آسانسوربازی، مدلینگ و ضدحمله به کمپین آرایشی‌ها؛ همه عکس‌های اینستاگرامی پریناز ایزدیار را یک‌جا ببینید

1395/5/19
12:0
کد خبر: 2590
  مدآنلاین-نگار حسینخانی: «زندگى كن ... به شيوه خودت ... با قوانين خودت ... مردم دل‌شان مي‌خواهد موضوعى براى گفتوگو داشته باشند... براي‌شان فرقى نمي‌كند... چه خوب... چه بد... موضوع صحبت‌شان خواهى شد... . پس زندگى كن به شيوهى خودت.» این یکی از پست‌های پریناز ایزدیار در صفحه اینستاگرامی اوست. جمله‌ای که شاید هر اظهارنظری درباره او و زندگی شخصی‌اش را خالی از اعراب و کنایه کند.
پریناز ایزدیار دختر شهریوری دهه شصتی و گرافیستی است که در سال ۱۳۸۵ برای بازی در فیلم سینمایی «یک شهر یک مرد» تست بازیگری داد و قبول شد. دختر جسوری که هر کار کند پای حرفش میایستد و آنقدر جرئت دارد که از خوبی‌های دوستانش بدون عقده و حب و بغضی تعریف کند. دوست دارد ازدواج كند، پنهانکار نیست، مدلی برای شوهای اسلامی بوده و گویا بیش از هر بخش در پشت صحنه، اتاق‌های گریم را دوست دارد. طرفدار محیط زیست است و از حیوانات حمایت می‌کند. اما ما در صفحه اینستاگرامی او به چه بخش‌هایی از شخصیت‌اش پی خواهیم برد و او با گذاشتن عکس و پست چه بخشی از جنبه‌های پنهان خود را برای ما بروز خواهد داد.

 

 

آن عضو کوچک از خانواده من که دوستش دارم!
اسمش «روشا»ست. کوچکترین عضو خانواده و خواهرزاده‌ای که برای ایزدیار عزیزتر از آن است که از کنارش در حجم کارها بگذرد. تقریبا هر چند پست یکبار مختص به روشاست. دختری که چون معنی اسمش روشنی زندگی ایزدیار است. به جز او، ایزدیار تنها یک عکس در دو پست متفاوت از مادرش که همیشه حامی او در بازیگری بوده و دایی‌اش که در یکسال گذشته، درگذشته است منتشر می‌کند. در کنار همه اینها عکسی از کودکی که چندان چهره امروز او را در کودکی نمایندگی نمی‌کند.

حتی اگر دهانت را ببویند
نمی‌توان به
راحتی از آن بخش ذهن سنتی ایزدیار گذر کرد، آن بخش که سبزه گره می‌زند و ابایی ندارد بگوید اهل ازدواجکردن است. همان طور که ابایی ندارد بگوید کسی را دوست دارد و در روز عشق عکسی از رزهایی که برایش فرستاده شده را بگذارد و از تدارک روز تولدی بنویسد که قرار است کسی را که برای او مثل هیچکس نیست شگفت‌زده کند. او نهتنها پنهانکاری نمی‌کند بلکه بی‌آنکه نشانه روشنی از دوست داشتنش بدهد، نشانه‌ها را کنار هم می‌گذارد.

دفاع پیش از حمله تنها ویژگی او نیست
در پستی می‌نویسد: «این من نیستم، این جنازه منه بعد از 12 ساعت کار و گرفتن سکانس طولانی و پر از گریه و زاری که ... البته امیدوارم این عکس با موضوع قبل از عمل و بدون آرایش و ... سوژه یکسری عزیزان بیکار نشود... که می‌شود.» این نوع پست‌گذاشتن از ویژگی‌های ایزدیار است؛ دفاع پیش از حمله. اما از همان‌طرف صادق و بیحب و بغض همه غرورهای کاذب را که ویژه بسیاری از چهره‌های این روزهاست کنار گذاشته و از ترانه علیدوستی با عشق و محبت می‌نویسد. او در پست‌هایی از علاقه‌اش به او می‌گوید، از عکاسی که لحظه دوست داشتنی را ثبت کرده تا نشان از محبت دو همکار نسبت به هم باشد، تشکر می‌کند و از خوشحالی دوستانش روی فرش قرمز کن خوشحال می‌شود و تحسین‌شان می‌کند؛ به انسانیت، شعور و سواد.

