حرکات صورت و بدن، ژست‌های مختلف برای عکاسی و ... از علی طیب‌نیا، اقتصاددانی جذاب ساخته

خوش‌استایل‌ترین عضو کابینه

1394/12/19
16:39
کد خبر: 2243

مدآنلاین: نه رتبه یک کارشناسی ارشد، نه رتبه یک دکترا و نه انتشار مقالات علمی و پژوهشیِ برای خروج از رکود، نه رکوردداری در کسب بیشترین‌ رأی اعتماد مجلس به یک وزیر در طول تاریخ، هیچ‌یک به‌تمامی علی طیب‌نیا را به وزیری جذاب برای رسانه‌ها و مردم تبدیل نکرده است؛ در پاسخ این‌که وزیر امور اقتصاد و دارایی، چرا همراه با محمدجواد ظریف، دیگر وزیر کابینه دولت یازدهم، بیش از باقی دولتمردان مورد توجه رسانه‌ها هستند، باید به دنبال دلایلی جز آن‌چه به سمت و وظایف و حرفه‌شان مربوط می‌شود توجه کرد. یافتن پاسخ در چرایی محبوبیت ظریف، ساده‌تر است چنان‌چه پیش از این نیز در «مدآنلاین» از استایل جذاب او نوشته‌ایم؛ اما در این گزارش تحلیلی می‌خواهیم، شما را به دنیای کم‌تردیده‌شده علی طیب‌نیا ببریم؛ وزیر خوش‌رو و خوش‌استایل اقتصاد که همواره در جلسات و نشست‌های مختلف از عکاسان و خبرنگاران و دیگر حاضران دلبری می‌کند. اما چه چیز در استایل وزیر اقتصاد هست که او را چنین با دیگر سیاستمداران ایرانی متمایز کرده است؟ او را که اقتصاددانان به عناوین مختلفی چون «طبیب تورم» یا «آقای ضد تورم» می‌خوانند.

در این گزارش، به تجارب شخصی و تحلیل‌های سمیه سهیلی، عکاس رسانه‌های مختلف، استناد کرده‌ایم تا علاوه بر بررسی خودمان، گزارش، مستند به مشاهداتِ از نزدیک، به‌خصوص از نگاه یک عکاس باتجربه باشد. عکاسی که در نشست‌های خبری و جلسات مختلفی از وزیر اقتصاد  حضور داشته و آرام‌آرام در استایل او، خواص و ویژگی‌هایی را رصد کرده است.

خوش‌پوشِ جوان‌نما!
علی طیب‌نیا، خوش‌پوش است؛ البته او هم به‌مانند دیگر دولتمردان، به فراخور سمت رسمی‌اش، همواره با کت و شلوار و پیراهنی با یقه دیپلمات در مجامع عمومی ظاهر می‌شود. اما در همین پوشش معمول، که شاید در نظر اول او را شبیه دیگر دولتمردان کرده باشد، ظرایفی به خرج می‌دهد تا تفاوت و تمایزش مشخص باشد. مثلا آقای وزیر در فصل‌های سرد سال، پیراهن یقه‌دیپلمات را کنار می‌گذارد و پیراهن مردانه را با جلیقه‌ای نازک همراه می‌کند. همیشه لباس‌های‌ش مرتب و اتوکشیده است. صورت طیب‌نیا هم از آن صورت‌هاست که همیشه جوان‌تر از ان‌چه هستند نشان می‌دهد. آقای وزیر حالا کمی پا به سن گذاشته و 55ساله شده است اما تا همین سه چهار سال پیش، اجزای صورت و ترکیب آن‌ها، طیب‌نیا را بسیار جوان‌تر به نظر می‌رساند. البته در این میان، نباید از آرایش ریش و موهایش هم غافل بود که حتما در این امر مهم بوده‌اند. 

ژست‌های یک اقتصاددان خوش‌استایل
همه آن‌ها که حتی یک‌بار در جلسات مربوط به هیات دولت، نشست‌های خبری وزارت امور اقتصادی و دارایی و جلسات مختلفی که علی طیب‌نیا در آن‌ها حضور می‌یابد، بوده باشند، اذعان دارند که آقای وزیر، استایل به‌خصوص خود را دارد. این استایل را توجه او به بسیاری از موارد پررنگ‌تر کرده است.

