محسن چاوشی در گفت‏‌وگوی اختصاصی با مدآنلاین از یک تغییر استایل می‏‌گوید: نمی‌توانستم بیش‌تر از این تنهای‌شان بگذارم

1395/4/12
16:40
کد خبر: 2502

 مدآنلاین - صابر محمدی: امروز، دوازدهم تیرماه هزاروسیصدونودوپنج شمسی، برای هواداران محسن چاوشی، روز ویژه‏‌ای است؛ ویژه‏‌تر از آن روزی که نسخه‏‌های نخستین آلبومش در بازار موسیقی منتشر شد، خاص‌‏تر از صبحی که واپسین آلبومش همین چندوقت‌پیش و پس از چندصباحی فرمانروایی بر موسیقی پاپ با قطعاتی در سریال «شهرزاد»، منتشر شد و عجیب‏‌تر از همه روزهایی که آن‌‏ها به عنوان چندآتشه‏‌های او، به هواداری‏‌اش سپری کرده‏‌اند. دوازده تیرماه، در تایم‏‌لاینِ هواداری آن‌‏ها، شیرین‏‌ترین رویداد را ساخته است؛ وقتی که آن‌‏ها پس از چند روز که با صفحه خالی از پستِ خواننده محبوب‏شان مواجه می‏‌شدند، چیزی در آن می‏‌بینند که بی‏‌سابقه است.

از همان لحظه‌‏ای که محسن چاوشی، ویدیویی از خواندن یکی از قطعاتش را روی صفحه اینستاگرامش به اشتراک گذاشت، می‏‌شد حدس زد که تراشه‏‌های این بمب، به‏‌سرعت این‏‌جا و آن‌‏جا و به‏‌خصوص در فضای مجازی فرود خواهند آمد و در محل‏‌هایی که فرود آمده‏‌اند به جای این‏که جمعیت را متواری کنند، همین‌‏طور خیل آدم‏‌ها را به خود خواهند خواند که چه خبر است؟ او بالاخره پس از چهارده‏‌سال تصمیم گرفته تمام‏‌قد جلوی یک شایعه‌ی هم‏‌چنان جاری بایستد: «صدای چاوشی واقعی نیست». اما هنوز هم جای سوال است... اگر قرار بود این اتفاق بیفتد و برای چاوشی این شایعات و جلوگرفتن از دمیدن بر تنور همیشه داغ‏‌شان اهمیتی داشت، چرا او طی همه این سال‏‌ها این دندان لق را نکشیده و دور نیانداخته بود؟ پاسخ او به مدآنلاین، جمله‏‌ای بسیار ساده است: «دیگر نمی‏‌توانستم تنهایی هوادارانم را تحمل کنم». شاید چاوشی تنها اهل موسیقی ما است که شایعات و ناملایمتی‏‌های پیرامون‌اش، نه فقط دامن‌‏گیر او می‏‌شود، بلکه رمق از مخاطبان‏‌اش هم می‏‌گیرد؛ مخاطبانی که سینه سپر می‏‌کنند تا آسیبی به محبوب‏شان نرسد. حالا چاوشی به‏‌سادگی آن‌‏ها را به عرش رسانده است؛ به‌سادگی، مثل زندگی‏‌اش، مثل تصمیم‏‌هایش... .
گفت‌‏وگوی اختصاصی مدآنلاین با محسن چاوشی پس از انتشار این ویدیو، تنها واکنشی است که او به این رویداد نشان داده است.