پشت صحنه یعنی گریم تفریح یعنی آسانسوربازی
به زعم ایزدیار، پشت‌صحنه یعنی اتاق‌گریم و نقش‌های متفاوت. شاید ایزدیار هم مثل بسیاری از بازیگران، ایدآلش ایفای نقش در استایل و گریم‌های متفاوت باشد. همین عقیده او نیز باعث شده با وجود اینکه سن بازیگریاش چندان زیاد نیست، ریسک کرده و در گریم و نقش‌های متفاوتی ظاهر شود. این علاقه و شیفتگی اوست که باعث شده در معرفی نمایش و فیلم‌هایی که در آن نقش‌آفرینی کرده، خود را در اتاق گریم و با شمایل متفاوتی نشان دهد.
تفریح یعنی روسریات را بادی ببرد و سفت بچسبانی به سرت و گوشات پر شود از صدای آب و دریا. یعنی جاده شمال با همه خستگی‌های ترافیکی، یعنی رستوران، شام با دوستان، کوهنوردی آخرهفته، تولد و آسانسور بازی.
آسانسوربازی کی از تفریح‌های ایزدیار است که سرش را گرم کودکی‌هایش می‌کند. او با این علامت ↑↓ هیجان کودکانه‌اش را از این بازی نشان می‌دهد و چند جای دیگر نیز عکس‌هایی در آسانسور در صفحه اینستاگرامی خود گذاشته است.

روی خط مد با پریناز ایزدیار
شاید مورد مناقشه‌ترین بخش فعالیت‌های زندگی ایزدیار مربوط به اهمیتی باشد که او به لباس و مد و فشن می‌دهد. هرچند همواره در اینباره همه توش و توان خود را به کار گرفته تا کمتر حاشیه‌ای برای خودش ایجاد کند و با برند «نیوحجاب» نیز حاضر شده و کار کرده است، اما از این علاقه‌اش نیز کم آسیب ندیده. او به تازگی در جشن حافظ با پوشیدن مانتویی از برند nofuxlabel حاضر شد که چندان لباس مناسبی برای شرکت در جشنی اینچنینی که جایزه‌ای نیز برای او به همراه داشت نبود. ایزدیاز از جمله بازیگرانی بود که پیش از شیوع و استقبال بازیگران و هنرمندان از حوزه مد در برندهای مختلف بیترسی این مسیر را طی کرد و در مصاحبه‌ای درباره علاقه‌اش به این موضوع می‌گوید که بیشترین پول خود را مخصوصا در دورهای به خرید لباس اختصاص داده است. حالا اما با حمایت هنرمندان از طراحان و فعالان حوزه مد و پوشاک شاید بتوان او را از پیشگامان این راه دانست که البته با علاقه او به متفاوت و گونه‌گون دیده شدن بسیار هماهنگ است.

مورد عجیب و غریبی به نام خبر تنها به واسطه پرتره
پر واضح است که برای انتشار یک خبر و گاه جمله‌ای که دوست داریم به دیگران اطلاع‌رسانی کنیم حتی اگر در قالب درد دلی باشد مربوط‌
ترین عکس را برای پیوست به آن درنظر می‌گیریم. در حالی که پریناز ایزدیار این مسیر را اغلب خلاف جریان شنا می‌کند و گاه برای استفاده از عکس خبری که منتشر می‌کند به چهره خود بسنده می‌کند. انگار خبر بهانه‌ای است که او بخواهد عکسی از چهره‌اش را در صفحه اینستاگرامی خود منتشر کند. البته بی‌توجهی ایزدیار در شرح عکس‌هایی که او معمولا به اشتراک می‌گذارد گاهی باعث می‌شود مخاطبان صفحه‌اش به این فکر کنند که ضعف بازیگر محبوبشان در نوشتن باعث شده تن به این دهد که عکس‌ها را بی‌شرح منتشر کرده یا برای خبرهایی که می‌نویسد عکس پرتره بگذارد. شاید بد نباشد این هنرمند به دنبال‌کنندگان صفحه‌اش وقت بیشتری اختصاص دهد. 

برای نمونه شاید بتوان به پست تبریک او به مهراوه شریفی‌نیا با عکسی از پرتره خود یا در همایش بیماری‌های نادر که هیچ المانی از این مراسم در عکس نیست و تنها به چهره‌ای از او بسنده شده اشاره کرد. اما در مجموع با توجه به پرتره‌هایی که ایزدیار از خود منتشر می‌کند، شاید او را بتوان بازیگری با بیشترین پرتره منتشر شده روی صفحه شخصی‌اش، عشق پرتره‌ نامید.