لبخند بزن برادر!
نخستین نکته‌ای که در سخنرانی‌‌های طیب‌نیا به چشم می‌آید، لبخند همیشگی اوست؛ البته همیشگی نه به این معنا، که او صورتش را در حالتی یکنواخت نگه می‌دارد؛ هر جا که لازم باشد، جدیتی هم چاشنی کار می‌کند. اما در عکس‌ها دقت کنید تا ببینید ورود او به جلسات همیشه با لبخند همراه است. او می‌داند که ورودش به محل سخنرانی با چهره‌ای عبوس، ابروهایی درهم‌کشیده، چشمانی خواب‌آلود، پیش از این‌که مشخص باشد جلسه چه‌طور پیش خواهد رفت، یک گل‌به‌خودی پیش از شروع نوددقیقه بازی است. 

وقتی دست‌ها استایلیست‌اند
حرکات دست موقع سخنرانی، چیزی نیست که از روی راهنماهای موجود در اینترنت و کتاب‌ها بیاموزدی؛ راهنماهایی که سعی دارند به شما یاد ‌دهند وقتی حرف می‌زنید چه‌طور دست‌‌های‌تان را تکان دهید. این‌که حرکت دست‌‌ها متناسب باشد با آن‌چه می‌گویید  و چگونه می‌گویید، امری تجربی است که طیب‌نیا به‌خوبی آن را کسب کرده است. بعضی از سخنرانان به‌ویژه در آغاز سخنرانی‌شان درمی‌یابند که دچار حالت عصبی می‌شوند، آن‌ها با دست‌های‌شان حرکات غیر قابل کنترل زیادی را انجام می‌دهند. گاهی اوقات دست‌هایشان را در پشت بدن یا در جلوی بدن قرار می‌دهند، گاهی آن‌ها را داخل جیب شلوار می‌گذارند و گاهی با سکه‌ها یا کلیدهایی که به همراه دارند، بازی می‌کنند یا مدام با دست روی بینی و پیشانی‌شان را لمس می‌کنند. همه این موارد اختلالاتی است که یک سخنران می‌تواند آن‌ها را در کنترل خود داشته باشد. طیب‌نیا خوب می‌داند که از یک‌سو باید همه این‌ها را کنترل کند و از دیگر سو برای مقابله با این اختلالات، کاری کند که  دست‌هایش همیشه دیده شوند و طوری حرکت کنند تا به ارزش آن‌چه گفته می‌شود، بیافزایند.

دست‌های طیب‌نیا اغلب باز است اما گاهی هم به‌تناسب، مشت می‌شوند تا شاید بر نکته‌ای تاکید کنند. گاهی انگشت اشاره او به سمتی نشانه می‌رود تا حواس‌ها را به نقطه کانونی نوک انگشت بلکه به موضوعی خارج از محور اصلی‌ای که درباره‌اش حرف می‌زند، جلب کند. حواسش هست تا کف دست‌هایش را با انگشتانی رو به بالا به طرف شنوندگان نگیرد تا نکند شنوندگان یا پرسش‌گران تصور کنند که او نسبت به موضوع مطرح‌شده گارد دارد.

در حرکت دست‌های او، که مشخصاً بخش عمده‌ای از استایل خاص او را ساخته‌اند، هیچ حرکت اضافی و تصنعی به چشم نمی‌خورد. 

 