تا امروز که ویدیویی از خواندن خودتان منتشر کردید، جز اطرافیان‏‌تان که تأکید می‏‌کردند همه حرف‏‌وحدیث‏‌ها درباره صادق‏‌بودن صدای شما شایعه است، کسی تصویری از محسن چاوشیِ آوازخوان ندیده و نشنیده بود. این، خویشتن‌داری شما در همه این سال‏‌ها تبدیل به سبکی منحصربه‏‌فرد شده است. در واقع این صبوری، استایل شخصی شما بوده. حالا چرا تصمیم گرفتید کاری را که در این چندسال نکردید، بکنید؟ 

در تمام این سیزده‏‌چهارده‏‌سال، که همیشه خواسته و ناخواسته درگیر این شایعات بودم، هیچ‏‌وقت حتی به ذهنم نرسید که باید برای ثابت‏‌کردن خودم کاری انجام بدهم یا جواب کسی را بدهم. شما اگر بخواهید جواب کسی را بدهید، یک روز متوجه می‏‌شوید که باید جواب هفتاد میلیون نفر را بدهید. فکر می‏‌کنید عقلانی است که من کار و زندگی و تولید موزیکم را بگذارم یک طرف و از صبح تا شب فقط جواب این حرف‏‌ها را بدهم؟ تا امروز واقعاً خیلی تحمل کرده‌ام. من اصولاً آدم صبوری هستم. بعضی وقت‏‌ها آن‏قدر صبور هستم که لج اطرافیان و دوستان نزدیکم را در می‏‌آورم. می‏‌گویند: «چرا جواب نمی‏‌دهی؟ محسن یک چیزی بگو». و من به خودم می‏‌گویم که چی؟ و می‏‌روم توی اتاقم و کار می‌‏کنم. اما می‌‏پرسید چرا حالا بعد از این همه سال این کار را کردم؛ واقعاً جوابش یک کلمه است. به خاطر هوادارانم. آن‏‌ها تمام این سال‌ها انواع و اقسام این تهمت‌ها و شایعات را شنیدند. نمی‌توانستم بیشتر از این تنهایشان بگذارم. محسن چاوشی نه از چیزی هراس دارد، نه از چیزی فرار می‌کند. من فقط به قلب و حسم تکیه می‌کنم. طرفداران من، بهترین طرفدارهای دنیا هستند. بخش عمده‌‏ای از خوشبختی من هستند. همیشه با منطق، ادب و متانت‌شان پشت من هستند و می‌‏خواهم این‌جا باز هم از آن‌ها تشکر کنم و بگویم اگر محسن چاوشی را واقعاً دوست دارید، هیچ وقت ادب و این متانت را از خودتان دور نکنید. من مخلص تک‌‏تک‌شان هستم.

سبک زندگی مجازی شما شامل چه باورهایی است؟ گاهی در صفحه‌‏های‌‏تان در رسانه‌‏های اجتماعی عصبانی می‌‏شوید...   

هر کسی عصبی می‌شود. من از بحث‌ها و حرف‌های حاشیه‌ای بدم می‌آید. من آدمی نیستم که مدام به فکر تاییدگرفتن باشم یا این مسأله خیلی ذوق‏‌زده‏‌ام کند. نه اتفاقاً نقدهای سازنده و دلسوزانه و بدون حب و بغض بیش‌تر به جان من می‌نشیند. رفتار مجازی البته نمی‌دانم منظورتان چیست.


این‌‏که آیا شما ایده یا رفتاری به‏‌خصوص خود در این رسانه‏‌های عصر جدید دارید؟ بالاخره پس از سلطه بی‏چون‏وچرای شبکه‏های اجتماعی، هر هنرمند، و هر طرفدار او، خودشان یک رسانه‏اند.

من یکی از قدیمی‌های فضاهای مجازی هستم. از همان روز اول از طریق فیس بوک و... با مخاطبانم ارتباط داشتم. رفتارم هم مثل بقیه آدم‌هاست. فقط بیش‌تر دیده می‌شوم. وگرنه که هیچ فرقی با بقیه ندارم. اما باور من چه در فضای مجازی چه در فضای واقعی اصل احترام‌گذاشتن است. من از حاشیه فراری هستم. لطفاً این را بزرگ بنویسید. محسن چاوشی نه کاری به کسی دارد نه آزاری به کسی می‌رساند و یک گوشه این دنیا دارد کار خودش را می‌کند. کم‌ترین حق‌اش این است که آزار نبیند. این خواسته زیادی نیست. با من از موسیقی حرف بزنید. از شعر. از تنظیم از آهنگ‌سازی... همه دنبال کشف چاوشی هستند؟ مگر چاوشی کیست؟ هیچ‌‏کس. آدمی که اگر کار نکند و نخواند می‌میرد. محسن چاوشی یک نفر از هفتاد میلیون جمعیت ایران است.

