جاده یک‌طرفه رابطه مد و سیاست در پوشش این چهار زن

1395/3/29
16:53
کد خبر: 2290

مدآنلاین: سپیده جلالی /  شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید لباس یک سیاستمدار چقدر می‌تواند بر انتقال پیامش یا به کرسی نشاندن حرفش موثر باشد. آنها برای یک ملاقات سیاسی یا حضور روی صفحه تلویزیون، ساعت‌ها با مشاوران خود که طراحان بزرگ دنیا هستند، به مشورت می‌پردازند. و طبیعی است که این موضوع چه بحث داغی می‌تواند برای اهالی مد و خبرنگاران باشد.
بحث و نقد پوشش زنان دنیای سیاست که دست بازتری در انتخاب لباس دارند، همیشه جذاب‌تر بوده است و شاید تمرکزی که روی لباس یک زن سیاستمدار می‌شود، خیلی بیشتر از یک مرد سیاستمدار باشد. تمرکزی که البته از نظر آنگلا مرکل اولین صدراعظم زن کشور آلمان یک نگاه جنسیتی و آزاردهنده است.
در ادامه به چهار بانوی قدرتمند جهان و سبک پوشش آنها خواهیم پرداخت.

میشل اوباما؛ بانوی خوشاستایل کاخ سفید

او دست راست، همسر و مشاور باراک اوباما ست. میشل با 52 سال سن از سال 2009 به یکی از زنان تاثیرگذار دنیا تبدیل شده است. نقش او به عنوان بانوی اول آمریکا تاثیری بر فعالیت‌های او در زمینه‌های متفاوت نگذاشته است، بلکه درست برعکس!

میشل اوباما همیشه در حال لبخندزدن است. چهره‌ای طبیعی دارد یا به بهترین نحو سعی می‌کند آن را طبیعی و باهوش نشان دهد. ما کاری به فعالیت‌هایی که از زمان انتخاب همسرش به عنوان رئیس جمهور امریکا انجام داده است نداریم. چیزی که برای ما مهم است، درخشش او در سال‌های اخیر در دنیای مد است. او که با طراحان بزرگی نشست و برخاست دارد، اغلب طبق گرایش‌أهای مد و به نسبت خیلی ساده لباس می‌پوشد. در هر موقعیتی که قرار گیرد، مانند بازدید از یک مدرسه، یا سخنرانی در مجالس مهم، لباس‌هایی شاد و سرزنده و کاملاً اندازه به تن می‌کند. مادر مالیا و ناتاشا چندین بار تا به حال در لیست ونیتی فر جزو ده نفر خوش‌پوش دنیا شناخته شده است.

طراحان بزرگ دنیا مانند مایکل کورس، جیسون وو و ... بر سر این که طراح لباس‌های او باشند، تقریباً دعوای‌شان می‌شود. او که به عنوان سمبول آراستگی آمریکایی به حساب می‌آید، لباس‌هایش را با وسواس و دقت زیادی انتخاب می‌کند و برای قرار گرفتن در کنار همسرش در وقایع جهانی با مشاوران محبوبش حتما مشورت می‌کند. میشل دوست صمیمی سردبیر مجله معروف وگ آنا وینتور است که همیشه زوج اول کاخ سفید را با پیشنهاداتش حمایت می‌کند.

خلاصه اینکه میشل اوباما با لباس‌های اندازه و رنگارنگش، و انتخاب با سلیقه لباس‌هایش همه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شاید باورتان نشود که این موضوع چه تاثیر بزرگی بر تحت تاثیر قرار دادن مخاطبانش دارد.

هیلاری کلینتون؛ علیه دامن کوتاه

هیلاری کلینتون یکی از زنانی است که در سبک پوشش خود، سعی کرده همیشه سادگی را رعایت کند. او از همان جوانی حواسش به نحوه پوششش بود؛ هیچ گاه دامن کوتاه نمی‌پوشید. همیشه شلوار، صندل و بلوزهای یقه‌دار را ترجیح می‌داد. گویی می‌دانست روزی قرار است در این جایگاه قرار گیرد و نمی‌خواست آتو دست کسی بدهد! لباس مورد علاقه او کت و دامن یا کت و شلوار با یک گردنبند مروارید است. لباس‌های شبی که می‌پوشد نیز همیشه بلند و پوشیده است. او بیشتر از آنکه به فکر روی مد بودن باشد، به این فکر است که لباسش پوشیده باشد.

بانوی سابق کاخ سفید، همیشه سعی می‌کند ظاهری رنگی داشته باشد. و اگر سرتا پا لباسش مشکی باشد، با آویختن متعلقاتی مانند یک روسری قرمز، به ظاهرش حال و هوای شادی می‌بخشد.
اخیرا او را در یک مانتوی بلند با طرح‌های بته و جقه دیدیم که خیلی‌ها معتقد بودند که این طرح لباس برای یک زن سیاستمدار مناسب نیست.

او از پوشیدن لباس‌هایی با رنگ‌های تند مانند زرد و یا متالیک هیچ ترسی به دل راه نمی‌دهد و درست مانند کیت میدلتون و میشل اوباما مشکلی با پوشیدن لباس‌های تکراری ندارد و ظاهرهای تکراری خود را با متعلقات مختلف سر و شکل متفاوتی می‌دهد. او نیز مانند بانوی حال حاضر کاخ سفید، دوستان طراح زیادی دارد که از جمله می‌توان به اسکار دو لا رنتا، رالف لورن و آنا وینتور اشاره کنیم. هیلاری استاد استفاده از متعلقات است. و حتما تا به حال به انواع و اقسام گردنبندهایی که به خود می‌آویزد توجه کرده‌اید.

