحتی از آنها در فعالیت‌ها و جنب و جوش روزمره استفاده کنند.» «من به اینکه این گروه زنان و دختران شاغل که دغدغه لباس ندارند چطور می‌توانند با یک لباس راحت، رها و آزاد شیک و آراسته باشند، فکر می‌کنم. من می‌خواهم تکرار را بشکنم.»

این ترکیب‌های چشم‌نواز
این روزها بیشتر طراحان جوان به طراحی روپوش‌های تابستانی و زمستانی گرایش دارند. گروه «گره» یکی از معدود برندهای طراحی لباس است که به چیزی جز مانتو و پالتو می‌پردازد. پیشه گره‌ای‌ها روسری و شال است؛‌روسری‌ها و شال‌هایی دست دوز و متفاوت. ملیکا جاهد و مهسا اسلامی فطرت،  طراحان این گروه، 14 سال است در حوزه طراحی فعال هستند و فعالیت‌شان را با طراحی زیورآلات آغاز شده است. ملیکا جاهد می‎گوید:« ما با گره شروع کردیم. دستبند‌هایی طراحی کردیم که با گره‌بافته می‌شدند از همان جا نام گره را برای خودمان انتخاب کردیم. طراحی زیورآلات را با دستبند و گوشواره ادامه دادیم و سراغ مواد دیگری مثل سنگ هم برای کارمان رفتیم.

از یک جایی به بعد این ایده در ذهن‌مان شکل گرفت که سراغ شال و روسری برویم. لباس روزمره همه دختران و زنان ایرانی در بیرون منزل مانتو و روسری است و حتی اگر مانتو هم نپوشند و از لباس‌های دیگر استفاده کنند یا چادر داشته باشند باز هم از روسری و شال استفاده می‌کنند. این جدای این است که روسری در محافل خصوصی و مراسم و مهمانی و عروسی و ... هم اگر مختلط باشد برای زنان محجبه استفاده دارد.» روسری‌های مجموعه پاییز و زمستان 94 «گره» بیشتر پهن هستند و براحتی تمام سر و شانه را می‌پوشانند. مهسا اسلامی فطرت تحصیلکرده رشته اقتصاد است و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی دارد اما همه لذت زندگی او طراحی این روسری و شال‌هاست:« من عاشق کارطراحی هستم و این کار برایم خیلی جذاب است.

اولین اولویت ما در طراحی راحتی است. به این فکر می‌کنیم که مشتری ما وقتی می‌خواهد از این روسری و شال‌ها استفاده کند علاوه بر اینکه از زیبایی و تفاوت آنها لذت ببرد و خوش تیپ باشد با آنها احساس راحتی هم بکند.» « خیلی از روسری‌ها و شال‌ها زیبا هستند اما چون لیز هستند و مرتب از روی سر می‌افتند راحت نیستند. ما پارچه‌هایی انتخاب می‌کنیم که براحتی روی سر بایستند.»
ترکیب پارچه‌های مختلف در یک روسری یا شال از خلاقیت‌های «گره» است. پارچه‌هایی که با متعلقات متنوع نزئین شدند:«ترکیب دو پارچه با هم در یک روسری یا شال دقت لازم دارد و باید از روی آگاهی باشد. ما معمولا در هر مجموعه روی یک المان کار می‌کنیم. مثلا در مجموعه‌های اولیه‌مان به حروف فارسی پرداختیم که آن زمان با استقبال هم مواجه شد. از پارچه‌های سنتی ایرانی در ترکیب‌های‌مان استفاده کردیم که آن هم با استقبال گرمی روبه‌رو شد و حالا پای ثابت کار ماست. در یکی دیگر از مجموعه‌ها از خانم نقاشی خواستیم روی کارهای‌مان نقاشی کند.

 

باز در مجموعه دیگری از المان دست با همان شمایلی که در طرح‌های شیعی اسلامی مرسوم است استفاده کردیم. چون دست در همه فرهنگ‌ها و ادیان وجود دارد اما برای ما جذاب‌ترین دست همان دستی است که در طرح‌های عاشورایی استفاده می‌شود. این هم باز به علت استقبال به یکی از طرح‌های همیشگی ما تبدیل شد. این دست‌ها روی روسری‌ها به صورت برجسته و فلزی و روی شال‌ها با پارچه دوخته شده‌اند.» اسلامی و جاهد در مجموعه جدید ترکیبی متفاوت، کمی اسپرت و جوانانه را هم چاشنی کار کرده‌اند که با مد امسال همخوانی دارد؛ مثل طرح نیلوفر صبا:« در طرح‌های جدیدمان از ترکیب چرم و پارچه استفاده کردیم که با فصل زمستان هم همخوانی دارد.  از طرح روسری با ریشه‌های بلند برای زمستان استفاده کرده‌ایم تا حس گرما را انتقال ‌دهد.