چهره‏‌های بزرگی در دنیای موسیقی و ادبیات، این سبک زندگی را اتخاذ کرده‏‌‏اند که کم‏‌تر جلوی چشم رسانه‌‏ها و مردم باشند. مثلاً سلینجر به‌عنوان یک قصه‏‌نویس خارجی و برخی شاعران ایرانی موسوم به «شعر دیگر»ی‌‏ها. این استراتژی در رفتار حرفه‌‏ای شما مبتنی بر چیست؟

ماجرا برای من حسی‏‌تر از این حرف‌‏هاست. هر چند باید اول دید منظورتان از حرفه‏‌ای‏‌بودن چیست. اگر به معنی کار درست باشد و بر اساس استاندارد بله. تمام سعی‌ام این است که موزیکم حرفه‌ای باشد.

 حرفه، نه فقط در معنای اشتغال‌‏تان به موسیقی؛ بلکه همه رفتارهایی که برسازنده استایل شخصی شماست. 

رفتار حرفه‌ای خیلی به من نمی‌آید. اهلش نیستم. دوستان نزدیکم می‌دانند که اگر حرفه‌ای‌بودن به معنی نقشه و سیاست داشتن است، من خیلی اهل‌اش نیستم. هر چه هست از حس آدم‌ها می‌آید. اما این حس، حس بی‌منطقی نیست. باوری پشت آن وجود دارد. من با مخاطبان‌ام اتفاقاً همیشه رفتار حسی داشته‌ام. هیچ وقت به خاطر این‌که این رفتار ممکن است به زعم شما حرفه‌ای نباشد خودم را سانسور نکردم. هر طور که عشق کنم رفتار می‌کنم و بزرگ‌ترین آرزویم این است که هر چه هستم باشم، اما منافق نباشم. با هیچ کس و هیچ چیز.  


 به هر حال باوری هست که می‏‌گوید «هر کی مد خودش رو داره». مد شما چیست؟

من هیچ وقت به این قضیه حتی فکر هم نکردم. اولین بار هم هست با چنین سوالی روبه‌رو می‌شوم اما راستش من وقتی می‌خواهم از خانه بیرون بیایم اولین چیزهایی را که دم دستم باشد، می‌پوشم و می‌آیم بیرون. کلاً فکر می‌کنم در این قضیه خیلی ضعف دارم [می‌خندد] از بچگی همین‌طور بودم. این چیزها معذبم می‌کند. ترجیح می‌دهم راحت باشم. راحتی خیلی خوب است. من عاشق مولانا و شمس هستم. حکایت جالبی در مقالات شمس هست با این مضمون که یک نفر از یک نفر دیگر می‌پرسد چرا حالت خوب نیست؟ مگر بی‌لباس موندی یا...؟ و فرد مقابل جواب می‌دهد که: کاش همین یک لباس را هم از من می‌گرفتند و خلاص! داستان ما هم این‌طوری است.

 