تماس چشمی موفق و موثر
در همه عکس‌هایی که در همین صفحه منتشر کرده‌ایم، دقت کنید... در همه آن‌ها نگاه نافذ و گیرای آقای وزیر پیداست؛ گاه به سمت عکاسی برمی‌گردد و لبخند می‌زند و با چشم‌هایش همه آن‌چه را مثلا در یک نشست مطبوعاتی قرار است از بسته پیشنهادی وزارت اقتصاد برای خروج از رکود بگوید را یک‌جا پیش روی می‌نهد. در حین سخنرانی نیز از آن‌هاست که بلد است همه حضار را با تماس چشمی مدیریت کند؛ مدام چشم می‌چرخاند و تک‌تک حاضران را در زاویه‌ای صد‌وهشتاددرجه‌ای نگاه می‌کند. به همه جای سالن یک‌سان نگاه می‌کند و نگاهش را به تناسب به دو طرف سالن تقسیم می‌کند تا نشان دهد، استایل خاص سخنرانی او، به‌سادگی به دست نیامده است. سمیه سهیلیِ عکاس معتقد است او به عنوان کسی که هر روز با عکاسان خبری رسانه‌های مختلف سر و کار دارد، زاویه دوربین و آن‌چه را ثبت خواهد کرد خوب می‌شناسد. در برخی عکس‌ها هم می‌بینید که برای این‌که در لنز دوربین‌ها خیره شود، تنها منتظر وقت‌های عکس‌گرفتن نیست. وسط جلسه، وقت قدم‌زدن، وقت خروج از سالن، هر وقتی که بداند عکاس‌ها ممکن است چه حالتی از او را در نظر داشته باشند، صورتش را به سمت آن‌ها می‌چرخاند.

 وقتی دیگران حرف می‌زنند چه می‌کند؟
 طیب‌نیا دو استایل مختلف را در هر جلسه سخنرانی اتخاذ می‌کند؛ یکی وقت‌هایی که خودش سخنران است و دیگر، وقت‌هایی که می‌خواهد به پرسش خبرنگاران یا به سخنرانی همکارش گوش فرا دهد. او اغلب سعی می‌کند، دست‌‌هایش را که وقت سخنرانی مدام و هدفمند چرخیده‌اند از کار بیاندازد و آن‌‌ها روی هم جلوی بدنش و روی میز بگذارد. با خودکار و وسایل روی میز هم بازی نمی‌کند تا آداب گوش‌فردادن به سخنرانان دیگر را نیز رعایت کرده باشد. 