آنگلا مرکل؛ بیعلاقگی به مد پوپولیسم است؟

سبک پوشش صدراعظم آلمان بی شباهت به نامزد زن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیست و بارها شده که به خاطر انتخاب کت و شلوار با هیلاری مقایسه شده است. او نیز طرفدار لباس‌های ساده و کلاسیک است. صدراعظم آلمان به مد و گرایشاتش بی تفاوت است و این را که استایل یک زن سیاستمدار آنقدر مورد بحث قرار می‌گیرد، ناشی از نگاه‌های جنسیتی می‌داند.
بی تفاوتی او در انتخاب لباس، کارل لاگرفلد را نیز ناچار به واکنش کرده است. داستان از این قرار است که چندی پیش هنگام دیدارش با باراک اوباما یک شلوار خیلی بلند و خیلی گشاد به تن کرد که انتقاد مدیر برند شانل را برانگیخت.

کارل لاگرفلد گفته: «در دیدار با سیاستمدار بزرگی چون اوباما، خانم مرکل باید شلواری درست به اندازه می‌پوشید»
به نظر می‌رسد مرکل از روی عمد به مد و گرایش‌هایش علاقه‌ای نشان نمی‌دهد تا ثابت کند به کارهای مهم‌تری باید بیاندیشد و فرصتی برای فکر کردن به این گونه مسائل پیش پا افتاده ندارد. شاید یکی از دلایل مهمی که باعث شده است رای مردم طبقات پایین جامعه را به دست آورد، همین تفکرش باشد. از طرف دیگر نباید این موضوع را نادیده گرفت که او آنقدر به خود و توانایی‌هایش اعتماد دارد و آنقدر دارای اعتماد به نفس است که خود را بی نیاز از ترفندهای طراحان می‌داند. از نظر او یک زن برای این که بتواند جهان را تحت تاثیر قرار دهد، احتیاجی به آراستن ظاهر خود ندارد! احتمالا نظر او هم سو با نظر هم وطنش آلبرت اینشتین است:

«اگر اکثر ما از لباس‌های شلخته و لوازم خانه بنجل خجالت می‌کشیم پس بگذارید بیشتر از فکرهای شلخته و فلسفه‌های بنجل خجالت زده شویم. شرایط ناراحت کننده‌ای است اگر کاغذی که گوشت را در آن می‌پیچند از خود گوشت مرغوب‌تر باشد.»

ملکه الیزابت دوم؛ رنگینکمان لباسها

شاید بتوان کمد لباس ملکه الیزابت را به یک رنگین کمان تشبیه کرد که در آن پر از لباس‌های کلاسیک و رنگارنگ است. ملکه الیزابت علاقه‌ای به روی مد بودن ندارد و خیلی سفت و سخت به پوشش کلاسیک خود چسبیده است. استایلی که از سال‌های 1959 با او بوده است. ملکه با این که در یک خانواده سلطنتی زندگی می‌کند، بسیار صرفه جو است و گاهی یک لباس را یک دهه می‌شود که بر تن او می‌بینیم.

او در طول روز، با یک کلاه پردار، پیراهن و کتی بر روی آن که تا روی زانوانش می آید، دیده می‌شود. ملکه مادر همیشه ستی از گردنبند و گوشواره مروارید و سنجاق سینه به خود می‌آویزد و یک ساعتی از طلا که در سال 1951 به عنوان هدیه به او داده شده است. از دیگر متعلقاتی که می‌توان به آن اشاره کرد، کیف و کفش ست به رنگ مشکی و یک چتر است که همیشه با رنگ لباسش هماهنگ می‌کند.

ظاهر کژوال او نیز درخور توجه است. او عاشق ژاکت‌های بافتنی است و رنگ‌های فراوانی از آن را می شود در کمد آن دید. مادر شوهر کیت میدلتون، علاقه‌ای به تیشرت و شلوار ندارد و تقریبا همیشه دامن‌های پشمی و بلوز را ترجیح می‌دهد. از دیگر نکات جالب ظاهر او، روسری‌های هرمسش است که در خانه‌اش کلکسیونی از آن باید پیدا شود.
در شب نشینی‌هایی نیز که با سران کشورهای دنیا دارد، نمی‌توان جذابیت او را نادیده گرفت. در سال‌های اخیر لباس‌های شبی با رنگ‌های سفید یا روشن را بیشتر به تن می‌کند. و کفش و کیف‌های طلایی و نقره‌ای‌اش را با هم هماهنگ می‌سازد و در آخر این نیم تاج اوست که ظاهر آراسته‌اش را تکمیل می‌سازد. نیم تاجی که هدیه عروسی مادربزرگ او در سال 1893 است.
این نیم تاج تمامی انواع الماس، یاقوت کبود و سرخ، مروارید و زمرد را در خود دارد و بسیار با ارزش است.نام
 
پست الکترونیکی
 
وبسایت / وبلاگ
 
نظر شما    
 
آ
1395/3/29     13:23
جدا میشل اوباما 52 سالشه؟!!!! اصلا بهش نمیخوره
رز
1395/4/9     17:48
خوشم اومد عالی بودن همه شون .
گذری
1395/4/13     13:11
خسته نباشید میگم بهتون که حتی تحمل یک نظر مخالف را ندارید. موفق باشید.