نام
 
پست الکترونیکی
 
وبسایت / وبلاگ
 
نظر شما    
 
مانی
1395/4/12     15:5
ای سرفه های پر از دوود ویرونه ی شاه مقصود
عباسی
1395/4/12     18:49
دوستت داریم محسن جان
فاطمه بخشی
1395/4/12     18:52
مرسی محسن جان ، مرسی از احساست ، مرسی که بازم ماهارو تنها نذاشتی ، شک نکن قلب ماها پشتته ❤❤❤
میلاد
1395/4/12     18:56
اینه یخواننده تاپ و خاص ، فدای خاص بودنت فدای عالی بودنت ک هواداراتو دگ امروز کشتی واقعا کشتی ، با کلیپ 51 ثانیه ای زندگی میکنیم ، ما هواداران مفتخریم به نام محسن چاوشی
سوزان
1395/4/12     19:18
افتخاریست که طرفدار همچین انسان بزرگوار و اخلاق مداری هستم
احمد
1395/4/12     19:21
هرچه دارم می تونم بدم بجز محسن چاوشی .
emir
1395/4/12     19:25
یکی هستی محسن جان...
Ziizii
1395/4/12     19:45
❤ بهترین خواننده پاپ در داخل ایران از لحاظ آهنگسازی و جنس صدا و انتخاب اشعار و استفاده از ساز های متنوع و اخلاق
سامان
1395/4/13     3:7
جان من است او
مجتبی
1395/4/12     19:50
با سلام و سپاس از این مصاحبه با اقا محسن چاوشی.بزرگترین مزیت اقا محسن جواب ندادن و به قول خودشون کاری به دیگران نداشتن ایشون هست. درهرحال تشکر میکنم از اقا محسن که به باز هم به قول خودشون ما هواداراشونو تنها نگذاشتن. انشالله همیشه برقرار باشن و باز هم از شعرای کلاسیک برامون بخونن. سپاس
زهرا سلطانی
1395/4/12     20:8
عالی عالی عالی کاشکی کنسرت میگذاشت
amirmohammad
1395/4/12     20:27
عالی بود این مرد فوق العادست
پیاده رو
1395/4/12     21:18
عشقی به مولا عشق
محمدرضا
1395/4/12     22:18
عجب حلوای قندی تو...
محمد
1395/4/12     22:24
مریضتم مریضتم من بخدا مریضتم
رضا
1395/4/13     2:56
ملودی و تحریر فوق العاده به سبک جناب قمیشی پهلو میزنه!
غزل
1395/4/13     4:29
امیدوارم سالهای سال زنده باشی وشاهکارهای جدید خلق کنی نمیدونم چرامن هنوز از شنیدن اهنگهای امیربی گزند و تریاق سیر نمیشم؟!!!
75
1395/4/13     7:12
غزل جون شرمنده مي خواستم مثبت بزنم اشتباهي منفي زدم
مسعود سعیدی
1395/4/13     4:30
خب اینکه اثبات همون حرف ترانه های مملو از افکت صوتی بود ، این صدا کجا و اون خروجی آهنگها کجا
وحید
1395/4/13     19:31
کسی که خودشو به خواب زده نمیشه بیدار کرذ مثل شما
Ali Khani
1395/4/14     11:9
برووووووووووووووو
مهد
1395/4/13     4:51
بله درست است که صدای چاوشی هنرش و حس ایشان منبع موسیقی شان و سپس اندیشه اش بلند مرتبه میشود.
alireza
1395/4/13     6:20
عشقی
کیوان
1395/4/13     8:14
چه دردی میکشه چاوش فقط خودش میدونه نه این قوم فرو رفته در خود و ظاهربین...
ملایی
1395/4/13     8:17
هر بژی کاک محسن.فدای مهربانیت پسر کرد
محمد
1395/11/9     20:8
من لر هستم ولی بخاطر محسن چاوشی عزیز عشقم به کردها خیلی بیشتر شده و حالا میفهمم هردو قوم خیلی خییییلی با معرفت وغیرت اند درود بر چاوشیستها
عطیم
1395/4/13     8:20
حرف مردم تمومی نداره اگه کنسرت بزاری اگه تو چششون نگاه کنی بخونی هم باز حرف و حدیث زیاده به نظر من که بزار هر چی دوست دارن بگن تو به کارت ادامه بده که بهترین خواننده و پر طرفدار ترین خواننده خودتی