در حمایت حیوانات
او عاشق حیوانات است و شاید بخش اعظمی از وقت خود را صرف حیوانات و ایجاد امنیت و طرفداری از آنان می‌کند. یکبار برهای بغل می‌گیرد، بار دیگر مرغ و توله سگی. یکبار از گلبابا، الاغی می‌گوید که پیر شده، از حمایتش از تنگ‌های بیماهی سفره هفتسین می‌گوید و گاهی لازم می‌بیند سرزنش کند، پیشنهاد دهد و همراه جریانی شود. مثلا در پستی که عکس حیوانات در قفس و مریض به آن پیوست شده می‌نویسد: «باغ وحش شيراز... باغ وحش‌هاى بقيه شهرها هم از اين بهتر نيستن .. قضاوت با شما! مسئولين محترم ما اصلا باغ وحش نمي‌خواهيم.» یا در پستی می‌نویسد: «یك شير زخمى در طبيعت آفريقا توسط امدادگران درمان شد و به طبيعت بازگشت. اونوقت اينجا حيوون سالم رو مي‌برن باغ وحش تو بدترين شرايط مي‌ندازن تو قفس تا از گرسنگى و گرما و آلودگى و ... بميره بعد به خودشون ميگن اشرف مخلوقات. دارم از باغ وحش‌هاى ايران حرف مي‌زنم و نداشتن قانون براى حمايت از حيوانات و نه هيچ چيز ديگه، خوب و بد همه جا هست. به باغ وحش نه بگوييم.» در جایی نیز از این علایق‌اش می‌گوید: «اين سگ بيچاره رو تو شهرک سينمايى پيدا كرديم، وقتى كه باردار بود با موتور تصادف كرده بود و با پاى شكسته فارغ شد و از بچه‌هاش نگهدارى مي‌كرد. امروز اين خانم مظلوم و مهربان با دو تا توله بامزهش رو به پناهگاه وفا تحويل دادم تا درمان و نگهدارى بشن... اميدوارم روزى برسه كه همه ما زندگى كردن در آرامش كنار حيوانات رو ياد بگيريم، اگر حمايت نمي‌كنيم حداقل بهشون آزار نرسونيم. اولين قدم هم رانندگى كردن با احتياطه. عزيزان دل من، لطفا مسائل رو با هم قاطى نكنيد حمايت از حيوانات به هيچ عنوان به معناى كمك نكردن به انسانها نيست. من همينم كه مي‌بينيد نه دوست دارم كه خودم رو سانسور كنم و نه بلدم، از بچگى عاشق محيط زيست و حيوانات بودم و ذره‌اى قصد خودنمايى ندارم و قرار نيست تو اين صفحه بين من و شما دروغ و تظاهر باشه پس ازتون خواهش مي‌كنم توهين نكنيد. منظور از حيوانات فقط سگ نيست تو اين صفحه پست‌هايى از حيوانات ديگه هم هست، لطفاً پست‌هاى قبل‌تر رو هم ببينيد، اما همه مي‌دونيم كه در ايران بيشترين آزار به سگ‌ها و گربه‌ها مي‌رسه.» پریناز ایزدیار را شاید بتوان یک حامی سفت و سخت محیط زیست و حقوق حیوانات دانست که در کنار اعتراض‌های گاه و بیگاهش از تضییع حقوق حیوانات، برای دنبال‌کنندگان صفحه اینستاگرامی خود پیشنهاد و راهکار نیز ارائه می‌کند.