در مجموعه جدید شال‌ها و روسری‌های آینه کاری شده هم طراحی کرده‌ایم که با استقبال زیادی هم مواجه شده‌اند. در این مجموعه آینه‌های کوچک در اشکال هندسی مختلف به شکل‌های متنوع روی پارچه چسبانده شده است.» گره‌ای‌ها مناسبت‌های مختلف را در طراحی‌های‌شان در نظر می‌گیرند و در فصل گذشته مجموعه‌ای ویژه عروس خانم‌ها طراحی و ارائه کرده‌اند:«ما فکر کردیم یکی از معضلات همیشگی عروس‌ها به ویژه برای  مراسم عقد  درمحضر، پیدا کردن روسری یا شال مناسب است. برای همین مجموعه‌ای ویژه این مناسبت طراحی کردیم که با استقبال بسیار خوبی مواجه شد.»

 
ست‌های مختلف گردنبند برای گردن‌کشیده‌ها، لاغراندام‌ها و عاشقان پیراهن
ست‌های مختلف گردنبند برای گردن‌کشیده‌ها، لاغراندام‌ها و عاشقان پیراهن
انتخاب گردنبند با توجه به اندازه گردن، فرم بالاتنه و مدل لباس‌مان باید صورت گیرد در غیر این صورت به جای این‌که گردنبندمان زیبا به نظر برسد، کل لباس و اندام‌مان نامتناسب به چشم می‌آید. مثلاً اگر بالاتنه چاق و گردن کوتاهی دارید باید از جواهرات یا ...
700 هزار زن بورکینی یا مایوی اسلامی پوشیدند
700 هزار زن بورکینی یا مایوی اسلامی پوشیدند
امروز همه دیگر نام بورکینی یا همان لباس شنای اسلامی را شنیده‌اند؛ ...
حاشیه‌های لباس گرانقیمت نخست‌وزیر هندوستان
حاشیه‌های لباس گرانقیمت نخست‌وزیر هندوستان
اگر نام نخست‌وزیر هندوستان را فراموش کردید نگران نباشید با کمی دقت به ...
 