s@my
1395/4/13     8:23
سلام، محسن جان من باتمام آهنگات زندگی کردم و زندگی میکنم. به جرأت میتونم بگم،رودستت نیست،لااقل من ندیدم. تاهست این پرچم،بالاست ای دنیا
سایه
1395/4/13     8:25
عاشق صدای محسن چاوشی ام اما محسن را با استادم شناختم
ستاره
1395/4/13     8:36
جان من است او❤🌸
مهدی
1395/4/13     8:43
برای ما اثبات شده بودی
جواد
1395/4/13     9:40
فقط می خواستی شکل خودت باشی... مرسی که انقد خوبی و به فکر ما هستی جانان... تا همیشه تا ابد محسن چاوشی
بهیار
1395/4/13     9:49
آفرین بر محسن چاووشی . همین درسته . درود و بدرود . ای کاش راهی معرفی می کردید تا مجموعه ای از ترانه هایی که گردآوری کرده ام و فکر می کنم به صداش میاد را براش بفرستم .
reza
1395/4/13     12:15
یک پشت زمین دشمن گر روی به من آرد از روی تو بیزارم گر روی بگردانم محسن جان خیلی دمت گرم آلبوم امیرر بی گزند خیلی ضعیف بود
احسان
1395/4/13     12:20
شمع دل است او پیش کشیدش امیدوارم عمرم کفاف آن را بکند ک محسن چاوشی عزیز را از نزدیک ببینم وحکایت ما حکایت شهریار نشود ک گفت آمدی جانم ب قربانت ولی حالا چرا... خیلی مخلصیم محسن جان
علی
1395/4/13     13:6
بزرگ مرد موزیک ایرانی محسن جان و بی ادعا و دور از هیاهو
shahre gham
1395/4/13     13:42
فقط محسن چاوشی ودیگر هیچ..
سعید
1395/4/13     19:11
در تاریخ خواهد ماند....
آمنه
1395/4/13     19:34
چرا "من از حاشیه فراری هستم" رو با تیتر درشت ننوشتید؟!!!
غزل
1395/4/13     19:38
75عزیز اشکال نداره فداسرت قربانت
تحریریه مدآنلاین
1395/4/14     6:19
سلام. نهایتاً خود آقای چاوشی نظرشان بر این بود که تیتر، درباره هواداران‌شان و به نوعی قدردانی از آن‌ها باشد
علیرضا
1395/4/14     22:36
جان من است او تهمت مزنیدش مثل ندارد ...
محمد
1395/4/15     2:2
دوست دارم محسن جان دمت گرم به همه نشون دادی که ضدای واقعی خودت بود
صادق
1395/4/15     3:58
محسن جان این حرف و حدیث هایی که سرچشمش حسادت همیشه در زندگی انسان های بزرگ بوده/ما هواداران و عاشقان به بزرگی شما ایمان داریم و همشه کنارتیم...دوستت داریم...
کامران
1395/4/15     12:11
سلام بر محسن چاووشی عزیز چه کردی با خودت چاووش خون شهر بی شاعر ....... دیدگاه و روش و منش ات بسادگی هرچه تمامتری بر دل مینشیند همچون تمام کارهایت که ساده ولی پرمغز و پرمعنا بر جان مینشیند . همواره باشی استاد ....... در پناه خداوند
مهدی
1395/4/15     12:19
محسن جان دیونتم تا آخر هوادارت میمونم
ثبت شرکت
1395/4/15     20:14
اونهایی که میگفن دستگاهه صداش الان چه جوابی دارن؟؟
هادی بچاری
1395/4/17     5:35
سلام.. آقا محسن عشقی عشقی همشهری... هادی از خرمشهر
عسکر
1395/4/17     20:58
محسن ترانه هات و میگوشم و میجوشم و بهت مفتخرم.ماشاءاله به این صدای دلنشینت .تو عشق شبای تنهایی منی محسن عزیزم
BenYAmiN
1395/4/19     2:34
آقاي چاوشي حداقل ١٠سال از موسيقي ايران جلوتر هستند، موفق باشيد و سلامت ❤️
amir
1395/4/19     5:1