موسیقی، تئاتر و نصایحالایزدیار
چه گوش می‏‌کند؟ چه می‌‏بیند و چه توصیه می‌‏کند؟ شاید با پیشنهادها و علایق او بتوان بخشی از پریناز ایزدیار را که خود نشانه گرفته است شناخت. اما درباره گوش کردن به موسیقی باید گفت او مخاطب نسل جدید پاپ‌‏خوانان است. کنسرت گروه هفت، محسن یگانه، رضا یزدانی و دل‏نوشته کوتاهی برای مرتضی پاشایی نشان از آن دارد که موسیقی ایزدیار دقیقا همان چیزی اس که مردم گوش می‌‏کنند. اما خلاف این رویه و ذائقه مردمی او نمایش نگاه می‏‌کند و گاه مخاطبان تئاتر را شگفت‌‏زده کرده و روی صحنه تئاتر ایفای نقش می‏‌کند. درست است که مدیوم تئاتر و سینما فاصله‏‌های بسیاری از یکدیگر دارند، اما او به هنرپیشه خوب سینما بودن اکتفا نکرده و پایش به صحنه‏‌های نمایش نیز کشانده شده است؛ نمایش «اشتباهی»، «یه کیک کوچولو» و نمایشنامه‌‏خوانی «سفر به بی‌نهایت دور». اما نصیحت او برای مخاطبانش این است که اگر می‏‌خواهند فیلم ببینند «اعترافات ذهم خطرناک من» را از دست ندهند. اگر می‏‌خواهند «شهرزاد» ببینند دانلود نکنند و حلال تماشایش کنند. اگر می‏‌خواهند خود را بیشتر بشناسند به کلاس‌‏های فلانی بروند و حافظ‏‌خوانی را در یلدا فراموش نکنند البته با این نگته که حافظ او قدیمی است و عکسی از این کتاب را روی صفحه‏‌اش می‏‌گذارد.

هنرمند آن است که دلش برای مردمش بتپد
هنرمند بودن برای هیچ یک از ما کافی نیست. هنرمند آن است که با همه تفاوت
‏‌هایی که با جامعه خود دارد و همه مشغولیت‌‏هایی که او را از سطح جامعه دور می‌‏کند، دلش برای مردمش بتپد. شاید مهم‏ترین خصیصه پریناز ایزدیار را بتوان در این خصوصیت او دانست. ایزدیار به جامعه خود بی‏‌تفاوت نیست. دیدن کارتون‌‏خواب‏‌ها او را اذیت می‏‌کند. اعتیاد او را آزار می‌‏دهد و از حامیان محیط زیست و حقوق حیوانات است. اما به استثنای این‏ها او سفیر بیماران خاص است و درد کودکان محک درد اوست و سرزدن به آنها از کارهایی است که در خلال برنامه‌‏های کاری‏‌اش انجام می‏دهد.

 ورزش در لباس یک طرفدار مشتاق
شاید در این بین بد نیست به خصوصیت دیگر ایزدیار نیز اشاره کنیم؛ ورزش
دوستی. او خلاف بسیاری از همکارانش که خود را غرق کار کرده و از پیرامون خود بی‏‌خبر شده‌‏اند همچنان به اتفاقات اطرافش حساس است. ورزش کردن و نگه داشتن خود در استایلی خاص از مهم‏ترین دغدغه‏‌های اوست. از طرفی عشق استادیوم رفتن و ورزشی دیده شدن است. چنانچه تصاویری می‏‌توان از او شکار کرد که خود را در شمایل یک طرفدار ورزشی در آورده و از برد تیم مورد علاقه‌‏اش کیفور است. البته گاهی والیبال، فوتبال و حتی حساسیت نشان دادن به مرگ یک فوتبالیست نیز ملی‏گرایی او را نشان می‌‏دهد که ورزش را به اندازه دیگر کارهای روزانه برایش جدی کرده است.


 

پیش از پریناز ایزدیار، در چهرهگرام مدآنلاین به این چهرهها هم پرداختهایم؛ با کلیک روی هر عنوان میتوانید بخوانیدشان:

چهرهگرام بهرام رادان

چهرهگرام ترانه علیدوستی

چهرهگرام رامبد جوان

چهرهگرام بهنوش طباطبایی

چهرهگرام سیداحمد خمینی

چهرهگرام معصومه ابتکار

چهرهگرام سعید معروف

مدآنلاین در مجموعه گزارش‌های «چهره‌گرام» به بررسی و تحلیل زندگی چهره‌های ایرانی از زاویه صفحه اینستاگرام آنها می‌پردازد. این مجموعه صرفا تحلیلی بر اساس عکس‌ها و پست‌های به اشتراک گذاشته چهره‌ها در صفحات شخصی‌شان است و مبنایی غیر از آن ندارد. 

 

نام
 
پست الکترونیکی
 
وبسایت / وبلاگ
 
نظر شما    
 
آذین
1395/5/21     17:17
از حیوان دوستیش خیلی خوشم اومد حالا چرا دختر به این خوش قلبی و خوشگلی ازدواج نکرده؟!! به هر حال ایشالله هرچی قسمتشه خیر براش باشه