اگر نام نخست‌وزیر هندوستان را فراموش کردید نگران نباشید با کمی دقت به کت و شلوار ایشان و دقیق شدن به راه‌راه‌های آن می‌توانید نام «نارندرا مودی» را که به زیبایی بر روی پارچه نقش بسته مشاهده کنید. این ...
امروز همه دیگر نام بورکینی یا همان لباس شنای اسلامی را شنیده‌اند؛ لباسی که به شکل پوششی برای کل بدن به زنان مسلمان اروپایی اجازه داد از استخرهای شنای این کشورها و حتی از سواحل آن‌ها نیز استفاده کنند. ...
ماساژ یخ زیر آفتاب تند تهران؛ پوست صورت را ویتامینه کن
برای ماساژ پوست صورت با یخ، چندان فرصت ندارید! خدای ناکرده در سرمای ملایم پاییز و سوز زمستان که نمی‌خواهید صورت‌تان را یخ ماساژ دهید؟ پوست صورت وقتی ...
میان ازبین‌رفتن کاربرد یک ساختمان و کشف قابلیت‌های آن توسط فردی، زمان زیادی طی خواهد شد. اما وقتی این اتفاق می‌افتد، آن ساختمان مسیر جدیدی را می‌تواند شروع کند. برای بیان مثالی که این چرخه را نشان ...
انتخاب گردنبند با توجه به اندازه گردن، فرم بالاتنه و مدل لباس‌مان باید صورت گیرد در غیر این صورت به جای این‌که گردنبندمان زیبا به نظر برسد، کل لباس و اندام‌مان نامتناسب به چشم می‌آید. مثلاً اگر بالاتنه چاق و گردن کوتاهی دارید باید از جواهرات یا بدلیجات کوچک‌تری انتخاب کنید بعضی از افراد چاق ...
سوپربایک، فوق اسپرت و خلاصه همه‌چیزتمام!
ام‌وی‌آگوستا، سازنده مطرح ایتالیایی سوپربایک‌ها، از موتور سیکلت بازطراحی شده F۴ که تنه‌اش را شرکت زاگاتو بازطراحی کرده است، رونمایی کرد. این ...
بازگشت دسته‌گل‌های آبشاری به دنیای مد
دسته‌ گل عروس به عنوان یکی از پیشکش‌های آقاداماد به عروس‌خانوم در مرکز توجه قرار دارد. هر چند در دکوراسیون محل برگزاری مراسم عروسی نیز معمولاً از ...
همه آنچه درباره خواص دسر باید بدانید اما جرأت پرسیدنش را نداشتید!
اغلب دسرها شیرین هستند، اما گاهی مواد غذایی دیگری همچون انواع پنیر هم به عنوان دسر مصرف می‌شود. در برخی کشورها، وعده جداگانه‌ای به نام دسر وجود ...
کمد دوست‌داشتنی من
تفاوتی ندارد که در محیط کار باشید یا یک جمع صمیمی دوستانه، چه برای خرید بیرون رفته باشید چه برای ورزش کردن، بانوی ایرانی همیشه شیک می‌پوشد و به ...
جنگلی با مه و باران بر دیوار یک استخر
مانوئل آکانا، معمار نام‌آشنای اسپانیایی با استفاده از آینه، ابرهای مصنوعی و گیاهان بزرگ، دیوار یک استخر در مادرید را به شکل جنگلی با مه و باران ...
به جای الماس و طلا با خاویار زیبا شوید
شاید الماس، یاقوت، مروارید، طلای 24عیار و پلاتین، مجموعه‌ای از جواهرات رویایی برای هر کسی باشند، اما آیا این جواهرات تجملاتی می‌توانند در رژیم ...
نورپردازی در داخل حمام معمولاً ساده، قابل پیش‌بینی و اغلب غیر تزئینی است. یعنی بیش‌تر ما فکر می‌کنیم دستشویی و حمام جای این طراحی برای نورپردازی نیست و سر و ته ماجرا می‌توان با یک لامپ ساده هم آورد! ...
جواهرات خانه‌های جواهر معتبر نظیر کارتیه، دیور، بودلز و دیگران، معمولاً با منابع الهام شگفت‌انگیزی همراه است و در جواهرات یک دهه اخیر، این برندها همیشه الهام از طبیعت، دریا و اقیانوس، حیوانات، حشرات، ...
 LC۵۰۰ لوکس‌ترین خودروی مسابقه‌ای لکسوس
لکسوس در حال جایگزینی خودروی مسابقه‌ای RC F در ژاپن با یک LC۵۰۰ جدید است. همان‌طور که نسخه تولیدی لکسوس LC500 خیره‌کننده به نظر می‌رسد سبک و سیاق ...
پرتقال، ترش، شیرین، ملس و...؛ طعم پرتقال را حس کرده‌اید، با آن بوی فوق‌العاده که حس جنگل‌های شمال را به آدم می‌دهد؟ فکرش را بکنید شما بشوید عروس پرتقالی فصل پاییز! اسمش هم زیباست چه برسد به عملی‌کردن ...
پاییز در راه است و خرید لوازم‌التحریر و وسایل مدرسه برای بچه‌ها هم آرام‌آرام داغ می‌شود. پیشنهاد کارگاهی امروز مد در خانه مدآنلاین اما این است که برای یکی از این وسایل، به بازار نروید؛ اصلاً لازم نیست پا از خانه بیرون بگذارید. هر از گاهی لازم است که خودتان را از مشغله‌ها و مشکلات زندگی رها کنید و ...
نام
 
پست الکترونیکی
 
وبسایت / وبلاگ
 
نظر شما    
 
عسل
1394/9/25     8:25
خیلی زشته اصلا قشنگ نیستن
احسان بهرامی
1394/9/25     8:45
سلام.در خصوص طرح روسری های شما که نوشتین استفاده از نماد شیعی.(دست)این دست یه هیچ عنوان هیچ مشابهتی با دستی که ما در عزاداری های خود استفاده میکنیم ندارد.بلکه نمادی صهیونیستی است که یهودیان از ان ستفاده میکنن.لطفا دقت بیشتری بخرج دهید.....
حسن عمادی
1394/9/26     18:0
البته این دست همون دستی است که نماد شیعی است و نه نماد یهودی
امیر
1394/9/25     12:59
این دستی که روی لباسها طراحی شده یک نماد کاملا یهودی بنام حمسه هست که بهش دست فاطمه هم در دین یهود میگن میتونین در ویکیپدیا سرچ کنین در طراحیها دقت بیشتری بکنین که نمادهای بیگانه اینجوری نفوذ نکنن
حسن عمادی
1394/9/26     17:58
درباره این نمادها نظرات متفاوتی وجود دارد. ممکن است در میان یهودیان هم چنین نمادی وجود داشته باشه، اما در میان شیعیان رواج بیشتری دارد. نمونه‌های زیادی از آن را هم می‎توان در مراسم عزاداری و بر روی علم‌ها و چرم‌ها دید. این نماد این قدر در عزاداری‌های ایرانی و شیعی پررنگ است که به عنوان نماد حضرت ابولفضل مطرح شده است که دستانش را در حادثه کربلا قطع کردند. نگاهی هم به برخی از منابع شیعی این نظر را تایید می‎کند. هر چند که برخی مخالف این نظر هستند.