آقا اصلا بذار بگن همش کار افکت و اکو هستش . هرچی باشه به دل می نشیند.بقیه هم برن افکت بذارن ببینیم میتونن اثر دلنشین از آب در بیارن . من که هر چی بخونه دوست دارم .
حجت
1395/4/19     6:22
همتا نداری محسن جان صدات واقعا اسمانیه سلطان قلب منی
alirezafathi
1395/4/19     11:34
slm az aghaye chavoshi mamnonam ke javabe hamaro dadan vali mage ishon to shabakehaye ejtemayii afhe daran????
آزاد
1395/4/19     20:34
صدایی که از دل میاد به دل میشینه مهم اینه که این روزها همه چاووشی گوش مکنن شما چطور....
سجاد
1395/4/20     11:15
عجب حلوای قندی تو، امیر بی‌گزندی تو...
شهریار سلطانی
1395/4/21     9:24
به قول حافظ: هواخواه توام جانا و میدانم که میدانی/که هم نا دیده میبینی و هم نشنیده میخوانی تو فقط برایمان بخوان.به حسودان توجهی نکن.ما بی تو بی یار ترینیم
اکبر
1395/4/22     20:59
از سال ٨٢با محسن زندگي کردم فقط خدا ميدونه فهش شنيدم از اطرافيان کاش محسن اينا رو ميدونست که چه دردي عاشق کشيده فقط چاوش ميدونه.اکبر قنبرزاده از ملکان
mohsen ALONE
1395/4/25     4:46
محسن جون.فدای احساسات خاصت.همین خاص بودنته که تورو از دیگر خواننده ها جدا کرده...دمت قیژژ
ایوب
1395/4/26     12:33
محسن چاوشی تکرار نمی شود.یک عمر با ترانه هایش زندگی کردم. محسن سلطان موسیقی.
امیر
1395/4/28     6:6
عالی عالی
افسانه
1395/4/29     10:14
البته من هم از خیلی از چیزهایی که توسط ایشان خوانده شده است،لذت برده ام.اما نه ایشان و نه طرفدارانشان ،نباید فکر کنند که درخواست مشاهده ایشان در هنگام خواندن ، امری غیرطبیعی یا از سر مسایل خاص است.دانستن حق همه مردم است و نه فقط در مسایل سیاسی ،بلکه در تمامی امور اجتماعی.این هم یکی از امور اجتماعی - فرهنگی است.نمی دانم چرا باید همه به تعریف و تمجید صرف از ایشان بپردازند (که البته به جای خود درست است )،ولی به این درخواست معقول و معمول اشاره نکنند.پاسخ به درخواست و شفاف سازی در مورد آن ،قطعاً به محبوبیت ایشان از دو جهت خواهد افزود .اول اینکه نشان خواهد داد که هنر ایشان اصیل است ؛ و دوم آنکه اهمیت ایشان به حقوق مردم و رفع شایعات را نشان خواهد داد.با احترام
حمید
1395/4/29     12:26
عاشقتم
احسان
1395/4/29     16:41
چرا اینقدر چاوشی رو اذیت میکنید. ساکت باشید و فقط او را گوش کنید.بهترین خواننده وطنی محسن چاوشی عزیز و خواننده خارجی سیاوش ش ش ش قمیشی...
ارزو
1395/4/29     20:11
سلام اقا محسن من عاشق ترانه های شما هستمدوست دارم ی روز کنسرت بزارین تا صداتونوبدون واسطه بشنویم
سارا
1395/4/30     19:46
آقای چاووشی خواننده ی محبوب و عزیز من هستن.اعتراف میکنم منم فکر میکردم صدای ایشون افکت باشه و صدای خودشون نباشه.البته همیشه صداشون رو دوست داشتم ازین طریق بخاطر اشتباهم ازشون عذر می خوام.موفق سلامت و مانا باشین آقای چاووشی عزیز
منصور ار آبادان
1395/4/31     10:0
با سلام به خرمشهری با حال و بیریا
علیرضا عرب لطف آباد
1395/4/31     10:20
محسن جان فدایی داری داداش
محمد
1395/11/9     20:11
به آقای خاص بگین دارم براش کتاب مینویسم