نام
 
پست الکترونیکی
 
وبسایت / وبلاگ
 
نظر شما    
 
شهاب
1394/12/19     17:50
چيه؟ اگه مثل وزير اقتصاد يا وزير نفت دولت قبلي بود ، خوب بود؟
سینا
1394/12/24     5:48
نظرت درباره وزیر نفت فعلی، معاون رئیس جمهور و... چی هست؟!
روحانی
1394/12/19     19:17
اصلا هم نیست یه سودی توش بوده
شیرین
1394/12/19     21:28
دیگه سلبریتی ها تموم شد حالا نوبت وزراست؟ تحلیلهاتون خیلی آبکی بود . خیلی از مردم فقط یه ست ساده لباساشون رو انجام میدن ولی شما چنان تحیلی می کنید که انگار طراح فلان برند مشهور براشون لباس طراحی میکنه .
ناشناس
1394/12/20     0:29
اصلا همچین چیزایی که در گزارش نوشته شده ما در ایشون‌ندیدیم!!!!
کامران
1394/12/20     2:25
تو همهی عکسها که یه جور پوشیده بود کت و شلوار
تخمک
1394/12/20     13:50
خوش استایل ایرانی که این باشه وای....
shahin
1394/12/20     17:1
آقای نوبخت هم با ایشون برابری میکنند.
تحریریه مدآنلاین
1394/12/21     0:45
اتفاقا در گزارشی جداگانه به استایل جناب نوبخت هم پرداخته‌ایم، که منتشر خواهد شد
علی
1394/12/21     11:28
خوش استایل بودن، زیبا بودن، جذاب بودن، مثل ماه بودن و ....مشکلی از کشور حل نمی کند. شما هم به جای پرداختن به این مزخرفات برنامه های ایشان را تحلیل کنید شاید راه حلی برای اقتصاد پیدا شود.
شیرین
1394/12/21     12:1
خوش به حال شما که اینقدر تامین هستید و بیکار که این نکات براتون جالب کلا فقط استایل و زندگی یه عده خاص از نکات مثبت این کشور
ناشناس
1394/12/21     12:7
خوشتیپ ندید عزیزم
ناشناس
1394/12/22     0:41
وام میخوای؟
علي
1394/12/22     8:48
چند گرفتيد اين قدر پاچه خواري کنيد؟ نوشته تان با همه احترام به شخصيت جناب وزير بسيار چندش آور بود. وزير چند تا پاچه خوار مثل شما داشته باشد دشمن نياز ندارد.
یک بیننده
1394/12/22     10:17
متاسفانه تحلیلی آبکی که از فکری نه چندان تحلیل گر برون تراویده که همه چیز را در چارچوب کوجک ذهن غیر علمی و غیر شخصیتی خودش که تنها به ظاهر افراد اهمیت میدهد را خواندیم اگر نمیدانید بدانید که ظاهر یکی از پارامترهای شخصیتی افراد است نه همه آن ، شما معیار سواد، موقعیت اجتماعی، شعور و مردم داری، شخصیت فردی و متانت، ، و.... بقیه پارامترهایی که میتواند یک فرد را برای دیگران مهم جلوه دهد را فراموش کرده و فقط به تیپ او اهمیت داده اید!!
ناشناس
1394/12/22     13:20
چی چی ش خوش استیله؟
ایران
1394/12/22     16:24
فقط ظریف
امیرمهدی
1394/12/25     21:43
اشتباها مثبت دادم
سجاد
1394/12/23     0:30
به نظر جالب میاد اینجور به قضیه فکر کردن کار انسان های باهوش است. چون افراد عادی با نگاه به محیط یک مورد را میبینند ولی انسان های باهوش ده مورد.
الميرا
1394/12/23     15:17
اين كار خيلي جالب هست،‌خوبه غير از بازيگران به سياستمداران و مديران ارشد هم پرداخت تا بعضي از مديران در پوشش خود تجديد نظر كنند. اين فكر درست نيست كه هر چي شلخته‌تر باشي ساده زيست هستي
جلال
1394/12/24     22:56
استایل فقط وزیر بهداشت
جواد
1394/12/24     23:43
ما منتظریم ایشون به وعده هاشون عمل کنند کاری به قیافه و تبپش نداریم اصلا شبیه دیو باشه اما خوب کار کنه بهتر از اینه که شبیه مانکن باشه اما بخاری بلند نشه
علیرضا
1394/12/26     11:34
خدا رو شکر بعد از 37 سال از انقلاب بجای بحث سر کارایی و دانش وزرا در مورد تیپ ایشان بحث می شود. یا من از مرحله پرتم یا نویسنده.....
ali
1395/1/5     23:44
دوست من. شما متوجه موضوع مقاله نشدید. اینکه شخصی با اداب سخنرانی و ارتباط عمومی آشنا باشد ارتباطی به سایر مواردی که فرمودید ندارد. میتوان سخنران خوبی بود و وزیر خوبی هم بود
ali
1395/1/5     23:44
دوست من. شما متوجه موضوع مقاله نشدید. اینکه شخصی با اداب سخنرانی و ارتباط عمومی آشنا باشد ارتباطی به سایر مواردی که فرمودید ندارد. میتوان سخنران خوبی بود و وزیر خوبی هم بود
ناشناس
1394/12/26     13:31
به جناب طبیب تورم بگویید فکری به حال رکود بکند.مهار کردن تورم بدون جلوگیری از رکود که کار شاخی نیست.در بازار هیچ خرید و فروشی نیست.همه دارن چرت میزنن
بهدوز
1394/12/28     20:59
دماغ معاون اول را ندیدی که از بقیه تعریف می کنی
اف
1395/1/3     9:35
از همه خوش استیل تر نوبخته. خیلی نازه
اف
1395/1/3     9:35
از همه خوش استیل تر نوبخته. خیلی نازه
ن
1395/1/7     11:1
پول خوبی گرفتی براش تبلیغ کنی اگه نظر کارشناسان را بگیری از آخر اول است
سهراب
1395/1/9     23:7
حداقلش ازوزرای دولت قبل خوش تیپ تره وباعث خجالت مملکت نمیشه وهرجامیره بوی خوش ادوکلنش طرف رامجاب میکنه که به حرفاش گوش کنه متشکریم وزیز خوش پوش وشیک
معلم
1395/1/12     14:14
مرخص ترين شكل و شمايل مال وزير آموزش و پرورش فانى است دقت كنيد ژان والژان رو